Zastosowanie odpowietrzników automatycznych

Zastosowanie odpowietrzników automatycznych

Są odporne na zanieczyszczenia, działają w pełni automatycznie przez cały czas, a przede wszystkim zabezpieczają instalację przed zapowietrzeniem na wiele lat. Gdzie, kiedy, do czego i jak stosować zawory odpowietrzające? Czytaj dalej

 

Odpowietrznik automatyczny AFRISO przeznaczony jest do usuwania powietrza z instalacji grzewczych. Ma zastosowanie we wszystkich typach instalacji otwartych i zamkniętych. Wyróżnia się 3 rodzaje odpowietrzników: pionowe, kątowe (do instalacji grzewczych) oraz solarne. Mogą być one montowane na szczytach pionów instalacyjnych, na grzejnikach ściennych, nagrzewnicach powietrza, naczyniach wzbiorczych, kotłach grzewczych, a także w instalacjach z kolektorem słonecznym (solarne).

 

Wskazane jest, aby instalacje centralnego ogrzewania, jak również instalacje chłodzące pracujące w systemie zamkniętym, wyposażyć w urządzenia umożliwiające usuwanie powietrza ze zładu zarówno w czasie napełniania, jak i normalnej pracy instalacji.

 

 

A dlaczego się zapowietrza?

Podczas podgrzewania wody, w trakcie napełniania oraz w wyniku nieszczelności, do instalacji dostaje się niepożądane powietrze. Wskutek tego pracuje ona głośniej, a grzejniki się zapowietrzają, co z kolei powoduje spadek ilości  oddawanego ciepła. Efektem może też być skrócenie żywotności poprzez korozję i uszkodzenia armatury. Wszystkie nieprawidłowości wpływają bezpośrednio na zwiększenie kosztów użytkowania oraz komplikują obsługę.

 

Czytaj również: Wybór grzejnika do łazieni


Nawet częściowe zapowietrzenie instalacji może prowadzić do zablokowania przepływu medium i w konsekwencji zamarznięcia np. armatury zabezpieczającej czy naczyń wzbiorczych. Taka sytuacja może być już groźna dla użytkownika. Dlatego stosowanie automatycznych zaworów odpowietrzających jest tak bardzo istotne.

 

Montaż i działanie

Odpowietrznik należy zamontować w łatwo dostępnym, najwyższym punkcie instalacji (lub urządzenia), w miejscu zbierania się powietrza (np. górna część korpusu kotła). Zaleca się też montowanie go wraz z zaworem stopowym, umożliwiającym wykręcenie i wyczyszczenie lub wymianę odpowietrznika, bez konieczności spuszczania wody z instalacji. Kapturek (zaworek) znajdujący się na górze odpowietrznika, zapewniający automatyczną pracę, powinien pozostać przez cały czas otwarty. Niektórzy proponują otwieranie go tylko podczas napełniania instalacji. Jednak gdy zawór jest zamknięty, to nie można mówić o odpowietrzaniu automatycznym.

 

 

 

Jak to działa?

Automatyczny zawór odpowietrzający AFRISO wyposażony jest w pływak umieszczony w cylindrycznym korpusie. Uwolnione z instalacji powietrze przedostaje się do górnej części odpowietrznika, powodując obniżenie poziomu wody. Wraz z jej obniżeniem opada pływak, pociągając za sobą dźwignię, która otwiera malutki otwór, umożliwiający usunięcie powietrza z odpowietrznika. To powoduje z kolei podniesienie poziomu wody, w efekcie którego następuje przemieszczenie pływaka do góry i zamknięcie wylotu powietrza.

 

Nie bez znaczenia pozostaje również wygląd odpowietrznika - jeśli mechanizm będzie zamontowany w widocznym miejscu, powinien dobrze dopasować się do wnętrza. Dlatego producenci stawiają na kompaktową budowę, dobrej jakości materiały, mały rozmiar oraz eleganckie wykończenie (opcja mosiężna lub niklowana).

 

Czytaj również: Stylowe grzejniki już w niższych cenach!


Dane techniczne:

- odpowietrznik automatyczny

- producent: AFRISO

- rodzaje: prosty, kątowy lub solarny

- materiał: mosiądz lub mosiądz niklowany

- przyłącze odpowietrznika z zaworem stopowym: ½'' gwint zewnętrzny

-  maksymalna temperatura: 110°C

-  maksymalne ciśnienie: 12 bar

- okres gwarancji: 36 miesięcy.

 

Źródło: pointb PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >