Zastosowanie stalowych konstrukcji kratownicowych w wielkogabarytowych obiektach przemysłowych

Zastosowanie stalowych konstrukcji kratownicowych w wielkogabarytowych obiektach przemysłowych

Konstrukcje kratownicowe ze stali znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju obiektach przemysłowych, zwłaszcza tych wielkogabarytowych. Zastosowanie trwałego i odpornego na obciążenia materiału sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się one w wymagających warunkach. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługują właśnie stalowe konstrukcje o układzie kratownicowym, które różnią się między sobą m.in. rozłożeniem obciążenia czy formą wykratowania. Czytaj dalej

 

 

Charakterystyka konstrukcji kratownicowych ze stali

Konstrukcje kratownicowe najczęściej bazują na dwuwymiarowym schemacie statycznym, który stanowi odwzorowanie ich stanu rzeczywistego. Sposób posadowienia zależy przede wszystkim od docelowego zapotrzebowania inwestorów oraz tego, jakie wymagania stawia projekt hali przemysłowej lub innego budynku wielkogabarytowego. Konstrukcje kratownicowe ze stali mogą sprawdzić się w obiektach przemysłowych zarówno w formie belek głównych czy pośrednich, jak i podciągów. Ich zastosowanie jest możliwe również przy wiązarach dachowych, gdzie spełniają funkcję mocującą pod pokryciem dachu. Konstrukcje tego typu z powodzeniem sprawdzają się w specjalnych ramach, które stanowią element hal namiotowych. Kratownice stalowe są przy tym wyjątkowo łatwe, szybkie oraz wygodne w montażu. Konstrukcje te bazują na kilku  głównych elementach, czyli pasach dolnych, pasach górnych, słupach pionowych oraz ukośnych krzyżulcach. Czas ich montażu zależy głównie od wielkości poszczególnych komponentów budowlanych, a także ich ilości.


Zastosowanie stalowych konstrukcji kratownicowych w wielkogabarytowych obiektach przemysłowych


Możliwości wykorzystania kratownic ze stali

Kratownice stalowe doskonale sprawdzają się w jednokondygnacyjnych obiektach przemysłowych o znacznej powierzchni, gdzie funkcjonują jako konstrukcje wsporcze i zapewniają właściwą stateczność poziomą. Ich zastosowanie jest możliwe w różnych budynkach wymagających odpowiedniej przestrzeni na swobodne ustawienie regałów, bądź też zapewnienia płaskiego sufitu. System kratownicowy to konstrukcja wyjątkowo lekka, która mimo niskiej masy własnej cechuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi pod względem sztywności czy nośności. Konstrukcje takie pozwalają na swobodne przeprowadzenie elementów instalacji wewnętrznej, umożliwiając przy tym równomierne przenoszenie ciężaru.

 

Czytaj również: Budowa hali magazynowej — jak wybrać najlepszego generalnego wykonawcę?

 

Zastosowanie stalowych konstrukcji kratownicowych w wielkogabarytowych obiektach przemysłowych

 

Budowa i specyfikacja techniczna

W konstrukcjach kratownicowych wszystkie elementy nośne są wyprodukowane ze stali, która jest materiałem wyjątkowo często stosowanym we współczesnym budownictwie przemysłowym. Do ich wykonania służą przede wszystkim profile gorącowalcowane lub zimnogięte. Hala przemysłowa wyposażona w takie konstrukcje jest odpowiednio przystosowana do realizacji wielu procesów, ze względu na odpowiednie zabezpieczenie komponentów przed korozją. Konstrukcje kratownicowe wykazują odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a także bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Popularność takiego układu w dużej mierze wynika z jego elastyczności i uniwersalności. Stalowe hale przemysłowe projektuje i produkuje ceniona firma GLOB-STAL, w której ofercie znajdują się też inne obiekty o kompleksowym zastosowaniu.


Zalety konstrukcji kratownicowych

W porównaniu do obiektów murowanych, budowa hali przemysłowej ze stali wiąże się ze stosunkowo niższymi kosztami inwestycji. Nie bez znaczenia pozostaje też szybkość realizacji kratownic. Ich zastosowanie pozwala na optymalne dopasowanie parametrów obiektu do indywidualnych wymagań inwestora, a także charakteru prowadzonej działalności. Komponenty ze stali mogą posiadać budowę modułową, co umożliwia dołączanie kolejnych elementów oraz modyfikowanie całego układu. Nie bez znaczenia pozostaje prostota demontażu i ponownego montażu konstrukcji, dzięki której da się łatwo zmienić docelową lokalizację kratownic. Wyroby stalowe tego typu zapewniają też optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, ze względu na brak potrzeby stawiania podpór wewnętrznych. Do zalet konstrukcji kratownicowych należy również ich estetyczny wygląd.  

 

Czytaj również: Rodzaje suwnic w halach przemysłowych i ich wpływ na konstrukcję budynku

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19412 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >