Żelazko wyróżnione nagrodą Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2020
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona przez władze miasta w 1999 roku. Nazwa nawiązuje do architekta, działającego w epoce renesansu, twórcy między innymi ratusza poznańskiego. Nagrodę otrzymuje najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie stolicy Wielkopolski, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów i przedstawicieli organizatorów. Wiemy już, kto otrzymał nagrodę w tym roku to pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza.
Czytaj dalej
W 22 edycji konkursu na najlepszą realizację architektoniczną minionego roku zwyciężyła pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza. Jurorzy podkreślili fakt, że autorom realizacji udało się przywrócić niezwykle charakterystyczne ukształtowanie narożnika kwartału śródmiejskiej zabudowy. W realizacji trafnie połączono zrekonstruowaną fasadę narożnej kamienicy ze współczesną formą i rozwiązaniem materiałowym segmentu uzupełniającego. Realizacja porządkuje i w znaczący sposób podnosi standard tej części miasta – czytamy w uzasadnieniu.
- Staramy się projektować budynki, które zostaną zapamiętane i będę służyć poznaniakom przez wiele lat. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy tak niesamowite szczęście pracować dla firmy Constructa Plus, która dała nam dużo wolności, jeżeli chodzi o charakter tej kamienicy, układ funkcjonalny czy wykorzystane materiały. Jak do tej pory żaden nasz projekt nie wzbudzał tylu emocji i tylu sympatycznych komentarzy. To pokazuje, że ludzie zauważyli ten budynek i go zaakceptowali, a to jest dla nas najważniejsze - mówił Karol Fiedor, prezesa zarządu CDF Architekci. Neorenesansowa kamienica odtworzona według nagrodzonego projektu znajduje się u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. Oryginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku na trójkątnej działce. Ze względu na wyróżniający się kształt zyskał przydomek "Żelazko", co jest nawiązaniem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Poznańska kamienica przetrwała II wojnę światową, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce.
Czytaj również: 20. piętrowy Dom Kultury Sara w Szwecji - jest najwyższym drewnianym budynkiem na świecie
W 2019 roku budynek wrócił na mapę miasta Poznania - Z wielką radością przyjęliśmy informację, że tegoroczną nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu otrzymała nasza inwestycja - kamienica Żelazko. Od samego początku mieliśmy świadomość, że to eksponowane i ważne dla urbanistyki poznańskiego śródmieścia miejsce, a także kamienica o randze symbolu. Była ogromna motywacja, żeby przywrócić temu fragmentowi miasta zasłużoną energię i urodę, zapełnić puste miejsce wartościową realizacją. To się udało, osiągnęliśmy zaplanowany cel. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, zwłaszcza CDF Architekci oraz PORR S.A. To nasz wspólny sukces - mówi prokurent Joanna Janowicz z firmy Constructa Plus. Kamienica "Żelazko" to obecnie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Poznaniu. Ten mariaż historii i nowoczesności bardzo szybko został okrzyknięty również jedną z najbardziej udanych inwestycji ostatnich lat.
- Niezmiernie cieszę się, że projekt członka poznańskiego oddziału PZFD otrzymał tak zaszczytne wyróżnienie. Zrealizował budynek, który stał się ikoną poznańskiej architektury i jedną z najbardziej rozpoznawalnych kamienic w mieście. Adaptacja historycznych budynków do obecnych realiów jest trudna, ale dzięki ogromnej pracy, pietyzmowi i zaangażowaniu firmy Constructa Plus, kamienica Żelazko znów zachwyca, a od zewnątrz jest niemal identyczna z pierwowzorem. Gratuluje pracowni CDF Architekci, inwestorowi, generalnemu wykonawcy i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego sukcesu. - mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
Czytaj również: Projekt URBAN RIGGER® – pływające misteczko studenckie
W tym roku do nagrody zgłoszono 16 realizacji, spośród których jury nominowało siedem najlepszych. Kapituła przyznała także wyróżnienie honorowe. Otrzymała je Pracownia Architektoniczna Insomia za projekt budynków mieszkalnych "Nowy Strzeszyn. Ze względu na pandemię SARS-CoV-2 uroczystość przyznania nagrody odbyła się online.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu Liczba postów: 12 Grupa: Architektur...
- Wentylacja z odzyskiem ciepła Liczba postów: 28 Grupa: Innowacje w... Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie i ja również jestem zdania, że w szczególności przy większych budynkach fajnie jest je zamontować. Na pewno polecam ka...
- Rusztowania Liczba postów: 11 Grupa: Innowacje w... Jeśli szukacie niezawodnych podestów ruchomych w Poznaniu, koniecznie sprawdźcie ofertę firmy Instant https://instant.com.pl/sprzedaz-i-wynaje m-podestow-poznan/...
- Budowa hali Liczba postów: 245 Grupa: Innowacje w... Każda budowa to niepewność. Warto więc kontrolować postępy i poprosić w tym celu o pomoc takiego fachowca jak rzeczoznawca budowlany Kraków. Na jego stronie zna...
- Garaż w mieszkaniu Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Szukasz trwałego i funkcjonalnego garażu, który przetrwa lata i doskonale zabezpieczy pojazd, czy sprzęt i akcesoria ogrodowe? Sprawdź Garaże Pająk to producent...