Żeliwny, kaflowy, a może stalowy – jaki piec kominkowy wybrać?

Żeliwny, kaflowy, a może stalowy – jaki piec kominkowy wybrać?

Piec kominkowy wolnostojący, zwany potocznie „kozą” to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego kominka. Nie wymaga wcześniej zaplanowanej całej instalacji i przygotowanego miejsca do osadzenia wkładu kominkowego. Wystarczy wyjście kominowe o odpowiednim przekroju i od razu można cieszyć się trzaskającym ogniem. Pieca kominkowego wolnostojącego można użyć zarówno do ogrzania salonu, jak i przestrzeni roboczej – garażu lub warsztatu. Na rynku dostępnych jest szeroki wybór pieców kominkowych – różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Najpopularniejsze to piece kominkowe żeliwne, kaflowe oraz stalowe. Od wybranego materiału zależą właściwości pieca – jak bardzo jest wydajny i jak długo trzyma ciepło - ale również estetyka wykonania. Jaki piec kominkowy zatem wybrać? Oto wskazówki! Czytaj dalej

Piece kominkowe wolnostojące – ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kominków

Instalacja pieca kominkowego zamiast tradycyjnego kominka ma wiele zalet. Przede wszystkim, można cieszyć się ciepłem ognia w domu, w którym nie przewidziano na etapie projektowania możliwości zamontowania kominka. Wystarczy, że w ścianie jest wyjście kominowe. Wtedy trzeba tylko ustawić piec, podłączyć go do komina i od razu można zacząć palić. Czasem, jeśli pomieszczenie jest duże – na przykład jest to salon połączony z kuchnią – wyjść kominowych może być więcej, a to daje możliwość ustawienia pieca w różnych miejscach, a nawet przestawienia go w przyszłości. Dzięki temu można poszukać miejsca najbardziej optymalnego do nagrzania całego pomieszczenia.

 

	 Żeliwny, kaflowy, a może stalowy – jaki piec kominkowy wybrać?

 

Czytaj również: Co z kominkiem, kiedy nie mamy wolnego przewodu kominowego?

 

Warto bowiem pamiętać, że oprócz walorów estetycznych i przyjemności płynącej z przebywania w pomieszczeniu, gdzie trzaska ogień, piece kominkowe wolnostojące mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Służą do ogrzewania i radzą sobie z tym bardzo dobrze. Są wydajne, a dobierając odpowiedni rozmiar można dostosować je idealnie do wielkości przestrzeni. Poza tym ogrzewanie za pomocą pieca kominkowego jest tanie – w ogólnym rozrachunku dużo tańsze niż na przykład gazowe. Trzeba jednak pamiętać, że piece mają też swoje ograniczenia. Jeśli nie ma specjalnej instalacji rozprowadzającej ciepło – trzeba liczyć się z tym, że nie będzie ono równomiernie dystrybuowane po całym domu. Piec najlepiej sprawdzi się więc w dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie cyrkulacja ogrzanego powietrza będzie zachodziła bez żadnych przeszkód.

 

Piece kominkowe kaflowe – estetyczne i wydajne

Piece kaflowe znane i wykorzystywane są już od XVIII wieku. Od początku ich stosowania doceniane były przede wszystkim za długi czas oddawania ciepła – zdecydowanie dłuższy niż pieców kominkowych z innych materiałów czy tradycyjnych kominków. Piec kominkowy kaflowy może być ciepły nawet do 10 godzin po włożeniu ostatniego wsadu, a to oznacza, że paląc wieczorem, można liczyć na to, że jeszcze rano od pieca będzie biło przyjemne ciepło. Wynika to z użytych do produkcji materiałów. Piece kominkowe kaflowe najczęściej są wyposażone we wkłady wykonane z szamotu, czyli materiału ceramicznego, który nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur i długo oddaje ciepło.

Nie bez znaczenia są również kafle, którymi piec wyłożony jest na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że ich jedyną funkcją nie jest tylko nagrzewanie. Są one bowiem bardzo ważnym elementem dekoracyjnym pieca kominkowego. Dostępne są w bardzo wielu formach, fakturach i kolorach, można je więc dostosować do różnych rodzajów wnętrz – od rustykalnych do nowoczesnych i dobrać tak, aby współgrały z całym wystrojem.

Decydując się na piec kominkowy kaflowy trzeba pamiętać o tym, że są one zdecydowanie najdroższe – mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Są również dosyć ciężkie, więc wspomniana wcześniej zaleta mobilności, raczej ich nie dotyczy. Zapewniają jednak długotrwały dopływ ciepła przy niedużych nakładach na paliwo – zazwyczaj pali się w nich drewnem – więc są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób z większym budżetem.

 

Piece kominkowe żeliwne – rozsądny kompromis

Żeliwo to stop żelaza, węgla i kilku minerałów, między innymi krzemu, magnezu, fosforu, siarki i innych. Piece kominkowe żeliwne charakteryzują się grubymi ściankami i dość dużą masą. Dzięki temu jednak bardzo mocno się nagrzewają i długo oddają ciepło, które równomiernie roznosi się po pomieszczeniu przy jednoczesnym rozsądnym zużyciu paliwa. Piece kominkowe żeliwne mogą być bardzo ozdobne i estetyczne – żeliwo można bowiem kształtować w bardzo różne formy. Dzięki temu wszelkie wykończenia, uchwyty i inne wystające elementy mogą wręcz zachwycać swoim kształtem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wybrać modele prostsze,  które lepiej wkomponują się na przykład w nowoczesne wnętrza.

Piece kominkowe żeliwne są tańsze od swoich kaflowych odpowiedników – można je kupić już za mniej niż dwóch tysięcy złotych, a gdy wybierze się mniejsze i prostsze modele cena może zejść nawet poniżej tysiąca.

 

Piec kominkowy stalowy – szybko się nagrzewa, równie szybko stygnie

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest wybór pieca kominkowego stalowego – kosztują najczęściej nie więcej niż kilkaset złotych. Ich montaż jest również łatwy, bo są one bardzo lekkie i z ich przeniesieniem i podłączeniem nie powinna mieć problemu nawet jedna osoba.

Ich właściwości – w zależności od przeznaczenia – mogą być uznane zarówno za wady, jak i zalety. Przede wszystkim mają cienkie stalowe ściany, dzięki temu bardzo szybko się nagrzewają, ale – po skończeniu palenia – równie szybko stygną. Nie są więc dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których chce się utrzymywać stale ciepło. Sprawdzą się za to idealnie w miejscach, gdzie przebywa się przez krótki czas i tylko wówczas chce się tam podnieść temperaturę. Może to być zatem garaż lub warsztat, gdzie po skończonej pracy nikt już nie przebywa. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na materiał zewnętrzny, ale również na materiał wykonania paleniska – jeśli są to cegły szamotowe, można liczyć na to, że temperatura utrzyma się trochę dłużej. Na pewno jednak nie tak długo jak przy piecach żeliwnych czy kaflowych.

Za umiejscowieniem pieców kominkowych stalowych w miejscach pracy przemawia również ich estetyka. Są one bardzo proste, najczęściej w kształcie prostopadłościanu bez żadnych elementów ozdobnych. Można uznać je nawet za dość siermiężne, ale – tak jak było wspomniane – nie w każdych okolicznościach musi być to wada.

 

Jaki piec kominkowy wybrać?

Wybierając piec kominkowy trzeba przeanalizować, do jakich celów będzie on przeznaczony. Czy ma być elementem systemu ogrzewania domu, a w związku z tym – przede wszystkim wydajny i oszczędny? Czy może będzie estetycznym elementem wykończeniowym, który tylko okazjonalnie będzie dogrzewał pomieszczenie? Czy też wreszcie może być praktyczny i szybko dogrzewać robocze pomieszczenia? Nie bez znaczenia jest również budżet, który można przeznaczyć na zakup i instalację pieca kaflowego. Bez wątpienia jednak – w związku z bardzo bogatym wyborem, którego przykład można znaleźć pod tym linkiem - https://www.leroymerlin.pl/kominki/kominki-piece-kominkowe,a897.html – każdy będzie w stanie wybrać piec dostosowanych idealnie do wnętrza i własnych potrzeb.

 

Czytaj również: Ekonomiczne i ekologiczne zalety palenia w kominku

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 452 Grupa: Porady i op... Ja uważam, że warto korzystać z usług projektantów wnętrz. Od rozplanowania umeblowania itd. zależy nasz późniejszy komfort korzystania z domu/mieszkania, więc....
  • wyposażenie biura Liczba postów: 403 Grupa: Ciekawe pom... Polecam zwrócić szczególną uwagę na tę kategorię - https://www.amart.pl/category/wyposazeni e-jadalni Tam macie dosłownie wszystko. Po prostu jedno zamówienie i....
  • jak ułatwić sobie sprzątanie Liczba postów: 74 Grupa: Ciekawe pom... W artykule przedstawiono skuteczne metody prania wykładzin dywanowych, które pomogą usunąć trudne plamy https://wnetrzaexpert.pl/pranie-i-czyszc zenie-wykladzin-...
  • Metalowe Meble biurowe Liczba postów: 93 Grupa: Najnowsze t... Metalowe szafki charakteryzują się wyjątkową trwałością, co czyni je niezwykle funkcjonalnym elementem wyposażenia w różnych miejscach pracy i instytucjach eduk...
  • Architectura dla architektów- ceramika łazienkowa Liczba postów: 12 Grupa: Wnętrza Czytanie tego artykułu było bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem! Masz sposób na sprawienie, że złożone tematy wydają się nie tylko zrozumiałe, ale także in...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >