Zielona rewolucja nadchodzi
Ustawa o odnawialnych źródłach energii wchodzi w życie 4 maja 2015 r. Nowe regulacje to szansa na rozwój energooszczędnego budownictwa i większy udział energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Skorzystają przedsiębiorstwa i osoby fizyczne wytwarzające zieloną energię na własne potrzeby, które dodatkowo mogą czerpać zysk z odsprzedaży jej nadwyżek.
Czytaj dalej
Ustawa o OZE[1] z dnia 20 lutego 2015 r., wejdzie w życie z początkiem maja 2015 r. Nowe przepisy to efekt trwających ponad 4 lata dyskusji i prac legislacyjnych, mających na celu wsparcie rozwoju rynku pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, takich jak: słońce, wiatr, woda czy biomasa. Wprowadzone regulacje mają umożliwić Polsce spełnienie unijnych wymagań, według których państwa członkowskie muszą zapewnić już w 2020 roku min. 15% udziału zielonej energii w konsumpcji finalnej.
Wsparcie dla małych instalacji
Zdaniem ekspertów, długo oczekiwana ustawa zmieni zasadniczo krajobraz OZE w Polsce. Wzrośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zarówno przez duże przedsiębiorstwa, wytwarzające energię w celu generowania zysku z jej sprzedaży, jak i prosumentów, czyli osoby fizyczne produkujące energię na własne potrzeby. Oprócz ułatwień administracyjnych, przepisy określają również warunki odkupu energii produkowanej przez mikroinstalacje o mocy poniżej 40 kW oraz małe instalacje od 40 kW do 200 kW.
Dla producentów energii z domowych instalacji o mocy do 10 kW ustawa wprowadza korzystne rozwiązanie zwane systemem FIT (feed-in-tariff), gwarantujące stałe ceny odkupu, przez okres 15 lat od oddania do użytkowania takich instalacji. Z określonych ustawą taryf skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, jak i firmy, bez konieczności uzyskiwania koncesji.
„Wprowadzany w Polsce system taryfowy kończy okres niepewności, zwiększając stabilność polskiego rynku i czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla inwestycji i rozwoju systemów fotowoltaicznych” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, firmy aktywnie działającej na rzecz energooszczędnego i zrównoważonego budownictw.
„System FIT jest z powodzeniem stosowany w krajach notujących największy przyrost systemów fotowoltaicznych, takich jak Włochy czy Niemcy, gdzie energetyka rozproszona należy do najbardziej rozwiniętych w Europie, a ludzie zarabiają na wytwarzaniu własnej energii”.
Taryfy gwarantowane obowiązywać będą dla instalacji powstałych po 1 stycznia 2016 r. Pozostałe nowe instalacje o większej mocy, będą mogły uczestniczyć w gwarantowanym odkupie energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego, przeprowadzanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Czytaj również: Ściana jednowarstwowa z Ytong Energo+
Potencjał dla fotowoltaiki w Polsce
Energia słoneczna jest w Polsce najłatwiejszym do wykorzystania odnawialnym źródłem energii, zapewniającym największą efektywność. Panele fotowoltaiczne (PV) umieszczane na dachach lub elewacjach, konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w sposób wydajniejszy niż biomasa czy biogaz, stając się nośnikiem energii z największą perspektywą rozwoju. Niezależnie od temperatury, intensywności nasłonecznienia, czy kąta padania promieni słonecznych, generują stałą moc prądu, która tylko nieznacznie spada podczas zachmurzenia. Zdaniem ekspertów, Polska jest krajem wystarczająco nasłonecznionym, aby korzystać z technologii PV na dużą, nawet przemysłową skalę.
Technologie fotowoltaiczne – jakość gwarancją opłacalności
Korzyści z instalacji fotowoltaicznych to, oprócz ograniczania emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, niższe koszty energii elektrycznej i większa niezależność od cen krajowych producentów. Koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od typu konstrukcji, długości i grubości okablowania, zastosowanych komponentów czy wielkości instalacji. Zapowiedzią rozwoju rynku technologii fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większa dostępność rozwiązań i materiałów niezbędnych do budowy paneli PV, zapewniających ich żywotność w okresie 25-35 lat. „Jako producent szkła stosowanego w systemach solarnych, obserwujemy rosnące zainteresowanie produktami o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej, gwarantującymi ochronę paneli fotowoltaicznych i długotrwałe działanie” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska. „Nowoczesne szkło, takie jak NSG TEC™ z przewodzącymi prąd powłokami, zapewnia panelom PV wysoką przepuszczalność światła, optymalne właściwości przewodzenia prądu oraz stosunkowo niski poziom zamglenia. Zainteresowaniem cieszy się również szkło o obniżonej zawartości żelaza, zwiększające wydajność najpopularniejszych w naszym kraju modułów, opartych na krystalicznym krzemie”.
Czytaj również: Energooszczędne okna w twoim domu
Najtańsza już za 10 lat
Dzięki nowej ustawie, energetyka prosumencka ma szansę stać się jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów polskiej energetyki, a fotowoltaika – najszybciej rozwijającą się technologią w tym segmencie.
Według raportu przygotowanego przez instytut Fraunhofer ISE dla niemieckiego Agora Energiewende, fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii już w 2025 roku. Zdaniem autorów, koszt energii pozyskanej dzięki tej technologii w krajach Europy centralnej i południowej w 2025 roku wyniesie ok. 4-6 eurocenta/kWh, zaś w 2050 roku zmniejszy się do poziomu ok. 2-4 eurocenta/kWh.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....