Zimowe obowiązki
Zima z intensywnymi opadami śniegu to trudny okres nie tylko drogowców. Gdy zaczyna padać także administratorom i zarządcom nieruchomości przybywa obowiązków.
Czytaj dalej
Odśnieżanie dachów oraz inne zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości
Wraz z nadejściem zimy właściciele i zarządcy nieruchomości mają wiele do zrobienia na terenie i wokół swoich obiektów. Eksperci Techniczni Sodexo Polska On-site Service, dostawcy kompleksowych rozwiązań i usług dla nieruchomości przypominają, że zimowe obowiązki to nie tylko odśnieżanie chodników i parkingów. Zgodnie z prawem budowlanym do obowiązków administratorów należy także usuwanie sopli, nawisów lodowych i śniegu z dachów.
Bezpieczny chodnik to podstawa
Usuwanie lodu i śniegu z chodników wokół obiektów ma nie tylko względy praktyczne, jest to także wymóg regulowany ustawowo. Jeśli zarządca nie zadba o oczyszczenie chodników, dróg oraz parkingów i dojdzie do wypadku, może to dla niego oznaczać konieczność wypłacenia odszkodowanie osobom uczestniczącym w zdarzeniu. Ponadto zarządcy muszą pamiętać również o tym, że przepisy określają także środki chemiczne, których można używać do usuwania lodu. Szczegółowy wykaz specyfików chemicznych oraz sposoby ich stosowania zawiera rozporządzenie do ustawy o ochronie przyrody w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych, ulicach i placach (Dz.U. 2005 Nr 230 poz.1960)”. A przecież odśnieżanie to tylko początek długiej listy zimowych obowiązków.
Czytaj również: Wilgoć wewnątrz dachu
Dach pod nadzorem specjalistów
Intensywne opady śniegu to nie tylko problem z utrzymaniem chodników ale również dachu. Zgodnie z prawem budowlanym (ustęp drugi, artykuł 61 Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414) administrator jest zobowiązany nie tylko do usuwania nadmiaru śniegu z dachu, ale także sopli i nawisów lodowych. Nie oznacza to, że po każdych opadach zarządca obiektu powinien odśnieżać dach. Jego obowiązkiem jest systematyczna kontrola i ocena grubości pokrywy zalegającego śniegu.
Na terenie naszego kraju poszczególne rejony różnią się między sobą pod względem ilości opadów i dlatego Polska została podzielona na strefy klimatyczne. Dla każdej z nich ustalono normy uzależnione od średnich opadów śniegu. W zależności od strefy, dach musi wytrzymać obciążenie od 70 do 110 kg śniegu na metr kwadratowy dachu. Najwyższe normy obowiązują w regionach górskich. Jednak przy odśnieżaniu ma znaczenie nie tylko grubość ale i ciężar pokrywy śnieżnej.
Niestety, większość niedoświadczonych administratorów i zarządców budynków podejmuje decyzję o konieczności odśnieżania wyłącznie na podstawie pomiaru grubości pokrywy śnieżnej. Tymczasem, ciężar objętościowy zależy także od czasu zalegania śniegu, temperatury otoczenia i podłoża oraz wilgotności powietrza. Metr sześcienny świeżego śniegu waży około 250 kg, ubitego nawet 700 kg. Najcięższy zaś jest śnieg topniejący, którego masa może sięgać 900 kg/m3. By nie popełnić błędu zarządca może zlecić takie pomiary profesjonalnej firmie, takiej jak Sodexo Polaka On-site Services, która dokona oceny i wystawi odpowiednie zaświadczenie. Eksperci techniczni Sodexo, dysponują specjalnymi urządzeniami pomiarowymi, za pomocą których mierzą grubość pokrywy i ciężar śniegu zalegającego na konstrukcji dachu. Są wśród nich m.in. ultradźwiękowe i laserowe śniegowskazy, badające grubość pokrywy śniegowej, objętościowe i wagowe śniegomierze, które mierzą gęstość śniegu oraz automatyczne wagi śniegowe montowane na dachach budynków. Specjaliści, korzystają także z takich narzędzi jak zdalnie sterowany Dron SDX, który wyposażony w wysokiej rozdzielczości kamerę, pozwala szybko oszacować obciążenie dachów śniegiem. Dron to także rozwiązanie, które pozwala uniknąć konieczności uciążliwego wykorzystywania wysięgników, czy ryzyka pracy na wysokościach.
Czytaj również: Skośny zielony dach
Praca pod szczególnym nadzorem
Roboty kontrole przeprowadzane w okresie zimowym bywają niebezpieczne, nie tylko ze względu na opady śniegu, niskie temperatury czy silne wiatry, ale także z uwagi na konieczność wykonywania niektórych prac na otwartej przestrzeni i wysokościach. Wychodzenie na ośnieżony dach jest bardzo niebezpieczne, dlatego obowiązkiem właściciela czy zarządcy jest zatrudnianie odpowiednio wykwalifikowanych do tego osób. Zgodnie z paragrafem 105 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.03.169.1650), każda praca wykonywana na dachu, który nie jest z każdej strony osłonięty ścianą do wysokości co najmniej 150 cm i znajduje się powyżej jednego metra nad poziomem gruntu jest pracą na wysokości. W związku z tym, wszyscy pracownicy zatrudniani przez zarządcę do odśnieżania dachu lub usuwania sopli lodowych, muszą być zabezpieczeni wysokiej jakości sprzętem BHP oraz alpinistycznym zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo, legitymować się ważnymi zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wysokości i mieć za sobą odpowiednie szkolenia. Ponadto obowiązkiem zarządcy jest odpowiednie zabezpieczenie budynku i terenu wokół niego poprzez utworzenie strefy ochronnej. Jeśli budynek znajduje się w ruchliwym miejscu, dodatkowo powinien poinstruować wybranych pracowników, jak odpowiednio zareagować na osoby, które ignorują informację o zamknięciu strefy. Jeśli pracownicy mają usunąć nawisy śnieżno-lodowe, na dole musi znajdować się również osoba informująca przechodniów o zagrożeniu. Zarządcy i administratorzy budynków muszą także pamiętać, że podczas gęstej mgły, gołoledzi czy przy wietrze o prędkości powyżej 10 m/s zabronione jest przeprowadzanie jakichkolwiek kontroli czy eksploatacji. Stanowi to zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i dla osób postronnych.
Choć padający śnieg wydaje się lekki i puszysty, w rzeczywistości, kiedy już spadnie i zalega, jest nie tylko ciężki ale i kłopotliwy. Prawo budowlane nakłada na właścicieli i zarządców budynków szereg obowiązków i dlatego, szczególnie zimą, powinni oni wspierać się wiedzą, doświadczeniem i zapleczem technicznym wyspecjalizowanych zarządców nieruchomości. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwala uniknąć błędów, ale także konsekwencji niedopełnienia zimowych obowiązków.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 2025 [Acy240173 ]Temu Coupon Code {Rear} For All C... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... 2025 [Acy240173 ]Temu Coupon Code {Rear} For All Customers{Canada } New users at Temu receive a $100 discount on orders over $100.** Use the code [ACY240173 ] d...
- Temu Promo Code 40% off [acr639380] For Existing C... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Looking for a fantastic deal on your next Temu purchase? You’re in the right place! The Temu coupon code 40% off is the perfect way to save big on your next sho...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 378 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...