Złota Praga

Złota Praga

Jedyne czeskie miasto, które w 1992 roku w całości zostało wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Piękno Pragi zapiera dech w piersiach, bo wyjątkowy charakter tego miasta kształtował się przez wieki. Czytaj dalej

 

 Stolica Czech położona jest w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 roku z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

 

Praga widok na Hradczany

Historia Pragi 


 Pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszego miasta były plemiona celtyckie, osiedlające się tu około 500 roku p.n.e. Słowiańskie plemione przybyły tam dopiero około 500 roku, a walki o dominacje na terenach nad Wełtawą doprowadziły w 800 roku do władzy dynastię Przemyślidów. Potrafili oni utrzymać się na czeskim tronie do 1306 roku, kiedy to zamordowany został młody król Wacław III. 

 Przemyślidzi stworzyli na świeżo opanowanych terenach miasto, a od 973 roku Praga była siedzibą pierwszego biskupstwa na tych terenach. 

 Szczególny rozkwit miasto przeżyło za rządów Karola IV Luksemburskiego, znanego w historii Czech jak Karol I. Skupił prawie całą swoją aktywność w Czechach, których stolicę gwałtownie rozbudowywał i rozwijał fundując między innymi w 1348 roku Uniwersytet Praski, teraz znany jako Uniwersytet Karola, co zjednało mu popularność w kręgach uczonych niemieckich. 

 

 W 1419 roku w mieście doszło do słynnej defenestracji katolików, która zapoczątkowała wojny husyckie. W 1618 roku natomiast podobne wydarzenie, wyrzucenie przez okno namiestników cesarza, stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej. W wyniku klęski czeskich protestantów na Białej Górze w 1620 roku Praga jako stolica Królestwa Czech i całej Korony Czeskiej utraciła swoje znaczenie i przez długie lata pozostawała w cieniu Wiednia. W tym też okresie społeczność niemieckojęzyczna odgrywała w mieście rolę dominującą. Zaczęło się to zmieniać dopiero w XIX wieku, podczas czeskiego odrodzenia narodowego. W 1848 roku podczas Wiosny Ludów doszło do powstania, dzięki któremu następowało powolne odzyskiwanie znaczącej pozycji miasta w monarchii Habsburgów. 

 W 1918 roku miasto zostało stolicą nowo utworzonej Czechosłowacji. W latach II wojny światowej przeżywała okupację III Rzeszy. Dopiero w 1993 roku miasto, po odłączeniu się od Czech Słowacji, stało się ponownie stolicą kraju. 

 

Czytaj również: Dom o oryginalnym kształcie?

 

Zabytki 


 W mieście znajduje się ponad dwadzieścia muzeów i prawie sto galerii. Rzesze turystów z całego świata najchętniej kierują swoje kroki na Hradczany. Imponujący Zamek Praski wraz z Pałacem Królewskim i bazyliką św. Jerzego to chyba najcenniejsze zabytki Pragi. Ta ogromna budowla już od pierwszej chwili oszałamia swymi rozmiarami, a kontemplacja zgromadzonych tam dzieł sztuki i innych atrakcji zajmie nawet kilka dni. Zamek praski, przypominający małe miasteczko, jest pomnikiem wspaniałości tutejszych władców i dowodem znaczenia Pragi w historii całego regionu. Obecnie w specjalnie do tego celu odrestaurowanych komnatach zamku mieści się biuro prezydenta Republiki Czeskiej. 

 

gotycka katedra Praga

 

 Innym miejscem, które warto zobaczyć, jest najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w stolicy Czech, zwany mostem Karola. To on łączy pieszym traktem Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Budowla została wzniesiona w 1357 roku na zlecenie ówczesnego króla Karola I, i zastąpiła ona zniszczony przez powódź Most Judyty, pochodzący z XII wieku. Głównym budulcem, którego używali budowniczowie był piaskowiec pochodzący z zachodnich obszarów dzisiejszych Czech.

 W XVII wieku na kamiennych balustradach mostu umieszczono 30 barokowych rzeźb przedstawiających świętych. Najbardziej znana jest figurka Jana Nepomucena, praskiego duchownego. Legenda mówi, że to właśnie na Moście Karola święty został stracony. Przez większość dnia most i jego okolice tętnią życiem, turyści podziwiają jego klimat i architekturę, sprzedawcy pamiątek i artyści próbują zarobić jak najwięcej, a kieszonkowcy wypatrują w tłumie najbardziej roztargnione i nieuważne ofiary.

 

 

 Kolejny ważny punkt zwiedzania to rynek Starego Miasta, na którym stoi praski ratusz i słynny zegar zwany Orlojem. Największą atrakcję tego zegara astronomicznego można podziwiać co godzinę. Wtedy to śmierć spogląda na zegarek i pociąga za sznur od dzwonu. Praski Orloj już od 600 lat jest zaliczany do najcenniejszych skarbów miasta, bowiem do dziś zachwycamy się procesją apostołów, ruchomymi rzeźbami i przedstawianiem czasu tak, jak żaden inny przyrząd na świecie tego nie potrafi.

 

Czytaj również: Otwórz się na świat

 

 

 Warto również spędzić czasu na zwiedzaniu żydowskiej dzielnicy, która jest uważana za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Europie. Ze wszystkich stron dzielnica jest otoczona przez Stare Miasto. Można tu zwiedzić tak interesujące miejsca jak: Synagoga Wysoka z XVI wieku, Ratusz Żydowski z XVIII wieku (z zegarem odmierzającym czas w przeciwną stronę), czy Synagogę Pinkasa, która jest miejscem pamięci ofiar Holokaustu. 

 

Architektura Pragi  to nie tylko wspaniały gotyk i barok. Warto będąc w stolicy Czech zobaczyć interesujący przykład współczenej architektury (1996) z nurtu dekonstrucjonizmu, tzw. Tańczacy budynek,  nazywany przez mieszkańców "Ginger i Fred" na cześć słynnej pary tancerzy.  Autorami tej niezwykłej budowli jest para architektów Vlado Milunic i Frank Gehry.  Budowla znajduje się w dzielnicy Nove Mesto tuż przy samej Wełtawie. 

 

tańczący budynek Praga

 

Czytaj również: Synchrotron w Krakowie. Co to za budowla?


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19445 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 398

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >