Zmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych
Prace nad projektem ustawy wprowadzającej program Mieszkanie dla Młodych przyniosły już pierwsze zmiany. Dobrą wiadomością dla osób chcących skorzystać z dopłat jest decyzja posłów o podwyższeniu limitu cen mieszkań, które kwalifikują się do programu.
Czytaj dalej
Cena maksymalna ma być zwiększona do 1,1 wartości średniego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w poszczególnych województwach. Tym samym w dużych miastach nieznacznie zwiększy się pula nowych mieszkań, które będą mogły kupić osoby zainteresowane dopłatami.
Ponadto z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystają także osoby, które chcą na rynku deweloperskim kupić nie tylko mieszkania, ale i domy jednorodzinne. Powierzchnia użytkowa domów nie będzie mogła przekraczać 100 mkw., a dopłata obejmie do 50 mkw.
Czytaj również: Zwrot podatku VAT za materiały budowlane tylko do końca roku
Teraz projekt ma trafić do komisji infrastruktury i finansów publicznych. Nowy program rządowego wsparcia przy zakupie mieszkań będzie obowiązywał od 2014 roku przez 5 lat. Rząd przeznaczył na dopłaty ponad 3,2 miliarda złotych, z których według szacunków skorzystać ma 115 tysięcy kredytobiorców.
Niewiele mieszkań z dopłatą
Pomimo podwyższenia wskaźnika, według którego liczone będą maksymalne ceny dla programu Mieszkanie dla Młodych w dużych miastach trudno będzie o lokal z dopłatą. Jeśli porównamy średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów z limitami przewidzianymi w MdM zobaczymy, że niewiele ofert zakwalifikuje się do programu.
W opinii deweloperów wejście w życie programu niewiele zmieni, bo proponowane limity cen są zbyt niskie w porównaniu ze stawkami obowiązującymi na rynku. W Poznaniu będzie można kupić mieszkanie z dopłatą, jeśli jego cena za 1 mkw. nie będzie wyższa niż 4900 zł. Tymczasem w połowie roku średnia stawka na rynku deweloperskim przekraczała 6100 zł/mkw. (dane Reas). Już przed końcem minionego roku na poznańskim rynku pierwotnym trudno było znaleźć mieszkanie w takiej cenie by skorzystać z dopłat w ramach zakończonej już Rodziny na swoim. W przypadku nowego programu dopłat będzie podobnie.
Czytaj również: Kara za opóźnienia dewelopera może być opodatkowana
- Nie czekając na nowy program dopłat na osiedlu Red Park, którego budowę pierwszego etapu kończymy już na poznańskim Dębcu, przygotowaliśmy własny program sprzedaży mieszkań (pow. 30-54 mkw.). W cenie lokalu oferujemy wykończenie gratis. Nasi klienci mogą zaciągnąć kredyt na wykończone już mieszkanie i od razu w nim zamieszkać - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.
Wyjątkiem Łódź i Bydgoszcz
Nie tylko w Poznaniu będzie trudno uzyskać dopłaty w MdM. Na przykład dla Warszawy założono limit w wysokości 5541,5 zł/ mkw., podczas gdy średnia cena nowego mieszkania w połowie roku według Reas wynosiła w stolicy 7800 zł/ mkw. Jeszcze większa rozbieżność jest w przypadku Krakowa, gdzie limit ustalono na poziomie 4444 zł/ mkw., a przeciętna cena mieszkania deweloperskiego wynosi w tym mieście niespełna 6500 zł/mkw.
Jak oblicza Home Broker, gdyby program Mieszkanie dla Młodych w obecnej wersji miał wejść w życie teraz to w Krakowie, Lublinie i Warszawie można by z rządową dopłatą kupić zaledwie ok. 1 proc. mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów.
Czytaj również: Wzrost limitu cenowego Mieszkań dla Młodych
Tylko w nielicznych miastach łatwiej byłoby znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. W Katowicach byłoby to niespełna 15 proc., a w Gdańsku już ponad 40 proc. W dobrej sytuacji jest Bydgoszcz, gdzie MdM objęłoby 90 proc. nowych mieszkań. Są też wyjątki. Należy do nich Łódź, w której limit ustalono na 4624 zł/mkw., a średnia cena nowego mieszkania wynosi w tym mieście 4494 zł/mkw.
Przypomnijmy, że program obejmie wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego, których powierzchnia będzie nie większa niż 75 mkw., a państwo dopłaci maksymalnie do 50 mkw. Skorzystać z dopłat mogą małżeństwa, w których przynajmniej jedno z małżonków nie przekroczyło 35 roku życia i single do tego wieku. Rodzina bez dzieci i bezdzietni single otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. Osoby posiadające dzieci - 15 proc. A jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu lub domu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, dopłata zwiększy się jeszcze o 5 proc.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 328 Grupa: Prawo
- profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
- kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
- Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 32 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...