Znaczenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Znaczenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Od 2003 r. obowiązuje w Polsce ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która reguluje kwestie związane z określaniem przeznaczenia nieruchomości. Określa także procedurę uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego może zawierać niezbędne i kluczowe informacje dla inwestorów oraz osób prywatnych, które planują np. zakup gruntu w danej lokalizacji.

 

Obok studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT), miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP) stanowi najistotniejsze źródło informacji o faktycznym przeznaczeniu danej nieruchomości gruntowej.

 

Szczególna waga miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego związana jest ściśle z faktem, iż dokument ten jest aktem prawa miejscowego. Informacje zawarte w MPZP są więc nadrzędne wobec zapisów studium oraz decyzji o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy dla danego terenu nie obowiązują zapisy MPZP osoba zainteresowana ustaleniem przeznaczenia, może skorzystać jednak z informacji pochodzących z innych źródeł.

 

Plan miejscowy jest uchwalany przez radę gminy lub radę miasta. Podstawową ideą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest chęć wprowadzenia w przestrzeni publicznej ładu przestrzennego i optymalnego zagospodarowania terenu. Dokument określa podstawowe oraz szczegółowe możliwości zagospodarowania danego obszaru. Osoba zainteresowana zakupem działki budowlanej powinna zweryfikować, czy na przedmiotowym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

 

Czytaj również: Strzemiona w zbrojeniu - po co i jak się je rozmieszcza?

 

W przypadku funkcjonowania MPZP, potencjalny kupujący może zweryfikować, jakiego rodzaju zabudowa możliwa jest do zrealizowana na wybranej działce gruntu. Może okazać się, że plan przewiduje dla danego gruntu tylko niską zabudowę mieszkaniową wykluczając jednocześnie realizację większych projektów. Istnieje również szansa, że działka oferowana jako budowlana charakteryzuje się zbyt małą powierzchnią, aby mogła zostać zabudowana.

 

W przypadku, gdy na nieruchomości gruntowej znajdują są urządzenia infrastruktury przedsiębiorstwa przesyłowego, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego reguluje również kwestie ewentualnej zabudowy tego typu działki, określając dozwolone odległości linii od obiektów. W miejscowym planie znajdują się również informacje na temat tego, czy dany budynek będzie mógł być wykorzystywany pod działalność gospodarczą.

 

Istotną zaletą funkcjonowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest informacja na temat możliwości przyszłego zagospodarowania otoczenia nieruchomości. Dzięki temu, osoba zainteresowana zakupem działki jest w stanie dowiedzieć się, czy w przyszłości w bliskim sąsiedztwie pojawią się obiekty uznawane zwykle za uciążliwe (np. droga szybkiego ruchu, fabryka). Oczywiście należy zaznaczyć, że ustalenia miejscowego planu mogą zostać zmienione poprzez kolejne uchwały rady gminy lub rady miasta. Zapoznanie się z obowiązującym planem miejscowym  daje jednak obraz bieżącej sytuacji w zakresie polityki przestrzennej gminy lub miasta.

 

Czytaj również: Osadzanie budynku na podłożu iłowym

 

Warto również dodać, że w momencie gdy gmina planuje wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego musi wyłożyć go wcześniej do wglądu. W ustawowym czasie każdy może zakwestionować ustalenia nowego planu miejscowego zgłaszając swoje obiekcje. Co więcej w sytuacji, gdy w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dojdzie do obniżenia wartości nieruchomości, poszkodowany właściciel nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość odszkodowania powinna rekompensować utratę wartości nieruchomości. Istnieje również druga strona medalu. W chwili, gdy zmiana MPZP wpłynie na wzrost wartości nieruchomości, która do pięciu lat od momentu wprowadzenia zmian zostanie sprzedana, właściciel musi liczyć się z możliwością naliczenia opłaty planistycznej. Wysokość opłaty planistycznej określana jest jako procent od różnicy w wartości nieruchomości przed i po zmianie planu.

 

Obowiązywanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego posiada pozytywne aspekty ekonomiczne dla obszaru, na którym występuje. Plan miejscowy jest pewną oznaką stabilizacji dla przedsiębiorstw, które rozważają lokowanie własnych inwestycji. Gminy, w których funkcjonują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są odbierane przez podmioty gospodarcze jako lokalizacje atrakcyjne inwestycyjnie, w perspektywie długoterminowej.

Źródło: targimieszkaniowe.net / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 39 Grupa: Stawiamy śc... A co jest w stanie wykryć takie badanie termowizyjne - https://termocent.com/ ? Czy ustalą, jeśli działo się tam coś takiego w przyszłości? Zależy mi na ustalen...
  • Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 381 Grupa: Robimy stro... Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości podłóg w konkurencyjnych cenach, to sklep internetowy podlogi24.NET jest miejscem, które należy odwiedzić. To wypróbowany do...
  • Podłogi Liczba postów: 239 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19625 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >