Znaczna poprawa budownictwa mieszkaniowego

Znaczna poprawa budownictwa mieszkaniowego

W najnowszej informacji GUS dotyczącej wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego za okres trzech zakończonych kwartałów bieżącego roku uwagę zwracają dwa charakterystyczne symptomy. Po pierwsze aktywność gospodarcza inwestorów na krajowym rynku mieszkaniowym wciąż pozostaje na wyraźnie niższym poziomie niż w latach poprzednich. Czytaj dalej

 

Dane GUS za okres dziewięciu zakończonych miesięcy bieżącego roku sugerują wejście krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych w okres transformacji od stanu wyczekiwania do systematycznej poprawy aktywności gospodarczej.

 

Czytaj również: Kraków, Poznań, Warszawa - miasta, w których rośnie popyt na mieszkania



Niestety opublikowane statystyki jedynie w kwestii mieszkań oddanych do użytku są porównywalne z danymi ubiegłorocznymi. Lokali zakończonych było w sumie w omawianym okresie ponad 103 tys., co oznacza nieznaczny ponad jednoprocentowy spadek w stosunku do analogicznego okresu 2012 roku. Tradycyjnie inwestorzy indywidualni oddali nie tylko najwięcej – prawie 60 tys. mieszkań, ale także jako jedyni ze wszystkich kategorii inwestorów wykazali bez mała 5-procentowy progres r/r. Z kolei deweloperzy ukończyli w omawianym okresie o ponad jedną trzecia lokali mniej, notując spory, ponad ośmioprocentowy spadek w stosunku do wyniku trzech pierwszych kwartałów roku ubiegłego – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Z kolei od stycznia do września 2013 r. inwestorzy w sumie rozpoczęli budowę prawie 98 tys. mieszkań, co daje wynik o jedną szóstą gorszy od ubiegłorocznego.


Czytaj również: Czy wyniki sprzedaży wpłyną na ceny?



Bardzo podobnie prezentują się statystyki dotyczące pozwoleń na budowę. W sumie w omawianym okresie było ich prawie 105 tys., co oznacza spadek r/r o 18 proc.

W obu przypadkach – mieszkań rozpoczętych oraz wydanych pozwoleń, podobnie jak w kwestii mieszkań ukończonych, wyraźnie lepsze wyniki od deweloperów zarówno w liczbach bezwzględnych jak i odniesieniach procentowych do roku ubiegłego zanotowali inwestorzy indywidualni – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Rynek mieszkaniowy na Śląsku



Na podstawie tylko tych liczb trudno jest dopatrywać się jednoznacznie pozytywnych trendów w ramach tegorocznych osiągnięć statystycznych krajowego budownictwa mieszkaniowego. Niewątpliwie istotny spadek uruchamianych inwestycji oraz pozwoleń na budowę w odniesieniu do analogicznego okresu lat poprzednich może sugerować pozostawanie rynku mieszkaniowego w fazie spowolnienia bez wyraźnych widoków na rychłą poprawę sytuacji.



Czytaj również: Raport z eurpejskiego rynku mieszkaniowego

 


 

Obraz segmentu pierwotnego rodzimej mieszkaniówki prezentuje się jednak dużo korzystniej w każdym kolejnym raporcie GUS, jeżeli wziąć pod uwagę liczby obrazujące statystyki miesięczne, a następnie porównać tegoroczny układ zmian ilościowych w kolejnych miesiącach do analogicznego układu z lat ubiegłych – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 
Czytaj również: Program MDM w Warszawie
 

W przypadku deweloperów i mieszkań, których budowę rozpoczęła ta kategoria inwestorów, w ostatnim miesiącu nie uległa większemu zakłóceniu obowiązująca od początku roku łagodna tendencja wzrostowa. Liczba budów rozpoczętych nie zmieniła się wprawdzie znacząco w stosunku do sierpnia br., jednak w stosunku do września ubiegłego roku wzrosła grubo o ponad jedną piątą. Biorąc pod uwagą fakt, że tego typu sytuacja powtarza się w ostatnich miesiącach po raz kolejny, trudno nie dojść do wniosku, że deweloperzy z coraz większą nadzieją spoglądają w przyszłość.

 

Czytaj również: Bliźniak, szeregowiec, dom wolnostojący - jaki rodzaj zabudowy wybierają Polacy

 

Licząc jednak od wiosny ubiegłego roku, czynnikiem skutecznie negującym jakiekolwiek próby dopatrywania się symptomów ożywienia na krajowym rynku pierwotnym mieszkań, był systematyczny spadek wartości liczbowych obrazujących wydane deweloperom pozwolenia na budowę. Ich spadający od kwietnia 2012 wolumen sugerował raczej pesymistyczne postrzeganie zmian koniunkturalnych w gospodarce w średnim terminie przez inwestorów budujących mieszkania na sprzedaż. Dlatego też odnotowany we wrześniu wynik na poziomie 5835 pozwoleń, oznaczający wzrost m/m o 36,6 proc. oraz r/r o 27,9 proc. należy ocenić bardzo pozytywnie, ale także uznać za dawno oczekiwany, być może najważniejszy przełom w tegorocznych gusowskich statystykach mieszkaniowych.

 
Czytaj również: Czy jesień to dobry moment na budowę?


W ten sposób we wstępnych wynikach GUS podsumowujących osiągnięcia krajowego budownictwa mieszkaniowego w skali trzech zakończonych kwartałów br., mamy do czynienia z wyraźną kontynuacją pozytywnych trendów. Coraz wyraźniejsze wydają się jednak czynniki świadczące o zmianie nastawienia inwestorów, w tym przede wszystkim deweloperów, z zachowawczo-wyczekującego na proinwestycyjne. Jeżeli statystyki dotyczące przede wszystkim mieszkań rozpoczętych oraz nowych pozwoleń na budowę w kolejnych okresach będą wykazywać dalszy systematyczny wzrost miesiąc do miesiąca, a coraz więcej na to wskazuje, już w pierwszym, najdalej drugim kwartale nowego roku rynek potwierdzi fakt przejścia krajowej mieszkaniówki z fazy spowolnienia do koniunkturalnego cyklicznego ożywienia – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

2013-10-29
Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pomoc nastolatkom Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli masz jakiś problem ze swoim nastolatkiem? Chcesz poczytać coś ciekawego... https://pamietniknastolatki.pl/
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 485 Grupa: Trudne tema... Jedynie pomoc specjalistów, rodziny i przede wszystkim sam musisz zrozumieć, że masz problem. Poszukaj też informacji https://windstop.pl/
  • Ciąża a badania Liczba postów: 40 Grupa: Trudne tema... A co sądzicie o tabletkach anty?
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 562 Grupa: Trudne tema... Słuch to jeden z fundamentalnych zmysłów, który ma duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Utrata słuchu może prowadzić do izolacji, zmęczenia, a naw...
  • Rekuperacja Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Również jestem zainteresowana takim tematem. Bardzo chciałabym dowiedzieć się nieco więcej :)

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 524

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >