Znana jest już lista beneficjentów programu grantowego Fundacji E.ON

Znana jest już lista beneficjentów programu grantowego Fundacji E.ON

Program grantowy „E.ON łączy energię dla klimatu” został rozstrzygnięty. Fundacja E.ON w Polsce przeznaczy łącznie aż 100 000 euro na 10 proekologicznych projektów, które będą zrealizowane w stolicy. Wśród beneficjentów znalazły się głównie organizacje non profit, ale też instytucja edukacyjno-naukowa, think tank i przedstawiciel mediów. W głosowaniu publiczności najwięcej głosów zdobył projekt zgłoszony przez Uniwersytet Warszawski.

 

Program „E.ON łączy energię dla klimatu” to efekt współpracy Fundacji E.ON w Polsce z jej odpowiednikami w Niemczech i na Słowacji. Wiodącym celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie dekarbonizacji Europy i nagłaśnianie wyzwań, z jakimi mierzą się społeczności lokalne w związku ze zmianami klimatycznymi. Fundacja E.ON postanowiła dofinansować te projekty, które pozwolą najskuteczniej wpływać na tworzenie zrównoważonej przyszłości.

 

Zgodnie z regulaminem kapituła programu złożona z ekspertów Grupy E.ON wybrała dziewięciu zwycięzców. Natomiast jeden projekt został wyłoniony na podstawie głosów internautów, którzy mogli oddać je między 12 sierpnia a 12 września 2024 na stronie eondlaklimatu.pl. Każdy beneficjent otrzyma po 10 000 euro na realizację swojego projektu związanego z ochroną klimatu.

 

Znana jest już lista beneficjentów programu grantowego Fundacji E.ON

 

Czytaj również: Czy podpis elektroniczny jest bezpieczny w transakcjach biznesowych?

 

„Fundacja E.ON w Polsce od wielu lat angażuje się w edukację ekologiczną oraz ochronę i promocję zdrowia. Skupiamy się na obszarze, na którym działa nasza firma, czyli Warszawie. Cieszymy się, że nasz program grantowy wzbudził tak duże zainteresowanie. Gratuluję wszystkim zwycięzcom i życzę powodzenia w realizacji tych wyjątkowych inicjatyw” – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska oraz prezes zarządu Fundacji E.ON w Polsce.

 

Edukacja przede wszystkim

Aż sześć nagrodzonych projektów w sposób szczególny wiąże się z edukacją ekologiczną dla mieszkańców stolicy. Część z nich adresowana jest do wszystkich zainteresowanych działaniami prośrodowiskowymi, w tym studentów czy organizacji ekologicznych:

 

- „Niewidzialne dobro wspólne” – Uniwersytet Warszawski
To pomysł, który zdobył nagrodę publiczności. Jego twórcy zbadają źródła w rejonie skarpy warszawskiej, co pomoże w identyfikacji jakości wód podziemnych stolicy. 
- „Circular City: edukacja i zrównoważona architektura z recykling”u – Stowarzyszenie Robisz.to
Projekt skupi się na promowaniu ekonomii cyrkularnej i recyklingu. Efektem cyklu warsztatów będzie stworzenie elementów architektury miejskiej, a później wydrukowanie ich w technologii 3D z przetworzonych butelek PET. 
- „Twój coach od klimatu” – Wyborcza Sp. z o.o.
Inicjatywa obejmie ogólnodostępne artykuły, podcasty i materiały wideo, które będą publikowane na Wyborcza.pl. W ten sposób powstanie przewodnik po działaniach na rzecz miejskiego środowiska, który pokaże, że działania proklimatyczne może podjąć każdy warszawiak.

 

Wśród wyróżnionych inicjatyw edukacyjnych znalazły się również projekty skierowane do dzieci i młodzieży z warszawskich szkół. Dzięki temu zrealizowane zostaną cykle zajęć i warsztatów, wycieczki edukacyjne i akcje ekologiczne. Pozwolą one kształtować postawy prośrodowiskowe, a także poszerzać wiedzę m.in. z zakresu odnawialnych źródeł energii czy kreatywnego recyklingu. Granty w tej dziedzinie otrzymały następujące zgłoszenia:

- „Warsztaty z dobrą energią!” – Fundacja „Ecologicum”
- „EKO-BOTy: Kreatywna Edukacja Proekologiczna” – Fundacja MARE
- „Źródła Warszawy. Poznajemy i chronimy wody stolicy” – Fundacja La Fontaine

 

Miejska bioróżnorodność i wdrażanie innowacji

Wśród nagrodzonych projektów ważne miejsce zajęły także przedsięwzięcia promujące bioróżnorodność miejskiej przyrody oraz wspomagające bioretencję w stolicy:

- „Hydrokultura” – FUNDACJA ALTER EKO
Inicjatywa zaangażuje lokalną społeczność we współtworzenie trzech zbiorników bioretencyjnych przy warszawskich instytucjach kultury. Dzięki naturalnym procesom biologicznym będzie można oczyścić wodę deszczową. Połączone zostaną roślinność, gleby i mikroorganizmy, by filtrowały i usuwały zanieczyszczenia z wód opadowych, zanim trafią one do systemów wodnych lub gruntowych.

 

- „Miasto-Gąbka” – CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
Autorzy projektu przybliżą warszawskim spółdzielniom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości komercyjnych koncepcję „miasta gąbki”. Polega ona na lokalnym zatrzymywaniu wody, dzięki czemu miasto jest bardziej odporne na susze i fale upałów oraz bezpieczniejsze w przypadku gwałtownych ulew i powodzi. Duża ilość zmagazynowanej wody i jej parowanie obniża również dotkliwy efekt miejskiej wyspy ciepła.
- „Ogrody wertykalne” – Fundacja Zielona Infrastruktura
Propozycja ta zakłada instalację w Warszawie mobilnych ogrodów wertykalnych, które pomogą redukować poziom dwutlenku węgla. Poprawią tym samym jakość powietrza w stolicy oraz zdrowie jej mieszkańców.

 

Odzieżowa ekoakcja

Listę zwycięzców wieńczy projekt poświęcony redukcji CO2 w branży odzieżowej:

 

- „Klimat w kieszeni” – Fundacja Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego
Inicjatywa zwraca uwagę na problemy ekologiczne na rynku fast fashion. Generuje on m.in. 10% całej światowej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego twórcy projektu zorganizują cztery wydarzenia, podczas których mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli wymienić się swoimi ubraniami wykonanymi z tkanin naturalnego pochodzenia, a także dowiedzieć się więcej na temat zmian klimatu.

 

Znana jest już lista beneficjentów programu grantowego Fundacji E.ON

 

Czytaj również: Branża kryptowalutowa apeluje. Polacy wciąż wpadają w sidła oszustów w social mediach. Potrzebne są nowe przepisy

 

Podpisanie umów grantowych oraz przekazanie dofinansowań nastąpi do końca 2024 roku. Nagrodzone projekty będą realizowane na terenie Warszawy do końca maja 2025. Szczegółowe informacje o programie grantowym, w tym lista beneficjentów, dostępne są na stronie eondlaklimatu.pl. 

2024-10-21
Źródło: E.ON Polska / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Karnisz sufitowy czy tradycyjny Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... My mamy sufitowe i nie widzę żadnej różnicy między zwykłymi. Kwestia gustu, wybieraj co Ci bardziej odpowiada :)
  • Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 321 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu muzycznego, to zdecydowanie mogę Wam polecić stronę https://www.musicaudio.pl/keyboardy/ , gdzie znajdziecie ofertę sklepu i...
  • w trosce o samochód Liczba postów: 139 Grupa: Trudne tema... Jak troszczycie się o swoje auto to warto dobre ubezpiecznie samochodu OC dla niego dobrać. Takie oferty znajdziecie online, ja tak szukałem i udało się znaleźć...
  • Zakupy przez internet Liczba postów: 812 Grupa: Trudne tema... Internet to nadal ogromny i rosnący rynek, jeśli nasza firma jest już rozpędzona, warto rozważyć współpracę z takim parterem jak https://amzteam.pro/ . Firma of...
  • Łódź: Powstanie projekt A1 od Tuszyna do granic wo... Liczba postów: 8 Grupa: Aktualności Geometry Dash is a thrilling rhythm-based action platformer that challenges players with its fast-paced gameplay and engaging music. In this game, players must....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19383 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >