Zwycięscy w konkursie Fasada Roku 2019
Konkurs Fasada Roku 2019 powoli przechodzi do historii. Jurorzy właśnie odkryli ostatnie karty, wyłaniając zwycięzców i wyróżnionych. Dla tych pierwszych ta przygoda z całą pewnością jeszcze się nie kończy. Triumfując na poziomie krajowym, cała piątka wpisała się na listę obiektów, które będą reprezentowały polską myśl architektoniczną na scenie międzynarodowej.
Czytaj dalej
Jury spotkało się 28 listopada 2019 r. we Wrocławiu, wśród nich doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Droga do wyłonienia zwycięzców nie była prosta, bowiem wymagała przeanalizowania rekordowej liczby zgłoszeń. Przypomnijmy, że w tym roku do konkursu o tytuł Fasady Roku zakwalifikowało się aż 226 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Po ośmiu godzinach obrad trzynastu jurorów pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, występującego z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, wyłoniło 5 zwycięzców, którzy oprócz prestiżowego tytułu otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 zł. Komisja zdecydowała również o przyznaniu 9 wyróżnień.
Budynek jednorodzinny nowy
W kategorii budynków jednorodzinnych największym zwycięzcą może czuć się biuro FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik, które jest autorem zarówno zwycięskiego obiektu, jak i tego, który zdecydowano się uhonorować jedynym w tej grupie obiektów wyróżnieniem. I tak Fasadą Roku 2019 obwołano dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową. Jury nagrodziło właściwe wpisanie budynku w otoczenie oraz ciekawą kompozycję koloru i struktur na elewacji. Wysoko oceniono połączenie dachu dwuspadowego z płaskim oraz dostosowanie obiektu do kształtu działki.
Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową
Zachowanie odpowiedniej skali obiektu, dzięki umiejętnemu rozplanowaniu i rozczłonkowaniu bryły oraz powściągliwe zastosowanie materiałów dające efekt czystej, oszczędnej formy zaprocentowały wyróżnieniem dla domu jednorodzinnego w Częstochowie-Kawodrza.
Budynek wielorodzinny nowy
W najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyły się nowe budynki wielorodzinne bezkonkurencyjny okazał się Mogilska Tower w Krakowie – dzieło architektów z B2 Studio urzeczywistnione przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowo-Transportowe „Edmund Leś”. Inwestycję Semaco Invest Group nagrodzono za dostosowanie do miejsca oraz bardzo dobre wpisanie obiektu w otoczenie, akcentując ciekawą zabawę skalą narożnika z wieżowcami oraz tektonikę elewacji uzyskaną poprzez zmianę proporcji grubości otworów balkonowych.
Mogilska Tower w Krakowie
Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwsze z nich za współczesne zastosowanie ornamentu i przyjazną w odbiorze formę, pomimo skali obiektu stało się udziałem krakowskiego osiedla #dobrego 3, wybudowanego przez Marsen Global według projektu UCESS na zlecenie Budimex Nieruchomości. Drugie natomiast wędruje do Poznania za realizację budynku wielorodzinnego przy ul. Wałbrzyskiej 7, docenionego za prostotę, strukturę i grę kompozycji okien i balkonów, tudzież przypadkowość ubraną w detal. Projekt opracowany przez Easst Architects na zlecenie spółki Inwestycje Wielkopolskie, zrealizowało PTB Nickel.
Budynek po termomodernizacji
Czas na kolejne rozstrzygnięcie. Wracamy zatem do stolicy Małopolski, bo to właśnie stąd pochodzi lider klasyfikacji budynków po termomodernizacji – Instytut Konfucjusza-Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, któremu przyznano tytuł za światłocień oraz spójną koncepcję elewacji, podkreślającą większy udział okien, korzystną zmianę charakteru i oszczędne zastosowanie koloru. Taki efekt to zasługa architekt Ewy Miśków-Janik z FHU Koliber oraz Marsen Global – podwykonawcy firmy Budimex S.A., zaproszonych do współpracy przez Uniwersytet Jagielloński.
Instytut Konfucjusza-Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Czytaj również: Fasady, w których balkony grają pierwsze skrzypce - realizacje europejskie
Także w tej kategorii Jury skorzystało z prawa do przyznania pełnej puli wyróżnień. Przenosimy się zatem do Płocka, gdzie mieści się Galeria Handlowa Miodowa zarządzana przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a wyremontowana przez EURODOM Dawid Dąbkowski według projektu autorstwa Pracowni Architektonicznej ABRYS Andrzej Marciniak. Oceniający zwrócili uwagę na nowe rozdanie dla budynku poprzez dodanie współczesnych elementów dekoracyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu jego charakteru. Dalej ruszamy do Szczecina. Tutaj bowiem, przy ul. Paproci 2-12 zlokalizowany jest zespół budynków wielorodzinnych Wspólnoty Mieszkaniowej „Paprotka”, doceniony za dobrą termomodernizację projektu architekt Justyny Bernat-Łagody, w tym zachowanie poziomych gzymsów na elewacji i nadzwyczaj oszczędne zastosowanie kolorystyki.
Budynek niemieszkalny nowy
By poznać zwycięzcę wśród budynków niemieszkalnych, ponownie odwiedzamy Kraków. Tu, przy ulicy Ciepłowniczej znajduje się Centrum Badawczo-Rozwoje Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem uhonorowane tytułem za uzyskanie maksymalnego efektu przy wykorzystaniu minimalnych środków wyrazu – oszczędne zastosowanie detali w myśl konwencji „qadratisch, praktisch, gut”. Jurorzy docenili właściwą dla funkcji formę, wysoko przy tym punktując oryginalne ościeża, które nadają oknom głębi.
Centrum Badawczo-Rozwoje Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem
Mając na względzie wysoki poziom rywalizacji i w tym przypadku Komisja nie omieszkała rozdysponować dwóch wyróżnień. Pierwsze z nich powędrowało do Częstochowy. Odznaczono nim biurowiec, zaprojektowany przez FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik, punktując w ten sposób umiejętne wpisanie obiektu w narożnik kwartału ulicznego oraz trafne zastosowanie gradacji ciemnego i jasnego koloru dla podkreślenia tektoniki bryły. Prace budowlane na rzecz Mrowiec Toys przeprowadziła firma Kobnext. Stąd przenosimy się na Pomorze, by podziwiać Hilton Świnoujście Resort & Spa. Inwestycja spółki Zdrojowa Invest zdobyła przychylność gremium czystą formą nawiązującą do klimatu morskiego oraz konsekwencją w realizacji pomysłu. Jurom nie umknęło również umiejętne zastosowanie tynków na obłych elementach elewacji, dobranych właściwie pod kątem warunków klimatycznych. Realnych kształtów wizji PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci nadał toruński oddział firmy Erbud.
Budynek historyczny po renowacji
Czas poznać ostatniego już w zestawieniu zwycięzcę, któremu odtąd będzie przysługiwało prawo posługiwania się tytułem Fasady Roku 2019. W tym celu udajemy się na Mazowsze. Nagrodę główną w kategorii budynków historycznych po renowacji przyznano bowiem za remont Muzeum Regionalnego w Kozienicach, przeprowadzony przez Korporację Budowlaną DARCO Dariusz Żak. Projekt autorstwa Archibud Anna Kuran został nagrodzony za kompleksowy zakres prac oraz precyzyjne odwzorowanie detali.
Muzeum Regionalne w Kozienicach
Również w tej kategorii Kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Kierujemy się zatem na Dolny Śląsk. Wyróżnieniem za rekonstrukcję tynku barokowej elewacji z ekspozycją kamiennych elementów historycznych odznaczono gminną kamienicę w Kamiennej Górze, przy ul. Wolności 16, pełniącą funkcję mieszkalno-usługową. Prace remontowe wg projektu opracowanego przez Zakład Budowlany Ireneusz Ciejak przeprowadziła spółka TWS GB. Jurorów urzekła także udana i spójna renowacja budynku biurowego zlokalizowanego przy ul. Gajowickiej 195 we Wrocławiu. Projekt opracowany przez arch_it Piotr Zybura otrzymał wyróżnienie za odważną kreację nowej rozbudowy. I tu na razie kończy się nasza podróż.
Poziom wyżej
Tym samym poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia trzynastej edycji konkursu Fasada Roku. To jednak nie koniec! Przed nami kolejne emocje, tym razem związane z rywalizacją na poziomie międzynarodowym w ramach Baumit Life Challenge. Obiekty, które na poziomie krajowym zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii będą reprezentowały Polskę w wyścigu o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Finał już w maju 2020 r. w hiszpańskiej Walencji.
Czytaj również: Street art - murale zdobią, czy szpecą architekturę?
Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dom energooszczędny Liczba postów: 174 Grupa: Innowacje w... Zastanawiasz się nad projektem domu? "Dom w lipiennikach 5" to propozycja, którą znajdziesz na stronie https://www.archon.pl/projekty-domow/pro jekt-dom-w-lipien...
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 33 Grupa: Innowacje w... Przepisy ruchu drogowego zmieniają się dość często, a nasza wiedza niestety nie zawsze jest na bieżąco. Dlatego też w Warszawie polecam wziąć pod uwagę Automobi...
- Idealnie wkomponowany w krajobraz kościół w Knarvi... Liczba postów: 7 Grupa: Architektur... Liczby aniołów to most między światem materialnym a duchowym. Ich znaczenie przypomina nam o istnieniu wyższych energii, które prowadzą nas i wspierają w naszej...
- Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na W... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur... Gratulacje dla autorów projektu! Dworzec Metropolitalny w Lublinie to prawdziwa perełka architektury, która łączy funkcjonalność z wyjątkowym designem. Nagroda....
- Współczesne szkło architektoniczne w nowoczesnej a... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur... Szkło architektoniczne to niezwykle wszechstronny materiał, który otwiera wiele możliwości w projektowaniu domów i innych przestrzeni. Pozwala na tworzenie jasn...