Żywopłot - alternatywa dla ogrodzenia
Żywopłot w ogrodzie to nie tylko kolejna roślina. Spełnia on wiele funkcji. Przede wszystkim jest estetycznym ogrodzeniem chroniącym przed zaglądaniem do naszego ogrodu, jest także barierą zabezpieczającą przed wiatrem i hałasem. Jak jednak o niego zadbać, aby spełniał wszystkie swoje funkcje?
Wybór roślin
W tym punkcie bardzo ważne jest, aby wybrać rośliny wytrzymałe, mrozoodporne – jest to bardzo ważne ponieważ wiele roślin może nie być przyzwyczajonych do mrozu.
Powinniśmy także zwrócić uwagę, aby wybierać rośliny szybko rosnące oraz gęste. Dzięki temu nasz żywopłot szybko osiągnie wymaganą przez nas wielkość i będzie dobrze spełniał swoje funkcje.
Czytaj również: Rośliny na balkon i taras
Przy wyborze roślin powinniśmy także zwrócić uwagę na umiejscowienie żywopłotu. Jedne rośliny lubią miejsca słoneczne, inne zacienione.
Do stworzenia żywopłotu najczęściej wybiera się:
- irgę – która jest niewielkim i łatwym w pielęgnacji krzewem;
- cis – jest to bardzo popularny krzew ze względu na swój szybki wzrost;
- jałowiec – jest dość wysoki i znosi nawet bardzo trudne warunku;
- tuja – jest to smukły krzew, który trzeba posadzić gęsto, aby uzyskać wymagany efekt;
- ligustr – bardzo szybko rosnący krzew, który nie wymaga jakiś szczególnych warunków;
- grab – bardzo gęsty i wysoki stanowi znakomitą ochronę;
-bukszpan – bardzo łatwy do pielęgnacji, można go dowolnie przycinać i formować;
-ostrokrzew – przycinany zagęszcza się, dzięki czemu dobrze pełni swój funkcje;
Pielęgnacja
Ziemia, w której posadzimy nasz żywopłot powinna być wyściółkowana – zmniejszy to ilość chwastów a także zwiększy wilgotność ziemi.
Trzeba dbać o pozbywanie się chwastów, szczególnie, gdy rośliny są młode. Pamiętajmy także o nawadnianiu i nawożeniu ziemi.
Czytaj również: Hodowla ziół w Twoim domu
Nawożenie jest bardzo ważne do prawidłowego rozwoju naszego żywopłotu. Ziemia musi być nawożona co najmniej trzy krotnie – wiosną, w czerwcu i pod koniec lipca.
Przycinanie
Dzięki odpowiedniemu przycinaniu posadzone przez nas rośliny bardzo szybko się rozkrzewią i zgęstnieją, przez co osiągniemy wymarzony rezultat.
Każda rośliny powinna być przycinana w odpowiednim momencie. Niektóre lubią być przycinane jedynie na wiosnę, inne dwa razy w roku. Pamiętajmy jednak, że są i takie, które potrzebują systematycznego przycinania do prawidłowego rozwoju. Brak pielęgnacji może poskutkować rozrostowi w niekontrolowany sposób przez co nie będzie w stanie osiągnąć zaplanowanych efektów.
Czytaj również: Tajmniczy ogród - zrób to sam
Cięcie zaczynamy na wiosnę, gdy mamy pewność, ze nie wystąpią nagłe przymrozki. Nasze prace zaczynamy od boków rośliny. Dopiero, gdy uformowane są boki – warto rozciągnąć sznurek, aby mieć punkt odniesienia – zaczynamy przycinać górę.
Po przycinaniu żywopłotu należy zastosować nawóz i sprawić, aby ziemia była wilgotna. Będzie to sprzyjało dobrej regeneracji naszych roślin.
Narzędzia
W początkowej fazie rozwoju do pielęgnacji wystarczy zwykły sekator. Gałęzie nie są grube i łatwo je przeciąć przy użyciu siły. W dalszych fazach bardzo przydatnym rozwiązaniem jest sekator elektryczny. Elektryczne nożyce posiadają prowadnicę, dzięki czemu praca jest łatwiejsza.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...