Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i  pielęgnować?

Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Żywopłoty pełnią bardzo różne funkcje – wyznaczają granice, zapewniają cień czy osłonę przed wiatrem. Są również ozdobą ogrodu. Aby mogły jak najlepiej pełnić swoją rolę muszą być odpowiednio pielęgnowane. A jedną z najważniejszych czynności jest ich przycinanie. Czytaj dalej

 

Bogactwo roślin sprawia, że spotykamy żywopłoty o różnych kształtach, wielkości i strukturze. Często złożone są z roślin zrzucających liście na zimę lub zimozielonych. W niektórych ogrodach powstają  piękne żywe mozaiki, gdzie wykorzystuje się mieszane gatunki. Co więcej, są żywopłoty bardziej formowane, jak np. z cisa czy bukszpanu, albo swobodne. Do tych drugich często wykorzystuje się rośliny o atrakcyjnych kwiatach czy owocach, wzbogacając tym samym ogród w piękne barwy.


Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Ognik szkarłatny 'Solei d'or' żółty 

Wybierając gatunek roślin na żywopłot trzeba wziąć pod uwagę wysokość, jaką mogą osiągnąć, rozłożystość, tempo wzrostu, odporność na panujące warunki klimatyczne i przystosowanie do rodzaju gleby w ogrodzie. Rośliny dobierane do żywopłotów formowanych powinny być zwarte i gęste. Je przycina się dość często. Natomiast na żywopłoty swobodne, o ozdobnych kwiatach, wybiera się rośliny wymagające cięcia tylko raz w roku.


Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

 

Regularne strzyżenie to podstawa

Żywopłoty formowane trzeba strzyc regularnie, zwykle 2 razy w roku – na wiosnę i późnym latem. To cięcie przy którym ścina się do kilkunastu cm nowych pędów. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wysokość żywopłotu oraz tempo wzrostu, a także gęstość i oczywiście formę. Służą do tego specjalne nożyce. W tej roli doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX firmy Fiskars i to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Zostały one wyposażone w unikalny system zwiększający siłę cięcia nawet do trzech razy, dzięki czemu praca przy użyciu narzędzia jest wyjątkowo łatwa i precyzyjna. Nożyce mają lekkie i odpowiednio wyważone rączki, a dolne ostrze zostało pokryte powłoką PTFE minimalizującą tarcie. Model nożyc HSX92 PowerGearTMX posiada długość ostrza 630 mm i waży 808 g.


Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

 

Czytaj również: Jak założyć i pielęgnować ekologiczny i zrównoważony ogród?

 

W ofercie firmy Fiskars są również nożyce HS72 PowerGearTM, wyjątkowo lekkie (630g) i komfortowe w użyciu, z których z pewnością będą zadowolone kobiety – miłośniczki żywopłotów. Na uwagę zasługują również nożyce HS86 SmartFITTM, z rozsuwanymi rączkami, co sprawia, że można je swobodnie używać nawet do wysokiego żywopłotu bez potrzeby stosowania drabiny.

 

Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

 

Pamiętajmy, że żywopłoty swobodne także wymagają regularnego cięcia. Usuwa się wówczas krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina. W tym przypadku można wykorzystać sekator, aby uniknąć uszkodzeń liści czy kwiatów. Przykładem takiego sekatora jest np. sekator dźwigniowy, kowadełkowy (L) PowerGearTMX, który doskonale poradzi sobie z twardymi, suchymi gałęziami. Narzędzie posiada mechanizm trzykrotnie zwiększający siłę cięcia, co zapewni komfort pracy.


Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Ognik szkarłatny 'Solei d'or' żółty 

Warto wiedzieć, że wiele gatunków, jak grab, czy cis dobrze znoszą odnawianie nadmiernie rozrośniętego żywopłotu. Taki zabieg z pewnością warto zastosować raz na kilka lat. Aby osiągnąć najlepszy efekt z gatunkami zrzucającymi liście na zimę należy odnawiać rośliny zimą, a zimozielone w pełni wiosny.

 

Czytaj również: 4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew


Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

 

Orientacyjna cena detaliczna:

- nożyce do żywopłotu HSX92 PowerGear™X – ok. 230 zł

- nożyce do żywopłotu HS72 PowerGearTM – ok. 170 zł

- nożyce do żywopłotu HS86 SmartFitTM – ok. 235 zł

- nożyce do żywopłotu HS102 QuantumTM – ok. 270 zł

- sekator dźwigniowy, kowadełkowy (L) PowerGearTMX – ok. 280 zł


Źródło: Fiskars / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 552

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >