Edytuj Wróć do listy albumów

Projektowanie w historycznych centrach miast – Kamienica Pańska w Świdnicy

W 2014 roku Świdnicy powstała inwestycja, która jest doskonałym przykładem zagospodarowania obszaru leżącego w historycznym centrum miasta. Na terenie Starego Miasta, przy ul. Pańskiej 2a i 2b, u zbiegu ulic Marii Konopnickiej oraz Bohaterów Getta, powstał apartamentowiec, nawiązujący swym charakterem do historycznego kształtu ulicy Pańskiej, łączący w sobie tradycję z powiewem modernizmu. Kamienica Pańska została zrealizowana na podstawie projektu wrocławskiej pracowni architektonicznej, Grupy RB.
Kamienica Pańska jest budynkiem usługowo-mieszkalnym. Na parterze powstał 1 lokal użytkowy. Na pozostałych kondygnacjach znalazły się 32 mieszkania.

Uwarunkowania historyczne

Jednym z głównych czynników determinujących usytuowanie budynku i kształt bryły były uwarunkowania historyczne. Ze względu na brak istniejącej zabudowy – po dawnych kamienicach pozostały jedynie relikty architektoniczne, zwłaszcza fundamenty fasad i ich ściany graniczne – przed rozpoczęciem projektowania wykonane zostały sondażowe badania architektoniczno-archeologiczne mające na celu uchwycenie zasięgu parcel i określenie dawnej linii zabudowy. Oprócz zgromadzenia materiałów archiwalnych (dawne plany pomiarowe), wykonano kilkanaście archeologicznych wykopów sondażowych. Na podstawie odkrytych w nich fragmentów murów granicznych wyburzonych kamienic oraz oficyn zrekonstruowano siatkę działek, nawiązując do podziałów istniejących przed likwidacją zabudowy ul. Pańskiej w latach 60 XX wieku.

Wspomniana analiza pozwoliła zaprojektować budynek, który nawiązywał do historycznego podziału parcel, linii oraz wysokości zabudowy, wpisując się tym samym w otoczenie. Projekt zakładał również odtworzenie historycznej ulicy Pańskiej, przy której dawniej mieściły się okazałe rezydencje ludzi wysoko postawionych. Ulica zyskała nową nawierzchnię oraz oświetlenie, a teren wzdłuż niej został uporządkowany. Ostatnią kwestią konserwatorską było zachowanie istniejących ruin piwnic mieszczących się we wschodniej części kwartału poprzez ich zabezpieczenie.


Forma architektoniczna budynku
Kamienica Pańska jest obiektem wolnostojącym, o 3 kondygnacjach nadziemnych, niskim – o wysokości 25,74 m, niepodpiwniczonym, o dachu skośnym, wielospadowym o nachyleniu 40°.

Bryła budynku zabudowała prostokątną pierzeję zgodnie z pierwotnym układem historycznym. Obiekt posiada 3 kondygnacje oraz dodatkowy poziom antresoli w poddaszu stanowiący rząd mieszkań dwupoziomowych. Elewacje podzielono na symboliczne parcele, nawiązując do zabudowy historyzującej. Podobnie ukształtowano charakter budynku - z gzymsami, zróżnicowaną kolorystyką elewacji i symetrycznym układem okien, ścian szczytowych i geometrii dachów.

Funkcja budynku

Obiekt pełni funkcję handlowo-mieszkalną. Lokal handlowy znajduje się na paterze. Składa się na niego główna sala sprzedaży wraz z podręcznym magazynem oraz wydzielone stoiska: pieczywa, mięsne - posiadające własne zaplecze oraz kiosk z prasą. W kamienicy funkcjonuje market sieci handlowej Netto. Powierzchnia sali sprzedaży wynosi 721,63m2.

W części apartamentowej, na pierwszym i drugim piętrze z antresolą znajdują się 32 mieszkania 2- i 3-pokojowe, o powierzchni od 45 m2 do 105,49 m2 (dwupoziomowe). Klatki schodowe znajdują się w przeciwległych narożnikach budynku – w głównej klatce zaprojektowano windę osobową. Bezpośredni dostęp do mieszkań zapewniono z wewnętrznego holu w centralnej części budynku.


29 czerwca 2016, 10:16
W 2014 roku Świdnicy pows...

29 czerwca 2016, 10:19

29 czerwca 2016, 10:20

29 czerwca 2016, 10:20

29 czerwca 2016, 10:21

29 czerwca 2016, 10:22

Społeczność budnet.pl ma już 19448 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >