Edytuj Wróć do listy albumów

Przyjazne przestrzenie biurowe – współczesne rozwiązania architektoniczne

Właściwa organizacja warunków pracy jest coraz bardziej istotna dla pracodawców. Zgodnie z aktualnymi trendami w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi właściwe planowanie, tworzenie wnętrz przyjaznych pracownikom, ergonomia, brak barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych mają bardzo duże znaczenie. Wpływają nie tylko na system pracy i wydajność, ale też na nawiązywanie relacji między pracownikami, ich kreatywność i identyfikację z firmą.

Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie coraz częściej i chętniej stosowane w realizacjach obiektów biurowych. W polskich miastach powstają budynki, których projekty bazują na standardach i doświadczeniach zachodnioeuropejskich. Przykładem troski o komfort pracowników mogą być rozwiązania zastosowane w nowej siedzibie firmy Kaufland Polska we Wrocławiu. Projektanci biurowca, wrocławska pracownia projektowa Grupa RB (www.grupa-rb.pl), w ścisłej współpracy z Inwestorem, wypracowali nowe, rzadko dotąd stosowane w Polsce rozwiązania techniczno-budowlane.

Budynek bez barier

Biurowiec przeznaczony dla ponad 700 pracowników zaprojektowano w oparciu o niemieckie standardy tzw. budynku bez barier, przyjaznego zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.

Oprócz oczywistych rozwiązań budowlanych,  takich jak dostosowane stanowiska postojowe, podjazdy, pochylnie, toalety, zastosowano także najnowocześniejsze udogodnienia. Na uwagę zasługuje w pełni zautomatyzowany, zintegrowany z kontrolą dostępu, system otwierania drzwi przymykowych w głównych ciągach komunikacyjnych i wejściach do budynku. W obiekcie wykorzystano wizualno-akustyczne panele sterujące w windach osobowych wraz z oznakowaniem pięter pismem dla niewidomych, a także wizualną i akustyczną instrukcję na drogach ewakuacyjnych. Uwzględniono również „bezpieczne strefy” dla osób niezdolnych do samopomocy w razie ewakuacji.

Przyjazny open space

Przestrzeń w biurowcu została zaprojektowana tak, aby dobrze doświetlić pomieszczenia. Większa cześć budynku to obecnie powierzchnie open space, które mogą być jednak swobodnie i w ekonomiczny sposób dzielone. Ciekawym rozwiązaniem, jakie architekci z Grupy RB zaproponowali w biurowcu, jest wprowadzenie w środkowym trakcie wszystkich pięter stref rekreacyjnych w formie wysp z kanapami, fotelami, stolikami i roślinami. Sprzyjają one nawiązywaniu kontaktów tak istotnych w codziennej pracy, szczególnie nad dużymi projektami. Dobre samopoczucie pracowników i ich chę
do działania mają wspierać ergonomiczne meble utrzymane w odcieniach bieli, szarości i czerwieni, estetyczne systemowe ścianki wewnętrzne w znacznej mierze przeszklone, duże przestrzenie między biurkami. Nad monitorami zastosowano energooszczędne, niemęczące wzroku oświetlenie LED z automatyczną regulacją jego natężenia, dostosowaną do aktualnych warunków doświetlenia i nasłonecznienia wnętrz.

Nowoczesne rozwiązania

Projektanci z Grupy RB wyposażyli budynek w nowoczesne, zaawansowane i inteligentne systemy sterowania wyposażeniem budynku (BMS). Prawie 2,5 tys. metrów kwadratowych zewnętrznych ruchomych żaluzji może być sterowanych zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Ograniczono w ten sposób przegrzewanie budynku w okresie letnim oraz znacznie podniesiono komfort pracy przy komputerach. Sterowanie oświetleniem i żaluzjami zrealizowano w oparciu o system KNX, który do tej pory w tak rozbudowanej formie był stosowany bardzo rzadko.


29 czerwca 2016, 10:11
Właściwa organizacja waru...

29 czerwca 2016, 10:12

29 czerwca 2016, 10:13

29 czerwca 2016, 10:13

Społeczność budnet.pl ma już 19448 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >