Architektura – lista artykułów

Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z pracowni Tremend o wykorzystaniu szkła we współczesnej architekturze

O wszechstronnych możliwościach wykorzystania szkła w architekturze i projektach wnętrz, niezwykłych właściwościach tego materiału i aktualnych trendach – opowiada architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka pracowni Tremend oraz Ambasadorka Saint-Gobain Glass.

Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej w Warszawie

To jedno z najbardziej intrygujących miejsc na mapie Warszawy – maleńki budynek u zbiegu ulic Długiej i Freta, o powierzchni zaledwie 12 m², już niebawem odzyska dawny blask. Ten niepozorny obiekt – dziś niemal zapomniany i popadający w ruinę – skrywa niezwykłą historię, sięgającą połowy XIX wieku. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi jedynie 9 m², ale jego znaczenie będzie zdecydowanie większe. Z inicjatywy Klasztoru Paulinów ma tu powstać galeria sztuki sakralnej. Za projekt odpowiada architekt Jacek Tryc.

Luksusowy apartamentowiec Bernardyńska 4 we Wrocławiu

Międzynarodowy konkurs „Obiekt roku w systemach Aluprof” od ponad 10 lat wyłania najlepsze budynki, które zachwycają swoim designem i funkcjonalnością, stanowiąc prawdziwe perły współczesnej architektury. W ostatniej edycji prestiżowym tytułem uhonorowany został obiekt z Wrocławia – 5-piętrowy kompleks ekskluzywnych apartamentów Bernardyńska 4 autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. Dzięki nieszablonowemu podejściu architekta oraz m.in. zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań aluminiowych Aluprof inwestycja zyskała niepowtarzalny wygląd, zdecydowanie wyróżniając się na tle innych budynków mieszkalnych, a jednocześnie nawiązując do historycznej zabudowy Wrocławia.

Przestrzeń w kobiecych rękach: Ewolucja polskiej architektury

Kobiety w architekturze w Polsce od lat wyznaczają nowe trendy, wprowadzając innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni miejskich i mieszkaniowych. Ich determinacja, pasja i kreatywność nie tylko zmieniają oblicze współczesnej architektury, ale również inspirują kolejne pokolenia projektantek. W poniższym artykule przyjrzymy się historii kobiet w architekturze, omówimy wyzwania, przed którymi stają, a także wskażemy kierunki rozwoju tej dynamicznej dziedziny.

Dom Pamięci Obławy Augustowskiej powstał w odrestaurowanym zabytkowym Domu Turka

Historyczny Dom Turka w Augustowie stanie się siedzibą Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Należący do Instytutu Pileckiego obiekt będący świadkiem tragicznych wydarzeń z lipca 1945 r. został w ostatnich miesiącach odrestaurowany i dostosowany do funkcji muzealnych. Za projekt przebudowy, rozbudowy i adaptacji zabytkowej kamienicy na miejsce pamięci odpowiada pracownia architektoniczna Tremend. Jak wyznają architekci, główną ideą projektową było stworzenie przestrzeni, która przywróci należytą pamięć ofiarom Obławy Augustowskiej, przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu dla historycznej wartości zabytku.

Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi”

W Polsce w ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój infrastruktury kulturalnej, szczególnie w postaci nowoczesnych domów kultury. Coraz więcej samorządów i instytucji inwestuje w tego typu obiekty, by odpowiedzieć na potrzeby lokalnych społeczności. Cieszy na pewno fakt, że gro z tych realizacji zachwyca nie tylko funkcjonalnością, lecz także nietuzinkową architekturą. Świetnym tego przykładem jest Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi” – uczestnik ogólnopolskiego konkursu Baumit Fasada Roku 2023 i międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge 2024. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma ARCHIBUD z Radomia.

Dom na działce leśnej o niestandardowej bryle - RE: DARK HOUSE

Dom, który wtapia się w otoczenie drzew, a przy tym sprawia wrażenie „pozostającego w ruchu”. O inspiracjach i najnowszym projekcie, opowiedział architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

Wyróżnienie dla ICÔNE Office za najlepsze wykorzystanie światła dziennego

ICÔNE Office, zaprojektowany przez renomowane studio architektoniczne Foster + Partners, zdobyło prestiżowe wyróżnienie „Best Use of Natural Light” podczas World Architecture Festival 2024, który odbył się w Singapurze. Nagroda ta podkreśla innowacyjne podejście do wykorzystania naturalnego światła w projektach architektonicznych, kładąc nacisk na dobrostan człowieka i jakość przestrzeni użytkowych.

INSTA 21 - nowoczesna i przemyślana architektura wielorodzinnego budynku

Współczesna architektura to sztuka harmonijnego wpisywania się w otaczający kontekst. Dobry projekt nie tylko szanuje to, co istnieje, ale także wzbogaca przestrzeń. Budynek wielorodzinny INSTA 21, zlokalizowany przy ul. Instalatorów 21 w Warszawie, jest doskonałym przykładem takiego podejścia, łącząc nowoczesną formę z dynamicznie rozwijającą się okolicą. Tworzy przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i przyjazna mieszkańcom, a przy tym umiejętnie wpisana w tkankę miejską.

Prywatny akademik na warszawskim Mokotowie

Architektura musi dostosować się do wymagań urbanistycznych i planów miejscowych, co bywa pewnym ograniczeniem przy projektowaniu budynków. Jednak to właśnie te zasady nierzadko inspirują do tworzenia oryginalnych, funkcjonalnych form wzbogacających otaczający nas krajobraz. Dobrym tego przykładem jest akademik przy ulicy Wilanowskiej w Warszawie autorstwa 4am Architekci.


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19665 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 509

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >