CZAD a kominek, DGP, junkers, wentylacja, komin

« Powrót do grupy: Kominki od A do Z

4 grudnia 2010, 19:44

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam Wszystkich,

przeglądając forum natknąłem się na kilka postów, które zostały pozostawione bez zwrócenia uwagi na ważną kwestie. Chodzi o tlenek węgla, popularnie nazywany czadem. Post jest przydługawy ale warto się z nim zapoznać.

Objawem wskazującym na poważny problem jest WYCZUWALNY ZAPACH DYMU w mieszkaniu. Ale nawet kiedy takiego zapachu nie ma, przy braku odpowiedniej wentylacji, czy niesprawnym kominie i niekorzystnym zbiegu okoliczności (silny wiatr wiejący z odpowiedniej strony, zamknięte okna, więcej drewna w kominku, włączony wentylator czy pochłaniacz w kuchni) może dojść to wytworzenia trującej ilości czadu. Przy niedoborze powietrza w komorze kominka, zawartość czadu w spalinach wzrasta kilkadziesiąt razy.

W przypadku nieszczelnej komory spalania, bądź instalacji kominowej, wentylator DGP będzie zasysał spaliny do pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ wytwarza on większe podciśnienie niż ciąg kominowy. Przy sprawnym kominie i wentylacji, w spalinach znajduje się kilka procent czadu. Wystarczy, ze wentylator podessie tylko kilka procent spalin, żeby w mieszkaniu wytworzyć niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnym przypadku i życia (szczególnie płodu kobiety ciężarnej) stężenie czadu, czyli powyżej 0.01%.

Wentylator DGP (podobnie jak każdy wentylator wyciągowy, np. w okapie kuchennym czy łazience) zmniejsza ciśnienie w okolicy komory spalania kominka, dlatego nawet przy szczelnej instalacji kominowej ważny jest napływ świeżego powietrza do pomieszczenia z kominkiem. Z tego względu w trakcie palenia w kominku, czy korzystania z ogrzewacza "junkersa", NIE WOLNO WŁĄCZAĆ żadnych wentylatorów wyciągowych w domu. Zamiast tego lepiej uchylić okno.

Do podobnej sytuacji może dojść w przypadku niesprawnej instalacji kominowej, wynikającej z rożnych względów, często eksploatacyjnych (brudny komin), ale i projektowych (za mały przekrój albo wysokość komina dla danego wkładu; komin fi 150mm jest zwykle zbyt mały, zęby zapewnić odpowiednie parametry spalania w przeciętnym kominku).

Niesamowicie ważne jest doprowadzanie świeżego powietrza do kominka. Jest to równie ważne, jak odpowiedni komin, szczególnie w domach dobrze uszczelnionych. W pomieszczeniach z kominkiem, podobnie jak z ogrzewaczem gazowym, tzw. "junkersem", musi być zainstalowana przy podłodze odpowiednich rozmiarów niezasłanialna kratka nawiewowa (często stosuje się specjalne doprowadzenie powietrza do kominka), a w drzwiach do pomieszczenia kratki wentylacyjne. Takich kratek NIE WOLNO zasłaniać. To żadna oszczędność, a kosztować może wiele zdrowia lub nawet życie.

Zainstalowanie czujnika czadu może być pomocne, ale przede wszystkim należy USUNĄĆ PRZYCZYNĘ problemu, a nie polegać na czujnikach, które są zawodne. Na rynku jest wiele czujników, które kosztują w okolicach 100zl i maja wątpliwa jakość (wyglądają tak samo, a różnią się tylko nazwa firmy; jest sporo takich do kupienia w Internecie). Nawet dobre czujniki, wykonane przez firmy z tradycjami, po kilku latach, a czasami i szybciej, przestają poprawnie działać.

Instalację kominową oraz wentylacyjną powinni projektować i sprawdzać kompetentni fachowcy. Nie należy ufać osobom na słowo, tzw. „fachowcom”. Instalowanie kominka, ogrzewacza typu „junkers” i innych urządzeń grzewczych należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującym prawem, niezależnie od tego co twierdzi „fachowiec” i co mówią mu wykonane przez niego pomiary.

Wiecej o zatruciu czadem znajdziecie na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zatrucie_tlenkiem_węgla
http://gazetaolsztynska.pl/21003,Za-darmo-doradza-jak-sie-ni e-dac-czadowi.html
http://www.tomaszow-tit.pl/artykul,Czad_zabija_niepostrzezen ie,5413.html
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216
[pdf] http://www.barczewo.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=21 10&bar_id=743

Pozdrawiam!

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

6 grudnia 2010, 16:40

Zgadzam sie: good 0 bad

Myślę, że dlatego jest zapomniany bo ludzie zakładając kominki, myślą tylko o wyglądzie wnętrza i pokazaniu że " ja też mogę mieć to co Jola z domku na przeciwko" oczywiście nie wszyscy bo są tacy którzy robią to dla samych siebie. Warto jednak o tym mówić, o czadzie, średnia zgonów od zaczadzenia jest bardzo duża a jednak i tak ludzie popełniają te same błędy

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

7 lipca 2014, 13:31

Zgadzam sie: good 0 bad

ja dlatego jak tylko mam najmniejszą wątpliwość co do szczelności instalacji od razu wzywam http://www.kominiarz.biz.pl/ wolę mieć pewność, że wszystko jest ok

Zgłoś | Cytuj | Link

10 lipca 2014, 11:02

Zgadzam sie: good 0 bad

Problem może tkwić także w nieszczelnej instalacji. Np. przy kominku mogą być rozszczelnione rury odprowadzające spaliny. Ja u siebie robiłem takie DGP na przewody elastyczne http://www.witzenmann.com.pl/ dzięki czemu uniknąłem problemu. Druga sprawa – można sobie kupić takie czujniki i mieć w domu.

Zgłoś | Cytuj | Link

16 września 2014, 16:59

Zgadzam sie: good 0 bad

Polecam wam zespół lekarski strona www: www.odtruwamy.pl zajmującą się odtruwaniem organizmów z zatruć alkoholowych. Warto mieć namiar na takich specjalistów, bo nigdy nic nie wiadomo.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

23 października 2014, 12:56

Zgadzam sie: good 0 bad

ja tez jestem wyczylony na punkcie wentylacji i sprawnego komina. Dlatego regularnie odwiedza mnie kominiarz i sprawdza wsztsko dokładnie. Po ostatniej wizycie okazało sie ze trzeba wymienić rury bo stare po 20 latach juz sa nieszczelne. Zamówiłem http://www.checz.pl/oferta/ tu wszystko i czekam na ekipe ktora zajmie sie wymianą.

Zgłoś | Cytuj | Link

7 września 2016, 20:09

Zgadzam sie: good 0 bad

"Objawy" wskazują na to, że coś jest nie tak, więc może skontaktuj się z profesjonalistami? W Częstochowie serwisem junkersów zajmują się www.naprawy-gazowe.pl

Zgłoś | Cytuj | Link

28 lutego 2017, 09:05

Zgadzam sie: good 0 bad

Problemem nie jest sam kominek a bardziej nieszczelna instalacja i na tym polecam się skupić w pierwszej kolejności, koniecznie też wyposażyć się w czujnik czadu oraz dymu tak na wszelki wypadek.


www.BestKomin.pl

Zgłoś | Cytuj | Link

19 września 2018, 11:12

Zgadzam sie: good 0 bad

My creative network project:
http://paula.w.telrock.org

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • kominek z płaszczem wodnym Byrski, coś nie tak Liczba postów: 478 Grupa: Kominki od... Najlepiej wezwać do tego serwis i niech zobaczą co jest nie tak. W tym przypadku nie widze innego rozwiązania. Można też wymienić go na inny model,popatrz w nas...
  • dym z pieca kaflowego Liczba postów: 4 Grupa: Kominki od... Istnieje kilka możliwych przyczyn, które mogą wpływać na złe funkcjonowanie komina i pieca, a także rozwiązania, które mogą pomóc. 1. Problem z przewodem komin...
  • PIec do chleba - jest tu zdun?? Liczba postów: 16 Grupa: Kominki od... Świetnie to wymyśliłeś, ja również jestem za swojskimi produktami. Jeśli chodzi o wędzarnie na działkę to jakie firmy możesz polecić? Zastanawiam się nad zakupe...
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 67 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
  • Odprowadzenie spalin z kominka Liczba postów: 52 Grupa: Kominki od... pablo ... dlaczego nie nauczyles sie czytac ze zrozumieniem Użytkownik napisał: Czytam i tak coś mi tu nie pasuje jeżeli temp. w palenisku osiąga 250 st...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19414 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 301

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >