Jakie łączenie instalacji w puszkach ?

« Powrót do grupy: Robimy instalację elektryczną

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

22 stycznia 2008, 23:26

Zgadzam sie: good 0 bad

tylko skrętki - u mnie wytrzymały ponad 70 lat w warunkach dużego obciążenia (terma, maszynka elektryczna) i dużej wilgotności. wszelkie złączki bardzo szybko ulegały korozji i paliły się.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

13 lutego 2008, 20:06

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja stosuję łaczenie przez skęcanie i koszulki termiczne.,kilkanaście lat w wykonastwie .Odbiory instalacji przebiegały bez kłopotu.Po prostu przy skręceniu przewodów jest większa powierzchnia styku przewodów wykluczająca iskrzenie przy większych obciążeniach.Miłego dnia.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

23 czerwca 2009, 14:07

Zgadzam sie: good 0 bad

Wago to stosują tylko instalatorzy którzy chcą szybko zrobić połaćzenia, nie przejmując się tym co się będzie działo z instalacją po kilkunastu latach użytkowania.
Skrętka jest najpewniejszym,najlepszym oraz sprawdzonym sposobem połączenia, choć bardziej czasoschłonnym niż skrętka.
Jak by mi jakiś instalator powiedział że stosuje tylko wago to by odrazu wyleciałz budowy.
Przeciwnicy skętki niech zauważą, że skrętka jest sosowana od bardzo dawna, a wago od kiedy????

Zgłoś | Cytuj | Link

7 sierpnia 2009, 11:25

Zgadzam sie: good 0 bad

skrętkę stosowano wcześniej z tego powodu że nie było innej alternatywy. Przy skrętce już nie rozłączysz połączenia no i problem z izolacją skrętki bo taśma po jakimś czasie się zacznie odłazić a koszulka termokurczliwa to trochę problematyczna.

Zgłoś | Cytuj | Link

2 stycznia 2010, 22:09

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik Mario napisał: Wago to stosują tylko instalatorzy którzy chcą szybko zrobić połaćzenia, nie przejmując się tym co się będzie działo z instalacją po kilkunastu latach użytkowania.

A podobno Wago daje na swoje kostki dożywotnią gwarancję... ach te stare nawyki ;)

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

25 stycznia 2010, 19:37

Zgadzam sie: good 0 bad

Moze i Wago na swoje kostki daje dozywotnia gwarancjie ale czy daje na to ze przewód sie nie upali.Myslac logicznie po co do gniazdka puszczac 2.5mm2 skoro w kostce połaczony bedzie tylko cienka blaszka(a kazde połączenie bedzie najsłabszym elementem,najmniej odpornym na upalenia,utlenienia itd) Ktos tam napisal ze estetycznie wygladaja-no tak bo codziennie otwierasz puszke i sobie myslisz(ale ładnie wyglada). Powodzenia przy łaczeniu na wszelkiego rodzaju kostki,złaczki itd w puszkach przykrytych tynkiem czy płytą g-k.W takim przypadku ma byc dobrze na zawsze bo nie ma mozliwosci poprawienia połaczenia.Jezeli dla kogos uzuwanie termokurczliwych jest kłopotliwe to współczuje lewizny ewentualnie niedowładu konczyn górnych.Odwazy sie ktos polaczyc kostkami i dac na to powiedzmy 20lat gwarancji?

Zgłoś | Cytuj | Link

26 stycznia 2010, 19:31

Zgadzam sie: good 0 bad

Kostki pokroju Wago i podobne wynalazki za oceanem używają od dziesięcioleci. Sam wielokrotnie tego typu instalacje przerabiałem. W stanach to norma, że nowy właściciel "przestawia" ściany w domu, a zatem trzeba też przerobić instalacje. Jakoś nie widziałem tam problemów z przepalającymi się kostkami łączeniowymi. A trzeba wziąć też n to poprawkę, że tam prądy płyną większe, więcej też wydziela się ciepła... Dwudziestoletnich instalacji chyba nie przerabiałem, ale na pewno kilkunastoletnie.

Zgłoś | Cytuj | Link

8 lutego 2010, 18:36

Zgadzam sie: good 0 bad

Mój ojciec robi instalacje już ponad 30 lat. Zawsze łączył na skrętkę i nigdy nie wystopiła awaria z winy połączenia a Wago ? Złączka wago stwarza wąskie gardło dla przepływu prądu co wpływa na rezystancję styku a co za tym idzie wzrost temperatury i stopienie się złączki. Robiłem testy pod obciązeniam z Auto-transformatorem i transformatorem o niskim napięciu strony wtórnej. Zrobiłem zwarcie łącząc przewodzik 2,5 złączką WAGO. Jaki wniosek przy 16A prądu długo trwałego obciązenia po 20 minutach złączka się STOPIŁA !!!!. Natomiast identyczna próba przy skręcie nie powodowała żadnego negatywnego skutku na połączenie. Jaki z tego wniosek. Ten kto stosuje złączki wago robi instalacje od siebie, wziąść pieniądze i nie martwi się o jej trwałość. Jedyne dobre połączeni to skrętka, ma największą powieszchnię styku i można również ją rozłączyć dla mnie żaden problem rozkręcić przewody. Skrętka była stosowana 50 lat temu i dobrze zrobiona instalacja z dobrym skrętem wytrzyma dłużej. Wago ma tyle samo zwolenników co przeciwników

Zgłoś | Cytuj | Link

16 lutego 2010, 19:50

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik luk9753 napisał:
... Jedyne dobre połączeni to skrętka, ma największą powieszchnię styku i można również ją rozłączyć dla mnie żaden problem rozkręcić przewody. Skrętka była stosowana 50 lat temu i dobrze zrobiona instalacja z dobrym skrętem wytrzyma dłużej.
...

Właśnie dzięki takiemu podejściu mam dużo roboty :) Mieszkam w dzielnicy z blokami pobudowany po drugiej wojnie. W części mieszkań instalacji nawet nie zmieniono od tamtych czasów. W tamtych czasach nikt nie słyszał o żadnym wago czy innym wynalazku i wszyscy skręcali. Jedni lepiej drudzy gorzej, ale wszyscy skręcali.
Jak tylko się wprowadziłem do tego mieszkania zrobiłem generalny remont łącznie z elektryką. Także ja nie mam problemu. Ale jak sąsiadka dowiedziała się, że jestem "elektrykiem", to poprosiła mnie żebym zobaczył co tak u niej w puszce czasami świeci ;) Później dlaczego tylko jedno gniazdo w mieszkaniu u niej działa...
Później wieść się rozniosła, że udało mi się "wskrzesić" tą starą instalacje i praktycznie codziennie od trzech lat ktoś do mnie puka albo dzwoni z prośbą o zobaczenie co jest nie tak z tą elektryką.
Jestem bardzo wdzięczny dla tych elektryków z przed 50, 40 a nawet 10 lat. Dzięki nim w ciągu trzech lat spłaciłem już prawie cały trzydziestoletni kredyt :)) Najlepsze jest to, że biurze projektowym siedząc po 8h dziennie nawet nie wyciągam połowy tego co przy naprawach instalacji wieczorami i w weekendy :))

Co do stopienia złączki wago 2,5 przy 16A jest to nie możliwe - robiliśmy test na laborkach(politechnika) i wytrzymywały dużo więcej. Tomków niedowiarków zapraszam na Nowowiejską w Wa-wie.

Zgłoś | Cytuj | Link

15 marca 2010, 18:23

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik luk9753 napisał: Zrobiłem zwarcie łącząc przewodzik 2,5 złączką WAGO. Jaki wniosek przy 16A prądu długo trwałego obciązenia po 20 minutach złączka się STOPIŁA !!!!. :shock: :shock: :shock:

To co piszesz to jest totalna bzdura. Chyba, że nie używałeś złączek WAGO ale złączki wagopodobne. Na rynku można kupić złączki typu Wago (tj. elktroluks=odkurzacz, junkers=piecyk gazowy) np. prod. Weidmueller, wszelkiej maści podróbki (tak, jest tego pełno, szczególnie w marketach i na giełdach. Te "uczciwsze" przynajmniej nie mają napisu WAGO :) ) oraz prawdziwe złączki produkowane przez Wago. Jeśli to o czym piszesz zdarzyło się naprawdę, to nie w prawdziwej złączce Wago. TO JEST NIEMOŻLIWE. No, chyba, że puściłeś nie 16A a 160A.
Wago produkuje te złączki od 1974. Czy chcesz powiedzieć, że 36 lat produkcji to za mało by oceniać wartość i skuteczność wyrobu???

Wracając do pytania. Zdecydowanie polecem stosowanie firmowych złączek instalacyjnych (to jest prawidłowy termin) np. Wago lub Weidmueller. Zdecydowanie odradzam kupowanie tańszych zamienników i podróbek, które tylko wyglądają podobnie ale stosowane materiały mogą być poprostu niebezpieczne dla instalacji.
Złączki instalacyjne są:
- łatwe w użyciu,
- instalacja jest estetyczna,
- trwała izolacja (w przeciwieństwie do skrętek),
- łatwa zmiana połączenia, dodania lub usunięcia przewodu,
- łatwe diagnozowanie błędów w instalacji.

Elektrykowi nie trzeba mówić o podstawowych sprawach czyli doborze zabezpieczeń przewodów oraz rozplanowaniu instalacji. A to podstawowe warunki dla bezproblemowej, wieloletniej eksploatacji.

*** Nie jestem związany z żadną ww. firmą. Jako producent rozdzielnic mam wiedzę od moich klientów, którzy od wielu lat stosują złączki Wago w budownictwie mieszkaniowym i biurowcach. A jeden biurowiec to przecież kilka tysięcy sztuk i wszystko działa i się NIE TOPI ***

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 499

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >