Klauzule Niedozwolone

« Powrót do grupy: Rynek pierwotny nieruchomości

25 listopada 2006, 18:04

Zgadzam sie: good 1 bad

tyle sie o tym mówi - czemu?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 grudnia 2006, 11:02

Zgadzam sie: good 0 bad

Szereg podpisywanych umów narusza równowagę stron - często osoba (firma) która daje nam do podpisania umowę ma przewidziane takie ewentualne okoliczności, które przyznają jej dużo większe uprawnienia. Rejestr pozwala sprawdzić jakie postaniwienia naruszają naszą pozycje jako konsumenta. :idea:

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

4 lutego 2007, 22:00

Zgadzam sie: good 0 bad

gdzie znajde ten rejestr?

Zgłoś | Cytuj | Link

6 maja 2007, 15:14

Zgadzam sie: good 0 bad

Umowa z deweloperem - pułapki, itp.
http://www.kredytdom.pl/poradnik/kupujesz/umowa_z_dewelopere m/

Zgłoś | Cytuj | Link

6 maja 2007, 15:15

Zgadzam sie: good 0 bad

Więcej porad na:
http://www.kredytnadom.pl/

lub

http://www.kredytdom.pl/poradnik/

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

21 lipca 2011, 16:54

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik Gość: miron napisał: gdzie znajde ten rejestr?

Rejestr klauzul niedozwolonych znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta http://www.uokik.gov.pl/rejestr_klauzul_niedozwolonych2.php< br />
Na stronie dostępna jest wyszukiwarka, dzięki której znajdziemy z łatwością kaluzule z interesującej nas dziedziny - np. Nieruchomości.

Klauzule niedozwolone to tzw. klauzule abuzywne.

Kodeks cywilny w art 385 (1) stanowi, że postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy.

Nie uzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta.

Jeżeli podpisaliśmy umowę, która zawiera takie postanowienia - to z mocy prawa, nie są dla nas wiążące. Co za tym idzie, jeżeli przykładowo deweloper nalega na jego stosowanie lub je stosuje - możemy wystąpić do sądu powszechnego o uznanie danego postanowienia za niewiążące.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco kontroluje umowy, także warto zwrócić się również do Urzędu lub Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów, jeżeli deweloper upiera się przy swoich postanowieniach w umowie.

Zawsze warto dokładnie przeczytać umowę i zanalizować ją pod kątem klauzul abuzywnych. Jeżeli deweloper na etapie negocjacji odmawia wykreślenia lub modyfikacji niedozowolonej klauzuli, możemy być pewni, że przykre konsekwencje tego działania odbiją się przy pierwszej lepszej okazji.

Obecnie sąd uznał za niedozwolone w dziedzinie Nieruchomości (czyli w szczególności pojawiających się w umowach z deweloperami) 266 klauzul.

Przykłady takich klauzul:

- W przypadku, gdy kupujący nie stawi się na termin odbioru "pousterkowego" lub stawi się ale odmówi odbioru mimo braku wad sprzedawca dokona samodzielnie odbioru lokalu przysyłając kupującemu protokół odbioru, zaś kupujący nie ma prawa uchylić się od skutków prawnych tak dokonanego odbioru ani domagać się prawnego dokonania czynności odbioru w jego obecności

- Kupujący może w terminie do 30 czerwca 2009 r. odstąpić od umowy bez podania powodów, z zastrzeżeniami, że w takim przypadku ciąży na nim obowiązk zapłaty sprzedawcy kwoty odstępnego wynoszącego 15% (piętnaście procent) ceny lokalu. Kwota odstępnego płatna będzie w terminie 7 dni od dnia doręczenia sprzedawcy oświadczenia kupującego o odstąpieniu od niniejszej umowy sprzedawcy służy w takim przypadku prawo potrącenia wierzytelności, służących wzajemnie stronom

-Za nieterminowe wpłaty zaliczek Wykonawca będzie naliczać odsetki umowne w wysokości podwójnych odsetek ustawowych. Nieterminowe wpłaty upoważniają wykonawcę do przesunięcia o okres ich opóźnienia, terminu wydania segmentu. Dokonane wpłaty w pierwszej kolejności zostaną zaliczone na należne odsetki od nieterminowego regulowania ustalonych rat"


- Sprzedający zobowiązuje się odpłatnie prowadzić na koszt Kupującego zarząd i administrację przedmiotowej nieruchomości (budynku i gruntu), począwszy od dnia przekazania lokalu Kupującemu do użytkowania oraz przez okres 36 miesięcy od momentu ustanowienia odrębnej własności dla ostatniego lokalu mieszkalnego na osiedlu Chabrowym 2 etap. Powyższe obowiązki Sprzedający może przenieść na osobę trzecią

-Strony postanawiają, że stronie zobowiązanej do zakupu przysługuje prawo do odstąpienia od niniejszej umowy - w każdym terminie do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży - za zapłatą odstępnego w wysokości:
- stanowiącej sumę kwoty 5.000 zł oraz 10% wysokości wpłacanych – na poczet ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego – kwot do dnia odstąpienia lub,
- stanowiącej kwotę 5.000 zł – w przypadku, gdy strona zobowiązana do zakupu wskaże stronie zobowiązanej do sprzedaży nowego nabywcę na lokal będący przedmiotem tej umowy.
W przypadku odstąpienia przez stronę zobowiązaną do zakupu od niniejszej umowy strona zobowiązana do sprzedaży zwróci stronie zobowiązanej do zakupu wszystkie wpłacone przez nią kwoty w wysokości nominalnej – w terminie do 6 miesięcy licząc od dnia odstąpienia w przypadku, gdy strona zobowiązana do zakupu nie przedstawi nowego nabywcy lokalu – lub w terminie do 6 miesięcy licząc od dnia podpisania umowy przedwstępnej z nowym nabywcą lokalu – przedstawionym przez stronę zobowiązaną do zakupu – z tym, że nie później niż w terminie do 9 miesięcy od dnia odstąpienia

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >