Pęknięcia zewnętrzne - dom 1-piętrowy bez piwnicy

« Powrót do grupy: Technologie i materiały

2 marca 2008, 18:10

Zgadzam sie: good 0 bad

Informacje uzyskane z wielu źródeł są bardzo różne. Jedni twierdzą, że okres osiadania budynku na glinie to 5 lat i koniec problemu /nam jest to trudno stwierdzić, bowiem plomb nie robiliśmy i cały czas odwlekamy wykonanie elewacji/; drudzy zalecają kosztowną ekspertyzę i prace wzmacniające fundament; jeszcze inni uważają, że na glinie nie powinno się budować /w moim mieście sporo domów stoi na glinie/.
Informacja dodatkowa: sąsiad zbudował dom dużo później i już są rysy.
Można powiedzieć, że ponieśliśmy konkretne straty. Naszej winy nie ma, kto zatem jest odpowiedzialny?. Poza tym mamy obecnie inne normy.
Czy Państwo mogą nas ukierunkować, zaproponować rozwiązanie?
Bardzo uprzejmie prosimy o pomoc.


Opis sytuacji

Rok 85 - wykopy bardzo starannie, ręcznie kopane /trapez: na dole 60 cm, góra 50 cm, głębokość 100 cm, podsypka tylko 5 cm, beton 1:3, cement 350 Portlandzki/, podłoże gliniaste. Podczas zalewania było sucho i wtedy cieszyliśmy się, że takie podłoże sprzyjać będzie stabilności budynku /wykop był wtedy bardzo stabilny/. Wtedy fundamentów nie zbroiło się. Opaski drenarskiej nie ma. Mur zew. 2-warstwowy /2 x szczelinówka tj. 20+20, pomiędzy 3 cm wolne, co 5 warstw przemurowanie cegłą pełną. Całość prac rozłożona w czasie. Po kilku latach od zakończenia zaobserwowaliśmy spękania zew. różne /szer. mniejsza od 3 mm/: pionowe pod oknami, wzdłuż nadproży /tylko przy nadprożach betonowych/, wzdłuż wieńców / nie wkładaliśmy nic na bokach zbrojenia/, lany cokół ma w kilku miejscach rysy.
Optycznie - pęknięcia niby nie powiększają się a występują tylko na zewnątrz. Plomb na spękaniach nie robiłem.
Chcemy zrobić elewację, ale spękania nie dają nam spokoju - na jaką opcję się zdecydować?
1. Siding + opaska drenarska /wysoki koszt/
2. Tarabona na siatce + opaska dren. /gwarancja suchego podłoża gliniastego/
3.Odkrycie wszystkich spękań i wyprawienie odpowiednio elastycznym "uszczelniaczem", malowanie + opaska dren.
4. Zabiegi przy fundamentach /wysoki koszt/

Gdyby okazało się, że spękania nie postępują - wówczas chcielibyśmy istniejący tynk wzmocnić, asekurując się na wypadek ewentualnych nowych spękań /później tania elewacja/. Najchętniej nawiązując do metody stosowanej w latach 80 przez firmy ze Śląska - bez farby, o kolorze decydował kolor piasku i stosunek piasek-wapno-cement. Był to tynk grabiony. Problem w tym, że dom jest już otynkowany tynkiem wapienno- cementowym.
Nie chcemy styropianu - konieczność wymiany blacharki.
Rozważamy koncepcję następującą: siatka z włókna szklanego 230g/m kw. na kleju /lub zamiennik bardziej plastyczny/ + tarabona /ewentualnie mineralny/. Poza spękaniami, tynki są solidne.

Pozdrawiam

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

5 marca 2008, 21:26

Zgadzam sie: good 0 bad

jak to bez plomb? hmm...
szkoda ze nie zrobil Pan ich.
proponuje zrobic te plomby i odczekac jeszcze rok
Ja tez mam budynek na glinie ale mialem tylko problem z odwodnieniem. Osiadanie przebiegalo równomiernie. Moze jednak nie ma Pan pod budynkiem poziomo ułozonych warstw gruntu...

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

15 marca 2008, 21:00

Zgadzam sie: good 0 bad

Przy budowie tego domu popełniono wiele błędów:
1. Zbyt płytkie posadowienie w gruncie gliniastym.
2. Brak ław.
3. Brak hydroizolacji.
4. Wieńce bez zbrojenia obwodowego.
Nic tu na forum się nie wskóra. Bez opinii technicznej się nie obejdzie. Ocieplenie konieczne dla takich ścian. Koszt się szybko zwróci. A cóż za problem z wymianą parapetów?

Jerzy Zembrowski

Zgłoś | Cytuj | Link

10 kwietnia 2008, 01:02

Zgadzam sie: good 0 bad

Poradnictwo na odległość moze okazać się nieodpowiedzialnością.

Są duże szanse, że grunt nie musi się ustabilizować w czasie. Dużo zależy od stosuków wilgotnościowo - wodnych. Na podłożach wysadzinowych będzie co sezon lato / zima się odkształcał w zależności m.in. od ilości wody.

Warto zrobić próby na budynku - przykleić małe próbki szkiełka po obu stronach rysy (zewnętrzne brzegi płytki np na epidian, i zobaczyc czy pęka.

Przy w/w zjawisku - plombowanie rys szpachlówkami dla większości przypadków moze być za mało.

Rozwiązaniem może być zastosowanie systemów naprawczych z elementami odsprzęgającymi lub jak pisze przedmówca - ocieplenia.

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • jak długo trwa budowa domu?... Liczba postów: 617 Grupa: Technologie... Jeśli szukasz miejsca w którym znajdziesz szeroki wybór elementów instalacji hydraulicznych, sanitarnych, techniki grzewczej, a także wyposażenia łazienek to ko...
  • Tapeta na kasetony styropianowe dobrym pomysłem? Liczba postów: 12 Grupa: Technologie... Ja polecam wykonać izolację natryskową. Takie izolacje natryskowe można zastosować zamiast wełny mineralnej czy drzewnej. To szybki i sprawdzony sposób na ociep...
  • Jakie okna dachowe? Liczba postów: 394 Grupa: Technologie... Czy do takich okien łatwo jest dopasować rolety?
  • Sypialnia Liczba postów: 54 Grupa: Technologie... Szukam łóżka pojedynczego, które będzie pasowało zarówno do pokoju gościnnego, jak i młodzieżowego. Znalazłem kilka modeli na stronie MyBed https://mybed.pl/pl/...
  • Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Liczba postów: 5 Grupa: Technologie... Biofos Professional to ekologiczne preparaty, które zadbają o Twoje szambo i przydomową oczyszczalnię. Dzięki produktom dostępnym w sklepie Inco https://sklepin...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19473 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >