Popękana gładź gipsowa w kształcie mapy

« Powrót do grupy: Stawiamy ściany

6 sierpnia 2015, 09:55

Zgadzam sie: good 0 bad

Dzień dobry
Mam pewien problem z gładzią.
Gładź po kilku miesiącach od położenia popękała w taką charakterystyczną pajęczynkę (mam na ścianie taką mapę granic powiatów, województw). Pęknięcia są bardzo cienkie, poniżej 1 mm. Mam wrażenie, że zaczęła pękać kiedy pootwierałem okna po zrobieniu posadzek i znacznie wzrosła temperatura w pomieszczeniach.
Co ważne gładź była kładziona jednocześnie na stare tynki i nowe (część ścian nowo powstała). Na starych tynkach nie ma żadnych rys, rysy i pękniecia są tylko na nowych tynkach (cementowo-wapiennych) i praktycznie na wszystkich nowych ścianach z nowymi tynkami. Tynki były kładzione w zimie (okolice lutego). Budynek miał założone okna. Dogrzewali pomieszczenia piecykiem, poza tym w tym czasie temperatura praktycznie nie spadała poniżej zera na zewnątrz.
Co jest powodem tych pęknięć?
Jak sobie z tym poradzić? Położyć gładź na nowo? Część tych pęknięć jest tak drobna, że po zagruntowaniu i po pomalowaniu nie widać tych rys. Ale nie wiem, czy nie popęka bardziej.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

7 sierpnia 2015, 13:39

Zgadzam sie: good 0 bad

A czy koniecznie musi być gładź?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

28 listopada 2015, 20:18

Zgadzam sie: good 0 bad

Szanowny Panie,
przyczyną problemu jest najprawdopodobniej niewłaściwe przygotowanie podłoża do nałożenia gładzi. Wspomina Pan, że gładź popękała jedynie na świeżo tynkowanych ścianach, co może wskazywać, że tynki nie były właściwie wysezonowane. Tradycyjne, cementowo-wapienne wyprawy tynkarskie można szpachlować dopiero po upływie około 4 tygodni od ich wykonania, przy założeniu, że proces wysychania odbywał się we właściwym zakresie temperatur, a pomieszczenia były odpowiednio wentylowane. Przed nałożeniem gładzi tynki powinny być również zagruntowane odpowiednim preparatem. Jeśli chodzi o rozwiązanie Pańskiego problemu, optymalnie byłoby usunąć gładź ze ścian i pokryć je warstwą gruntu, np. ACRYL-PUTZ® GU40 GRUNT UNIWERSALNY: http://www.acrylputz.pl/produkty/grunty/opis/acrylputz-gu40- grunt-uniwersalny Preparat ten zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża, zwiększa przyczepność oraz zapewnia prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów. Po wyschnięciu ściany można ponownie pokryć warstwą gładzi. Polecam tu ACRYL-PUTZ® ST10 START: http://www.acrylputz.pl/produkty/gladzie-sypkie/opis/acrylpu tz-st10-start Jest to produkt typu 2w1, polecany zarówno do wstępnego szpachlowania ścian, jak i wykonywania warstwy wykończeniowej.
Jeśli zastosowanie takiego rozwiązania z różnych przyczyn nie jest możliwe, może Pan naprawić pęknięcia masą naprawczą, np. ACRYL PUTZ® LT22 LIGHT: http://www.acrylputz.pl/produkty/gladzie-i-gotowe-masy-szpac hlowe/opis/acryl-putz-lt22-light Nie ma jednak gwarancji, że problem nie wystąpi ponownie.
Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

Zgłoś | Cytuj | Link

25 listopada 2021, 10:46

Zgadzam sie: good 0 bad

Też myśle że było źle przygotowane podłoże pod gładź gipsowa.
Wyczerpująca odpowiedz jak wyżej.
JA chemię budowlaną zakupuję w https://smig.pl/gladzie-gotowe/
Materiały wytrzymałe i w dobrej cenie.
Z chęcią udzielają porad.
Polecam ich ofertę.

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 359

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >