Samowola budowlana

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

25 sierpnia 2011, 11:26

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam ostatnio nieświadomie moje kuzynostwo dopuściło się samowoli budowlanej i postawili taką małą komórkę przy domu, co w takiej sytuacji zrobić? Oni myśleli, że skoro na ich gruncie to nic nie trzeba załatwiać? I czy to samo dotyczy oczka wodnego?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

25 sierpnia 2011, 11:47

Zgadzam sie: good 0 bad

A czy jeżeli zrobiło się pomyłkę i w projekcie łazienka miała być 13,5 m2 a jest w rzeczywistości 15 to też samowolka?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

25 sierpnia 2011, 12:08

Zgadzam sie: good 0 bad

Hmm wtedy może warto nanieść poprawi w projekcie :D ?

Zgłoś | Cytuj | Link

25 sierpnia 2011, 14:44

Zgadzam sie: good 0 bad

No ale właśnie czy to też nie bedzie samowolka bydowlana ?

Zgłoś | Cytuj | Link

26 sierpnia 2011, 12:23

Zgadzam sie: good 0 bad

Z tego co kojarzę, to będziesz musiała legalizować to wszystko, a to długo trwa, i to jak najbardziej zalicza się do samowolki, zarówno jak u jednej Pani i u drugiej też

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

5 grudnia 2011, 16:26

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik fresh blood napisał: Witam ostatnio nieświadomie moje kuzynostwo dopuściło się samowoli budowlanej i postawili taką małą komórkę przy domu, co w takiej sytuacji zrobić? Oni myśleli, że skoro na ich gruncie to nic nie trzeba załatwiać? I czy to samo dotyczy oczka wodnego?

Witam,

W przypadku komórki przydomowej ważna jest jej rola i konstrukcja, jeśli spełniałaby odpowiednie warunki budowli, to na budowę nie potrzebna byłaby decyzja o pozwoleniu na budowę (np. wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeżeli oczko wodne nie przekracza powierzchni 30m2 jego wybudowanie nie będzie samowolą budowlaną.

Trzeba jednak pamiętać, że ustawodawca w większości wypadków, gdzie nie wymaga ubiegania się o pozwolenie budowlane, wymaga jednak od nas zgłoszenia.

Brak zgłoszenia powoduje odpowiednie sankcje, opisane w art. 49b ustawy Prawo Budowlane. Właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.

Pocieszeniem może być ustęp 2 tego artykułu mówiący o tym, że jeżeli budowa, o której mowa w ust. 1, jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo, w przypadku jego braku, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, właściwy organ wstrzymuje postanowieniem - gdy budowa nie została zakończona - prowadzenie robót budowlanych oraz nakłada na inwestora obowiązek przedłożenia w terminie 30 dni:

1)dokumentów, o których mowa w art. 30 ust. 2 albo art. 30 ust. 2 i 3, albo art. 30 ust. 2 i 4;

2)projektu zagospodarowania działki lub terenu;

3)zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli nie spełnimy powyższych wymagań, organ nakaże rozbiórkę.

Jeżeli dostarczymy wszelkie niezbędne dokumenty i nasza budowla spełnia wyżej wymienione warunki, organ nałoży opłatę legalizacyjną w wysokości od 2500-5000 zł. Kwota zależy od rodzaju budowli.

Na koniec dodam tylko, że zazwyczaj postępowanie rozpoczyna się na wniosek, czyli np. z powodu donosu sąsiada.


Pozdrawiam,
Maria Kobryń

Ten post był edytowany przez Maria_Kobryń dnia: 5 grudnia 2011, 16:32
Zgłoś | Cytuj | Link

6 grudnia 2011, 15:05

Zgadzam sie: good 0 bad

Co do tego pytania to chyba prościej byłoby zadać to pytanie odwrotne, przecież tyle rzeczy ile to obejmuje to do rozpisania było by mnóstwo, ale jestem pod wrażeniem bo odpowiedź "krótka" i na temat. Super :)

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Garaż blaszany- tymczasowy obiekt na potrzeby budo... Liczba postów: 12 Grupa: Ekspert pra... Jeśli interesują Cię solidne i tanie garaże blaszane, które ochronią Twój samochód oraz narzędzia. To sprawdź ofertę producenta garaży blaszanych na stronie Sta...
  • PRZEBUDOWA a ODBUDOWA ? Liczba postów: 14 Grupa: Ekspert pra... Może nie tylko język polski, ale również nasze prawo budowlane (z resztą nie tylko budowlane) jest całe mnóstwo takich absurdów a człowiek tylko traci nerwy prz...
  • Deweloper a instancja tv domofonowa i internet Liczba postów: 4 Grupa: Ekspert pra... Jednym z argumentów przemawiających za zakupem mieszkania od dewelopera jest możliwość długoterminowych oszczędności. Nowe mieszkania są zazwyczaj bardziej ener...
  • Co nie jest samowolą? Liczba postów: 22 Grupa: Ekspert pra... W miejscach pracy z wysokim ryzykiem upadków z wysokości, znaki ostrzegawcze powinny być umieszczane w miejscach łatwo widocznych zarówno dla pracowników na zie...
  • Miejsce parkingowe. Liczba postów: 7 Grupa: Ekspert pra... Wiele miast implementuje dodatkowe środki bezpieczeństwa na drogach jednokierunkowych, takie jak ograniczenia prędkości czy specjalne strefy dla pieszych. Odpow...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 462

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >