TEREN ZLEWOWY :|

« Powrót do grupy: Zanim wybudujesz dom

20 stycznia 2007, 16:47

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam Forumowiczow to moj pierwszy temat dopiero co sie zarejestrowalem i mam nadzieje ze ktos mi tu jest w stanie pomoc.
Sprawa jest taka:
Moja żona i ja zostalismy wlascicielami swietnej dzialki budowlanej lecz jest ona polozona na terenie zalewowym. Jest to w gminie brenna obok skoczowa. Mamy w planie budowe domku tam ale jest problem poniewaz REGIONALNY ZARZ?D GOSPODARKI WODNEJ W GLIWICACH nie chce wydac pozwolenia na budowe poniewaz maja ustawe ktora zabrania na terenach zalewowych budowy. Z tego jak mnie poinformowano w rgzw przepis ten istnieje od ponad 2 lat. I Jest dla mnie dziwne to ze w przeciagu tych 2 lat powstawaly domy w okolicach naszej dzialki i tez na terenie zalewowym, jest to dla mnie bardzo zastanawiajace dlaczego teraz mnie zablokowali. Jeszcze druga wazna sprawa to to ze zeka zostala juz uregulowana czyli brzegi sa wybetonowane na pewnych odcinkach porobione sa spietrzenia wodne a takze waly przeciw powodziowe, moja dzialka jest oddalona okolo 100m od rzeki. Jestem od niej osloniety dwoma walami przeciw powodziowymi i pasem ok 50m lasu lisciastego. Dzialka jest wyzej niz koryto rzeczne wiec dlaczego nie moge sie budowac!!! Ktos mi poradzil zeby wybudowac dom usadowiony na palach ale ile to kosztuje ??? nie wiem. Prosze o rade gdzie sie zgloscic z tym problem gdzie napisac ??

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

20 stycznia 2007, 18:01

Zgadzam sie: good 0 bad

A czy znane są Ci zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowej działki (jeśli plan istnieje)?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

20 stycznia 2007, 21:51

Zgadzam sie: good 0 bad

Nie sa znane ale w 23 lutego juz bede wiedzial wiec napisze. A jak sie to odnosi do mojej sprawy ??

Zgłoś | Cytuj | Link

20 stycznia 2007, 23:42

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik przemo784 napisał: A jak sie to odnosi do mojej sprawy ??Poznanie zapisów planu miejscowego jest jednym z pierwszych kroków, jakie należy uczynić mając zamiar inwestycyjny, jako, że jest on podstawowym dokumentem określającym istniejące i planowane przeznaczenie terenów i sposób ich zagospodarowania. Na tym etapie najlepiej udać się do urzędu i skonsultować z właściwym urzędnikiem sprawę możliwej zabudowy przedmiotowej działki w kontekście zapisów planu oraz informacji, które masz z RZGW.

Zgłoś | Cytuj | Link

24 stycznia 2007, 10:48

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam ponownie
Złozylem wniosek o wypis i wyrys z obowiazujacego planu zagospodarowania przestrzennego i czekam teraz na odpowiedz. mam nadzieje ze nadejdzie niebawem.
Dzieki tym co odpowiedzieli.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

22 lutego 2007, 14:44

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam
Otrzymalem wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego zeskanowalem ale tu nie da sie chyba zdjec dodawac wiec umiescilem na serwrze jakims i wkleje linki pod spodem mam nadzieje ze regulamin na to zezwala.
Wracajac do tematu prosze mi powiedziec co mam dalej czynic i gdzie sie udac mam juz akt wlasnosci tej dzialki wypis i wyrys tez mam no i mam projekt domu na ktory po paru zmianach chce budowac prosze o porade.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/11f8e7cc6aca1d15.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd6e633942f0c7b4.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8147712d5c3cda37.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c971c3cb82676d4.html

Zgłoś | Cytuj | Link

22 lutego 2007, 18:33

Zgadzam sie: good 0 bad

Z zapisów planu (punkt 11) wynika, że określony w nim obszar zalewowy podlega także innym ograniczeniom - w stosunku do nowych obiektów - niż te podane w punktach wcześniejszych (i dalszych) wypisu z planu. Z tego wnoszę, iż trzeba poznać szczegółowo decyzje dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej w kwestii terenów zalewowych. Niestety może się okazać - tak jak Ci wcześniej sugerowano w RZGW - iż obszar ten (jego część) jest wyłączony z zabudowy, w oparciu o art. 82 i art. 83 ustawy Prawo wodne.
Treść ustawy http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/ustawy/prawo_wodne.html

Zgłoś | Cytuj | Link

26 lutego 2007, 14:46

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam ponownie.
Achim dzieki za odpowiedz czyli teraz mam pisac do RZGW o wydanie tych szczegółowych wytycznych w sprawie zabudowania terenu z tego co sie dowiedzialem to mozna tam budowac tylko ze dom ma byc na palach. Wiec napisze pismo do Kierownika RZGW w Gliwicach. Oto tekst ktory znalazlem na stronie gminny brenna dotyczy tej sprawy, ponizej wkleilem tekst a tu link do tekstu.
Ps.:Jak widac nie jestem sam wiec mysle zebrac wszystkich zainteresowanych i razem pisac jakas petycje do kogos. Poza tym dowiedzialem sie ze polskie prawo budowlane ma byc zastapione unijnym prawem budowlanym w czesci lub w pelni tego nie wiem ale byla mowa o tym ze nie bedzie trzeba zezwolenia na zabudowe jednorodzinna tylko zgloszenie bedzie do starostwa ma to wejsc w 2008 roku czy dzieki tym przepisom bede mogl sie wybudowac na tej dzialce ?? Czekam dalej na odpowiedzi.
http://wiadomosci.ox.pl/?p=czytaj&nr=5283

Wydarzenia
Strefy strachu


Tuż przed wyborami samorządowymi Brenną i Górki zelektryzowały pogłoski mówiące o planach wytyczenia nad Brennicą tzw. stref zalewowych. - Dotychczas normalnie się u nas budowało i nie bardzo wiadomo, dlaczego teraz chcą to wstrzymać. Przecież nie może być tak, żeby połowę centrum Górek wyłączyć spod zabudowy - pieklili się oburzeni mieszkańcy.


O planowanych ograniczeniach słyszał m.in. Jerzy Małysz z Górek. - Dowiedziałem się. że strefa ma sięgać 160 metrów od koryta rzecznego, czyli miejscami wyjdzie nawet poza główną drogę z Brennej do Skoczowa. Ponoć naniesiono ją już na mapy, ale przyznam, że szczegółów tej sprawy nie znam - mówi J. Małysz. Górczanin interesował się „tematem", ponieważ strefa zalewowa zahaczy również o jego ojcowizną. - Mam trzy parcele, które mogą stać się teraz nieużyteczne, ponieważ nie będzie wolno na nich budować.



Podobne problemy może mieć jednak około 30 gospodarst\v w Górkach, tymczasem na „krzyżówce" w Brennej rozparcelowano teren po samą Brennicę - tam domy stoją 20 metrów od rzeki - mówi J. Małysz.
Przedstawicie administrującego Brennicą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej uspakajają jednak, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Prawo rzeczywiście obliguje RZGW do wytyczenia stref zalewowych, ale prace nad tym dokumentem nadal trwają.
- Polegają one na tym, że liczy się, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi na danym obszarze. Szacujemy, kiedy woda zmieści się w korycie, a kiedy nie - tłumaczy Czesław Witański, kierownik pszczyńskiego Inspektoratu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Przekonuje on również, że w sprawie pojawiło się „trochę nieporozumień", dlatego warto zorganizować spotkanie z udziałem przedstawicieli RZGW, Urzędu Gminy i zainteresowanych mieszkańców. Zdaniem Cz. Witańskiego wytyczenie stref zalewowych ma bowiem jedynie pomóc samorządowi w pracach nad planem przestrzennego zagospodarowania gminy.


- W ten sposób informujemy gminę, że dany teren jest zagrożony wystąpieniem powodzi raz na 10. 50 albo 100 lat. Ale to do samorządu należy ostateczna decyzja, czy rzeczywiście uznać taki obszar za zalewowy, czy dalej traktować go jako budowlany - mówi Cz. Witański.


Były wójt Brennej Tadeusz Mendrek stwierdza zaś, że do tej pory Urząd Gminy nie otrzymał od RZGW żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie. Temat pojawił się za to w kampanii wyborczej. - Zarzucano mi bowiem, że „skutkiem zaniedbań wójta utworzono strefy". W rzeczywistości nic takiego nie nastąpiło, a problem wynika stąd, że Starostwo Powiatowe w Cieszynie przed wydaniem pozwolenia na budowę żąda od ludzi opinii RZGW. Opinia niczego nie przesądza, ale do czasu opracowania operatu RZGW opiniuje inwestycje negatywnie i ludzie mają teraz ograniczone możliwości bijdo\vy. Cała sprawa zawisła w próżni, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły i mieszkańcy nie muszą się na
razie niczego obawiać - stwierdza T. Mendrek.


Wójt przekonuje też, że planowanie stref zalewowych nad Brennicą jest spóźnione co najmniej o 20 lat. Dolina została bowiem już zabudowana i dziś podobne projekty nie mają większego sensu. Opinię tę potwierdząją specjaliści, którzy przy okazji tłumaczą, że Brennicą jest górskim potokiem, a ten ze swej natury nie wylewa, lecz zabiera i żwiruje teren.


- W gminie Brenna woda w 97 procentach mieści się jednak w uregulowanym korycie. Pewien problem może wystąpić jedynie w Górkach, u ujścia do Wisły. Tam Brennicą mogłaby wylać, gdyby jej wody zatrzymała Wisła. Natomiast takie informacje mają służyć lokalnym władzom, które mogą wziąć je pod uwagę Morząc plany zagospodarowania gminy, albo nie - stwierdza Cz. Witański.

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
  • rozbiórka domu Liczba postów: 33 Grupa: Zanim wybud... Rok temu otrzymaliśmy w spadku dom, ale niestety był w bardzo złym stanie, a na posesji znajdowała się także stara stodoła. Zdecydowaliśmy się na wyburzenie wsz...
  • reklama na granicy Liczba postów: 39 Grupa: Zanim wybud... Też właśnie szukam drukarni oferującej wydruk banera. Znacie może jakąś solidną firmę z niezłymi cenami?
  • Zakup działki na stanowisku archeologicznym Liczba postów: 22 Grupa: Zanim wybud... Trzymaj namiary - https://pogotowiearcheologiczne.pl/ Też mieliśmy ogarniany taki temat. To było konieczne. Ogarnęli robotę, ale przede wszystkim papiery, przed...
  • Budowa domu ,a działka rolna? Liczba postów: 21 Grupa: Zanim wybud... Oczywiście że można budować, pod warunkiem że gmina zmieni przeznaczenie terenu w planie miejscowym o co ( zmiana planu ) możesz wnioskować. Trochę to potrwa. P...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 296

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >