WADY tworzyw sztucznych instalacji CO płaszczyznowych ?

« Powrót do grupy: Robimy instalację hydrauliczną i grzewczą

21 listopada 2007, 13:49

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam,

Mam zamiar ocieplić dom i szukam informacji na temat: Wad tworzyw sztucznych instalacji CO płaszczyznowych ?

- sposoby montarzu
- koszty
- zastosowanie
- ekspoatacja
itp

Prosze o pomoc. :idea:

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

22 listopada 2007, 09:03

Zgadzam sie: good 0 bad

jednym z typow ogrzewania plaszczyznowego jest ogrzewanie podlogowe

Ogrzewanie podłogowe, zwane często podłogówką, staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Wciąż jednak wielu instalatorów obawia się tego typu ogrzewania i w wielu miejscach, gdzie podłogówka byłaby rozwiązaniem optymalnym, montowane są grzejniki lub inne punktowe urządzenia grzewcze, obniżające komfort i utrudniające właściwe zagospodarowanie pomieszczeń. Obawy instalatorów są o tyle uzasadnione, że katalogi producentów podłogowych systemów grzewczych są zwykle bardzo obszerne, a poprawne skonfigurowanie instalacji wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

Podłogówka oferująca optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu to niewątpliwy luksus dla ciała. Jest to również luksus dla duszy, szczególnie dla architektów wnętrz, którzy mogą swobodnie i estetycznie zagospodarować przestrzeń ogrzewaną za pomocą podłogówki.
Z pewnością nie jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że montaż ogrzewania podłogowego jest zwykle częścią większej inwestycji budowlanej lub remontowej, a następnie otrzymujemy instalację tanią w eksploatacji, to stwierdzimy z pełnym przekonaniem, że podłogówka nie jest droga. Szczególnie, gdy będzie to podłogówka skonfigurowana optymalnie dla danego pomieszczenia.
Oczywistym jest fakt, że im mniejsza różnica temperatur i większa powierzchnia przekazywania ciepła, tym mniejsza cyrkulacja powietrza. Co za tym idzie, ruch kurzu przy podłogówce w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym niemal nie istnieje.
Dla zachowania właściwych temperatur i przepływów we wszystkich punktach instalacji stosujemy armaturę mieszającą oraz termostaty regulacyjne i zabezpieczające. Podlogowka jest systemem niskotemperaturowym. Zdarza się, że instalator obawia się, że nie potrafi wykonać fachowo ogrzewania podłogowego. A to przecież nie jest wcale trudne, jeśli skorzysta się z dobrych materiałów, już na pewno jeśli wykorzysta gotowe zestawy ogrzewania podłogowego. Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego nie jest niczym trudnym szczególnie kiedy ma do czynienia z systemem, którego instrukcja przypomina schemat składania prostej szafy.

Jakie są najczęstsze błędy w instalacji ogrzewania podłogowego?
przegrzewanie podłogi
Najważniejszą rzeczą jest przy podłogówce temperatura wody zasilającej układ. Jej maksymalna dopuszczalna wartość to 55°C. Pod żadnym pozorem nie wolno zasilać instalacji podłogowej bezpośrednio z kotła. Temperatura podłogi wówczas może przekroczyć wartość nawet 40°C. Podłączanie podłogówki do powrotu to najczęściej spotykany błędny wariant w małych instalacjach ogrzewania podłogowego. To, że płynie tam woda schłodzona nie oznacza, że temperatura wody nie przekroczy 55°C. Aby zagwarantować odpowiednią temperaturę czynnika grzewczego w ogrzewaniu podłogowym należy stosować armaturę regulacyjno-zabezpieczającą:
- zawory mieszające
- termostaty sterujące pracą pompy.

brak regulacji hydraulicznej
Słynne podłączanie do powrotu niesie za sobą jeszcze jedno ryzyko. Najczęściej podpina się wtedy zwykłym trójnikiem do rurki i wszystko wydaję się być w porządku. Jednak wcale tak nie jest. Co dzieje się gdy grzejnik, do którego gałązki podpięliśmy małą podłogówkę zostanie zamknięty zaworem termostatycznym? Nie grzeje, ani jedno, ani drugie (grzejnik i podłogówka). Pamiętajmy także, że woda to bardzo sprytny i leniwy żywioł i zawsze znajdzie sobie łatwiejsze koryto do ujścia, zwykle nie tam gdzie my byśmy chcieli. Dlatego instalacje trzeba wyposażać w proste zawory regulacyjne (tzw. podpionowe), dzięki którym można odpowiednio zwiększać opory przepływu w tej gałęzi układu, gdzie są one zbyt niskie.

brak zabezpieczenia pracy pompy
Kolejny błąd występujący w instalacjach, to niezastosowanie zaworu upustowego różnicy ciśnień pomiędzy zasilaniem a powrotem. Trzeba pamiętać, że taki zawór montujemy za pompą . Zapobiega on trudnym do zniesienia piskom w instalacji, przy zamkniętym odbiorze ciepła i tłoczącej pompie. Przedłuża żywotność pompy. Zawór ten otwiera się przy wzroście ciśnienia wywołanym zamknięciem zaworów termostatycznych instalacyjnych i ciągle pracującą pompą. Tworzy tzw. krótki obieg z pominięciem obiegu ogrzewania podłogowego, a woda tłoczona przez pompę trafia bezpośrednio do powrotu.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

24 listopada 2007, 14:43

Zgadzam sie: good 0 bad

Dzieki za cenne rady.

A co myslicie wadach ogrzewania :
- ściennego i
- sufitowego,

oczywiscie chodzi mi tu o (ogrzewanie płaszczyznowe).

Zgłoś | Cytuj | Link

25 listopada 2007, 20:14

Zgadzam sie: good 0 bad

Ogrzewanie ścienne i sufitowe to po prostu ściany lub sufit z wbudowanymi w nie elementami grzejnymi - najczęściej rurkami z polietylenu albo miedzi, przez które przepływa ciepła woda. Niektóre firmy oferują też gotowe płyty gipsowo-kartonowe z zamocowanymi wewnątrz rurkami.

Kiedy uruchamia się ogrzewanie, elementy grzejne przekazują ciepło przykrywającemu je materiałowi. W ten sposób powstaje duża jednolita powierzchnia o temperaturze 30-33°C, która równomiernie oddaje ciepło do pomieszczenia. Nie ma stref przegrzania i niedogrzania, nie ma wyższej temperatury pod sufitem i niższej przy podłodze. Ogrzewanie ścienne jako jedyny system grzewczy zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczeń. W dużych pomieszczeniach, w których odległość między przeciwległymi ścianami przekracza 5 m, ogrzewanie tylko jednej ze ścian może nie wystarczyć do zapewnienia komfortu cieplnego. Wtedy ogrzewanie powinno się ułożyć także na ścianie przeciwległej.

istnieje również system, że ciepło rozprowadzane jest przez podgrzane powietrze, w bloczkach z kanałami powietrznymi i ścian z przestrzenią powietrzną. Ale ten pierwszy system wymaga zastosowana specjalnych materiałow.

Zgłoś | Cytuj | Link

23 października 2008, 10:37

Zgadzam sie: good 0 bad

bardzo madre i pomaga w nauce :D

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Jaki piec kupić? Liczba postów: 194 Grupa: Robimy inst... Zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę https://www.kominkideluxe.pl/ , na której znajdziecie ofertę firmy Kominki Deluxe, która jest producentem najróżniejsz...
  • Zbiornik na paliwo Liczba postów: 87 Grupa: Robimy inst... Chcesz zadbać o jakość paliwa i ochronić swoją maszynę przed zanieczyszczeniami? Sprawdź filtr paliwa SWIMER! Dzięki wysokiej przepustowości 100l/min idealnie s...
  • Jaki wybrać kocioł? Liczba postów: 33 Grupa: Robimy inst... Jaki kocioł gazowy? Co polecacie dom 110 m2, dwie łazienki (w jednej wanna a w drugiej prysznic), kuchnia... Chciałabym żeby ciepła woda była dostępna non stop....
  • Instalacja grzewcza Liczba postów: 142 Grupa: Robimy inst... Wieloletnie doświadczenie w instalacjach sanitarnych, grzewczych, wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych posiada firma Szumscy. Pełny zakres usług jest u nic...
  • gdzie ten tani węgiel? Liczba postów: 3 Grupa: Robimy inst... W przypadku kiedy szukasz solidnego dostawcy węgla? Rastar2 z Chorzowa https://rastar2.pl/oferta/hurtowa-sprzed az-wegla-cennik to rzetelna firma, która oferuje....

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 296

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >