Zawilgocenie stropodachów

« Powrót do grupy: Robimy stropy i podłogi

23 marca 2014, 14:54

Zgadzam sie: good 0 bad

Przeczytałem z zainteresowaniem artykuł pana Jerzego Zebrowskiego "Stropodachy niewentylowane".
http://www.bdb.com.pl/zdjecia/salon/20100101021801347658.pdf
Bardzo ciekawy, inspirujący, tym bardziej, że właśnie biorę się za wykonywanie takiego stropodachu u siebie. Problem przemyśliwałem, przeczytałem ileś tekstów, fragmentów książek, przejrzałem normy, a nawet zrobiłem pewne wyliczenia. Doszedłem do wniosku, że to poważna sprawa. I zaprojektowałem taki swój stropodach, będący pewną modyfikacją istniejących systemów. Chciałem dostosować je do swoich potrzeb, bo nic co by mnie zadowalało nie znalazłem. Nabrałem przekonania, że wszystko powinno być dobrze, aż natrafiłem na wyżej wymieniony artykuł. Strącił mnie on nieco z pantałyku, przyznam szczerze.
We wspomnianym artykule szokował mnie fakt, że folia PE 0,2 mm jest w zasadzie nic nie wartym rekwizytem budowlanym w zakresie zabezpieczania przeciwwilgociowego stropodachów posiadających bardzo paroszczelną izolację przeciwodną. Tylko kilka kwestii mnie zastanowiło. Wartość strumienia pary przez strop bez folii została obliczona na qv=0,0067 g/m2h.
To przecież jest strasznie mało. To jest powiedzmy około 2 litrów wody na rok na cały dach. Dzieje się to w okresie zimowym. Czy latem te 2 litry nie wyschną. Czemużby miało to być niebezpieczne?
Ponadto, czy jednak wartość tej przenikalności nie będzie większa skoro para będzie się skraplać w warstwach stopodachu, a wiec jej ciśnienie maleć, a co za tym napływ pary wodnej może być jednak większy. Czy ten mechanizm nie będzie miał istotnego znaczenia. To zakłóca ów statyczny wykres, tyko jak bardzo. Czy ten element może zbliżać nas do tej straszliwej przestrogi, którą przestawił autor w wykresie rysunku nr 5, gdzie pokazany jest przyrost wilgoci w stropodachu. Z 0 do ponad 2 l, ale na jeden metr dachu w ciągu dwóch lat. No nie rozumiem skąd taka ilość wody w stropodachu, jak np. z moich wyliczeń wychodzi mi, na podstawie normowych wskazań, że przez tylko taką folię PE może przeniknąć coś z 200 ml wody na sezon zimowy na 1 m2. A jak jeszcze jest strop żelbetowy grubości 20 cm, to on podwaja paro szczelność przegrody.
Nie pasuje mi to. Coś mi nie gra. Ale ja fizyką budowli zajmuję się od tygodnia, może dwóch.
Gdyby ktoś mi coś wyjaśnił, byłbym wdzięczny.
A tak od siebie dodam jeszcze, że pomny na te przestrogi chcę u siebie wykonać stropodach quasiwentylowany. Na styropian chcę dać warstwę grubego keramzytu, który mam nadzieje będzie dobrze przepuszczał parę wodną i chcę ją usuwać wywiewkami stropowymi w liczbie ... może 6 szt? Te cienkie warstwy wentylacyjne z typowych rozwiązań jakoś mnie nie przekonywują.
Pozdrawiam, w szczególności pana Jerzego, bo ciekawe artykuły pisze.
Ale te wykłady ma drogie jak czort. Stówę bym dał za taki wykład internetowy.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

26 marca 2014, 10:30

Zgadzam sie: good 0 bad

O, dzięki za artykuł, wiedz ami się przyda, bo u nas akurat jest problem z takim wilgoceniem stropodachu

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

21 czerwca 2017, 15:10

Zgadzam sie: good 1 bad

Bardzo ciekawa sprawa ,miało by to sens czyli, że strop paro-przepuszczalny niejako pracuje odprowadzając wilgoć stropową. Dzisiejsza technologia budowlana bardziej stawia nacisk na przeciwdziałanie wilgoci ,a w opisanej metodzie konstrukcyjnej powiedzmy na bieżąco odprowadza nadmiar wody na zewnątrz budynku.
Jest to trafna kwestia, ponieważ wystarczy niewielka dylatacja w izolacji poziomej fundamentu bądź stropu i grzyb ma warunki do rozwoju.
Takie rozwiązanie działa na zasadzie klimatyzacji, czyli neutralizuje kondensowanie się pary wodnej, podobny problem występuje z wilgocią technologiczna ,także budując dom z wykorzystaniem technologi stropodachu ten problem w zasadzie by nie występował.

Zgłoś | Cytuj | Link

26 czerwca 2017, 20:37

Zgadzam sie: good 0 bad

W przypadku zawilgocenia warto skorzystać z usług http://mador-osuszanie.com , którzy pozbywają się tego problemu w mgnieniu oka! Fachowa robota, która pozbawi nas wielu kłopotów w przyszłości :)

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Posadzki - jak długo trwa wykonanie wylewki? Liczba postów: 26 Grupa: Robimy stro... Zaniedbane pęknięcia mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, dlatego Naprawa posadzek jest konieczna, by zapewnić ich trwałość. Dzięki nowoczesnym metodom....
  • Jakie rolety??? Liczba postów: 5 Grupa: Robimy stro... Szeroki wybór różnego rodzaju rolet można znaleźć również na stronie https://www.roltex.wroclaw.pl/ - warto tam zajrzeć.
  • Czy mogę położyć styropian? Liczba postów: 5 Grupa: Robimy stro... Ocieplenie budynku styropian 15 cm to skuteczny sposób na zminimalizowanie strat ciepła. Dobrze dobrany materiał zapewni komfort i energooszczędność na długie l...
  • Panele Liczba postów: 139 Grupa: Robimy stro... Czy jest tutaj ktoś, kto układa panele w jodełkę? https://www.szczyptadesignu.pl/jodelka-f rancuska-stylowy-i-ponadczasowy-wzor-na- podloge/ W każdym sklepie spr...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 381 Grupa: Robimy stro... Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości podłóg w konkurencyjnych cenach, to sklep internetowy podlogi24.NET jest miejscem, które należy odwiedzić. To wypróbowany do...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19647 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 356

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >