certyfikat

« Powrót do grupy: Robimy izolację cieplną

9 lutego 2008, 18:33

Zgadzam sie: good 0 bad

czy ktoś spotkał się już ze stosowaniem takiego certyfikatu w praktyce?? wiem tyle że obowiązek posiadania tego czegoś dla nowych budynków miał już obowiązywać od stycznia 2008!? ale czy obowiązuje?? a co z budynkami istniejącymi?? czy posiadanie lub nie posiadanie tego certyfikatu wpływa na wartość cenę nieruchomości??

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

15 lutego 2008, 15:07

Zgadzam sie: good 0 bad

Certyfikaty energetyczne będą obowiązkowe w Polsce od 1 stycznia 2009 r.

Jerzy Zembrowski

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

15 lutego 2008, 17:26

Zgadzam sie: good 0 bad

Dziękuje za odpowiedz. Nurtuje mnie pytanie jak wpłynie to na stan budownictwa, sposób budowania, wartość nowych inwestycji i wartość budynków już istniejących... może będzie trzeba poczekać

Zgłoś | Cytuj | Link

15 lutego 2008, 17:59

Zgadzam sie: good 0 bad

Przewiduję same korzyści.
1. Skończy się partyzantka w ocieplaniu i docieplaniu budynków. Obecnie o grubości czy rodzaju warstwy termoizolacyjnej decyduje: moda, przypadek, słowo "fachowca", podpowiedź handlowca, obliczenie wsp. U podczas projektowania. Skutekiem tego, nikt nie wie ile ciepła budynek pochłonie podczas eksploatacji. Nikt nie wie, czy to co zastosowano, to jest bliskie rozwiązania optymalnego, czy może odwrotnie. Dzisiaj wielu pseudoznawców ucieka się do zapewnienia o poprawności rozwiązań! Dla sporządzenia certyfikatu potrzebne będą konkretne obliczenia, a nie zapewnienia czy bicie się w piersi! Na tym skorzysta użytkownik końcowy, bo będzie wiedział na co wydał pieniądze i ile będzie go kosztować eksploatacja obiektu.

2. Podniesie się jakość projektowania i wartość budynków. Projektant będzie musiał szukać takich rozwiązań, które dadzą budynkowi jak najniższe zużycie energii. Ceny projektów nieco wzrosną (ale tylko w pierwszym i to krótkim okresie, gdyż zaraz pojawią się pracownie czy firmy jak nasza, które będą za niewielką odpłatnością dobierać materiały i technologie dające możliwie najniższe zużycia energii czyli możliwie najlepsze certyfikaty. Słabsi projektanci lub drożsi wypadną z rynku.

3. Nie będzie się kupować domów czy mieszkań jak kota w worku - a jest tak obecnie. Często sprzedaje się pompy ssące energię pod płaszczykiem atrakcyjnego wyglądu czy atrakcyjnej lokalizacji.

4. Ceny domów i mieszkań mających negatywne certyfikaty spadną - i to znacznie, gdyż nikt ich nie kupi na rynku pierwotnym, ani wtórnym! Takie obiekty trzeba będzie docieplać, czyli w nie inwestować i remontować - a to kosztuje!

5. Ceny materiałów termoizolacyjnych oraz wypraw o wysokiej marce wzrosną, gdyż na nie pojawi się duuuuże zapotrzebowanie. Jak budować, to z najlepszych, a nie najtańszych materiałów.

6. Pojawi się rewolucja w urządzeniach grzewczych i wentylacyjnych, gdyż obecnie sprzedawane na rynku mają zbyt duże moce i całkowicie nieprzydatne w domach energooszczędnych. Dotyczy to także systemów wykorzystujących alternatywne źródła energii. Domy jednorodzinne będą potrzebować źródeł o mocy 1-2 kW, a produkowane kotły zaczynają się od 14 kW i więcej!

7. Skończy się nabijanie w butelkę inwestorów przez architektów "szalejących" z antresolami, przeszkleniami i innymi dziwactwami współczesnej architektury, gdyż takie budowle nie osiągną niskich wskaźników energetycznych i inwestor ich nie przyjmie. Dzisiaj przyjmuje, bo w stadium projektowym nie widzi skutków energetycznych tych wybujałych fantazji! Czy architektura na tym ucierpi? Tak, chociaż nie aż tak bardzo.

Skąd to wszystko? Czy mamy czarny scenariusz na przyszłość? Otóż, paliw nasza Ziemia ma ilość konkretną i ograniczoną - przeciwnie do biznesu tej branży! Buduje się rurociągi gigawielkości? To tylko na kilkanaście lat! Traktuje się ropę, węgiel czy gaz, jakby ich zasoby były nieskończone! To jest nieprawda i największa tragedia naszych czasów!

Mamy społeczeństwo tak mocno rozwinięte i wykształcone, a tak głupie i prymitywne zarazem! Skąd ta sprzeczność? Ano stąd, że światem zaczął rządzić marketing, który sprzeda nawet szmirę byleby tylko złapać naiwnego klienta, a nie zdrowy rozsądek! Natura i Matka Ziemia nam wszystkim o tym wkrótce przypomni! Nie będzie czego kopać w Ziemi. Nie będzie skąd wydobywać gaz czy ropę! Dlaczego? Ponieważ zasoby są ograniczone, a wydobywanie nośników z Ziemi jest i będzie coraz droższe. Ceny energii będą tak drogie, że złoto czy diamenty będą zwykłym śmieciem na wysypisku, po które nikt nie sięgnie! Energii nam wszystkim zabraknie! Żeby tę apokalipsę odsunąć w czasie, musimy ciepła zużywać coraz mniej i jak najmniej! Nie będzie miało znaczenia, czy budynek jest piękny czy klocek lub półkula. Będzie miało znaczenie, który mniej zużywa energii. Dlatego i rola architekta zmaleje, bo nie wygląd, a fizyka budynku będzie najważniejsza!

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Zgłoś | Cytuj | Link

15 lutego 2008, 23:42

Zgadzam sie: good 0 bad

pewnie i zacznie zanikać coś takiego jak budowanie systemem gospodarczym...

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Jaki tynk? Liczba postów: 830 Grupa: Robimy izol... Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie. Nie będę mógł za bardzo pomóc.
  • jak ocieplic garaż blaszany Liczba postów: 37 Grupa: Robimy izol... Przyłączę się, bo nie chcę zakładać nowego wątku - mam garaż postawiony właśnie i jest ogrzewany. Jaką konstrukcję zastosować, aby go trochę ocieplić? Myślałem....
  • Ocieplenia domu - jaki styropian ? Liczba postów: 37 Grupa: Robimy izol... Szanowni Państwo, klinkier to materiał doskonały do fasad – odporny na wilgoć, mróz i promieniowanie UV, a przy tym niezwykle elegancki. Bogata oferta kolorów i...
  • ocieplenie domu Liczba postów: 115 Grupa: Robimy izol... Szanowni Państwo, Warto zastosować wysokiej jakości tynk zewnętrzny, który zapewni elewacji estetykę, odporność na plamy, zabrudzenia oraz glony. Rekomenduję ty...
  • jakie ocieplenie? Liczba postów: 91 Grupa: Robimy izol... Zgadza się, obecnie więcej niż 80% prac ociepleniowych przeprowadza się z użyciem styropianu EPS. Coraz częstsze zastosowanie znajduje jego grafitowa odmiana, c...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19500 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 409

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >