Prawo – lista artykułów

Ustawa o ochronie ludnośc stawia sobie za zadanie przygotowanie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju zagrożenia

1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.

Mieszkania wynajmowane na doby pod kontrolą skarbówki

Weszły w życie przepisy, które nakładają na platformy wynajmu krótkoterminowego obowiązek przekazywania fiskusowi danych o wynajmujących. Krajowa Administracja Skarbowa sprawdzi, czy osoby wynajmując mieszkania na doby poprzez platformy Airbnb czy Booking.com płacą podatki - poinformowało Prawo.pl.

Ważne zmiany w prawie i regulaminach dla e-commerce

Koniec roku 2024 oznacza dla internetowych sprzedawców bardzo intensywny czas – i to nie tylko ze względu na sezon świąteczny! Od 30 października do 15 stycznia wchodzą w życie liczne zmiany – zarówno w polskim i unijnym prawie, jak i w regulaminie niemieckiego Amazona.

W trakcie procedowania jest projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym na urządzenia do wapowania

Procedowane zmiany w ustawie o podatku akcyzowym zakładają, że od lipca 2025 roku urządzenia do waporyzacji mają zostać objęte akcyzą w wysokości 40 zł za sztukę, wskutek czego ich cena detaliczna wzrośnie do ok. 80 zł. W kolejnych latach przewidziane są też drastyczne podwyżki opodatkowania na e-liquidy. – Wszystko to spowoduje wyeliminowanie z rynku e-papierosów i produktów do wapowania na rzecz tradycyjnych papierosów i dużych koncernów tytoniowych kosztem rodzimych MŚP – ocenia Maciej Powroźnik, prezes Związku Pracodawców Branży Vapingowej.

Zdaniem ekspertów - projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jest korupcjogenny

- Dlaczego rząd proponuje ograniczenie rozwoju polskiej gospodarki cyfrowej? - pytają autorzy raportu, który powstał pod kierunkiem Tomasza Kulisiewicza i Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha.

Lekko spada zainteresowanie ulgą IP Box, ale to się może zmienić. Resort chce zmian w przepisach

Według danych z Ministerstwa Finansów, ponad 7,5 tys. podatników skorzystało z ulgi IP Box w zeznaniu podatkowym za ubiegły rok. Nieznacznie więcej takich przypadków było w rozliczeniach za 2022 rok. Jak podkreślają znawcy tematu, ustawowe kryteria mocno ograniczają liczbę podmiotów, które mogłyby zastosować to rozwiązanie. Jednocześnie odnoszą się do pojawiających się opinii o niejasnych przepisach, jak i o ryzyku ewentualnej kontroli podatkowej. Obecnie trwają wewnątrzresortowe konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Dalsze procedowanie jest zaplanowane na początek przyszłego roku. Natomiast sami eksperci proponują zmiany. Wspominają też o potrzebie szerszej edukacji wśród przedsiębiorców.

Czy Mały ZUS plus będzie bez ograniczeń czasowych?

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał „ludzką twarz"? Sejm Rzeczypospolitej Polskiej chce wyjść z pomocą i proponuje dwie fundamentalne zmiany przepisów dla przedsiębiorców, ale czy tak się stanie?

Organy podatkowe niejednokrotnie odmawiały podatnikom prawa do nadpłaty w VAT - po wyroku TSUE to się zmieni

Organowi podatkowemu nie będzie już tak łatwo odmówić podatnikowi zwrotu nadwyżki VAT wynikającej z transakcji zawieranej z konsumentem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiego wydał 21 marca 2024 r. korzystne dla podatników orzeczenie dotyczące nadpłaty.

Świadczenia rzeczowe w czasie pokoju – Militaryzacja przedsiębiorców. Co oznacza proponowana zmiana prawa?

Rząd polski planuje wprowadzić istotne zmiany w przepisach dotyczących świadczeń rzeczowych na rzecz obrony kraju. Celem tych zmian jest zwiększenie dostępności zasobów dla Sił Zbrojnych w sytuacjach kryzysowych (tereny, pomieszczenia, środki transportowe, maszyny i inny sprzęt).

Kodeks pracy w 2025 r. – jakie czekają nas zmiany?

Planowane zmiany w Kodeksie pracy na 2025 rok stanowią istotny krok w kierunku ewolucji polskiego prawa pracy, harmonizując przepisy z potrzebami dynamicznie ewoluującego rynku oraz wymaganiami współczesnych struktur zatrudnienia.


Stron: 139 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 136

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >