Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zapoznanie słuchaczy z prawną problematyką przebudowy ustroju ksiąg wieczystych w zakresie hipoteki, wprowadzoną ustawą z dnia 29 czerwca 2009 r,( Dz. U. Nr 131, poz,.1075). Zostaną omówione zmiany i nowe rozwiązania zmierzające do uelastycznienia i efektywności hipoteki dla uczestników rynku oraz obawy, co do skutków wprowadzenia ich w życie z punktu widzenia równowagi między interesem dłużników i wierzycieli hipotecznych. Nowela zawiera blaski, ale też i wiele cieni. Uwaga ! Udział w szkoleniu umożliwia zdobycie punktów wymaganych przez Krajową Radę Radców Prawnych.
Prelegent:
dr Helena Ciepła - sędzia Sądu Najwyższego w st. spoczynku . Prowadzi działalność dydaktyczną w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie, Krajowej Szkole Sądownictwa, w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Wieloletni wykładowcą na szkoleniach organizowanych dla sędziów, radców prawnych, adwokatów i notariuszy. Jest współautorem komentarzy do kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i kodeksu postępowania cywilnego.
Osoby docelowe:
Szkolenie skierowane jest do prawników praktyków zajmujących się problematyką wieczystoksięgową, prawem bankowym, pracowników banków; zajmujących się udzielaniem kredytów i ich hipotecznym zabezpieczeniem.
Szczegółowy program szkolenia:
1. Przedmiot hipoteki: a. nieruchomości, udział we współwłasności, b. użytkowanie wieczyste, c. własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, d. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, e. prawo do domu jednorodzinnego, f. wierzytelność zabezpieczona hipoteką (subintabulat). 2. Rodzaje hipoteki: a. ustanowienie hipoteki podstawa wpisu i opłata od wpisu hipoteki, b. ustanowienie hipoteki zabezpieczającej kredyt bankowy, c. zaspokojenie wierzyciela hipotecznego, d. wygaśnięcie hipoteki. 3. Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz innych ustaw ( Dz.U. Nr 131, poz.1075): a. zasadnicze zmiany systemowe : 1. rezygnacja z podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną, w związku z czym uchylono w całości przepisy rozdziału 2 i art.111 u.k.w.h., stanowiący kiedy hipoteka przymusowa ma charakter hipoteki kaucyjnej, 2. dopuszczalność zabezpieczenia jedną hipoteką kilku wierzytelności banku np. kilka kredytów lub kredyt wraz z odsetkami (wymagalnymi i przyszłymi) tego samego wierzyciela lub kilku, którzy uczestniczą w finansowaniu wspólnego przedsięwzięcia, którego jednak nie definiuje, 3. hipoteczne zabezpieczenie roszczeń ubocznych mieszczących się w sumie hipoteki, a więc odsetki o stałej i zmiennej stopie, koszty postępowania i inne roszczenia o świadczenia uboczne wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki ( art.69 u.k.w.h.), 4. rezygnacja z domniemania istnienia wierzytelności zabezpieczonej ( uchylono art.71 u.k.w.h.), 5. odstąpienie od nierównego traktowania hipotek zabezpieczających spłatę kredytu udzielonego na budowę domu mieszkalnego w stosunku do innych hipotek obciążających nieruchomość ( zmiana art.76 ust.1 i ust.4 u.k.w.h.), 6. wyłączenie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych w stosunku do wierzytelności zabezpieczonych hipoteką ( uchylono art.80 u.k.w.h.), 7. rezygnacja z zasady posuwania się hipoteki ( dodanie oddziału 5 pt: Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym art.1011-10110 u.k.w.h.), 8. skutki wyodrębnienia nieruchomości z nieruchomości obciążonej hipoteką, 9. rezygnacja z domniemania istnienia zabezpieczonej wierzytelności, 10. ważność umowy w przypadku nadzabezpieczenia, roszczenie właściciela o zmniejszenie sumy hipoteki, 11. administrator hipoteki. 4. Orzecznictwo.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://szkolenia.lexisnexis.pl/szkolenie/hipoteka-jako-zabezpieczenie-wierzytelnosci-iv-edycja/2010-11-23
Kontakt: Dzial szkoleń LexisNexis Dzial.szkolen@lexisnexis.pl 22 572 95 17/18
Zapraszamy!
|