Data wydarzenia: | od 19.10.2016 do 20.10.2016 |
19-20.10.2016 r w Warszawie. Jak Polska długa i szeroka, we wszystich miastach pną się do góry nowe budynki biurowe. Według firmy doradczej JLL na terenie całego kraju w budowie znajuduje się obecnie około 1,5 mln metrów kwadratowych nowych biur. Czy wszystkie te powierzchnie znajdą szybko swoich najemców? Skąd ten optymizm deweloperów biurowych? | |
Największą aktywność deweloperów można zaobserwować oczywiście w Warszawie, w której powstaje 662 000 m kw., a następnie w Krakowie (284 000 m kw.), Wrocławiu (170 000 m kw.) i Łodzi (106 000 m kw.). Na szczęście na wysokim poziomie utrzymuje się też aktywność najemców, która utrzymuje się na poziomie rekordowego popytu z pierwszej połowy 2015 r. Mimo to, w obliczu ogromnej podaży wskaźniki pustostanów rosną – na przykład dla Warszawy wskaźnik ten wynosi obecnie ok. 15,5 proc. i spodziewany jest jego dalszy wzrost. Nieco lepiej wskaźniki te wyglądają na innych rynkach regionalnych, ale i tak podobnie dużego, skokowego wzrostu podaży trudno szukać w historii naszego rynku biurowego.
Ale nadpodaż powierzchni to nie jedyny problem naszego rynku. Choć nowe biurowce – zwłaszcza na rynkach regionalnych – sprzedają się wciąż jak świeże bułeczki, zawirowania w globalnej gospodarce, jak widmo kryzysu gospodarczego w Chinach czy możliwy triumf Donalda Trumpa w wyborch prezydenckich w USA mogą ten stan zmienić. Wciąż nie wiadomo, jakie długofalowe skutki dla naszego rynku będzie miało wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, które wywołało panikę w niemal wszystkich sektorach europejskiej gospodarki. W odniesieniu do polskiego rynku biurowego eksperci wskazują dwa możliwe scenariusze - wywołany spowolnieniem gospodarczym spadek popytu na biura i przeprowadzka wielkich firm finansowych z londyńskiego City do Polski.
Który z tych scenariuszy okaże się prawdziwy? Być może nieco światła na tę kwestię rzuci wykład otwierający 9. edycję konferencji „Biurowce w Polsce“ - największego i najbardziej prestiżowego spotkania tego sektora rynku nieruchomości w naszym kraju, które odbędzie się 19-20 października w warszawskim hotelu Hilton. Wykład o tytule „Brexit a rynek nieruchomości - idą ciężkie czasy, czy raczej powinniśmy się cieszyć?“ wygłosi uznany ekonomista, były prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Marek Belka. Państwa szczególnej uwadze polecamy zwłaszcza program pierwszego dnia konferencyjnego, podczas którego o obecnej sytuacji na rynkach regionalnych będą dyskutować przedstawiciele największych krajowych deweloperów oraz międzynarodowych firm doradczych. Gorąco polecamy również panele dyskusyjne i prezentacje dotyczące najlepszych produktów inwestycyjnych i finansowania nowych projektów biurowych.
Wśród ponad 30 prelegentów, moderatorów dyskusji i panelistów znajdą się dzienikarze branżowi, uznani analitycy oraz przedstawiciele największych graczy na polskim rynku biurowym. Gorąco zapraszamy!
Więcej informacji i rejestracja: http://konferencje.nowyadres.pl/pl/biurowce-w-polsce,mkulinska@nowyadres.pl
|