Wyszukiwarka
Data od:
Data do:
Rodzaj wydarzenia:
https://dobrymontaz.com/
Polecane wydarzenia: rozwiń

Konferencja Forum Rynku Nieruchomości
Data wydarzenia:od 20.09.2011
do 21.09.2011
Odbędzie się w Sopocie w dniach 20-21 września 2011r

 

Firma Nowy Adres S.A. powraca do sprawdzonej formuły konferencji dla wszystkich sektorów polskiego rynku nieruchomości, odbywających się w ośrodkach rekreacyjnych w Polsce. Jeszcze kilka lat temu te swoiste zjazdy całej branży nieruchomościowej, organizowane pod szyldem The Report gromadziły nawet 700 uczestników. Odbywające się w Sopocie w dniach 20-21 września 2011r. „Forum Rynku Nieruchomości” to nowy cykl konferencji, który stawia przed sobą cel, aby stać się największym i najważniejszym corocznym spotkaniem uczestników polskiego rynku nieruchomości.

 

Konferencja przeznaczona jest dla najważniejszych graczy na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych: deweloperów, pośredników, przedstawicieli banków, firm budowlanych, biur architektonicznych oraz pośredników finansowych. Uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku. Oprócz samej konferencji, którą poprowadzą uznani eksperci rynkowi, zapraszamy jej uczestników na specjalnie przygotowywane spotkanie w jednym z sopockich klubów. Niezobowiązująca atmosfera i atrakcje wieczoru sprzyjać będą nawiązywaniu nowych oraz umacnianiu istniejących kontaktów wśród przedstawicieli szeroko pojętej branży nieruchomości.  Już teraz gorąco zapraszamy - do zobaczenia we wrześniu na sopockim molo!

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

20 września 2011 r.

9.30-10.00 - Cykle koniunkturalne a rynek nieruchomości. Jak prowadzić „kryzysoodporne” inwestycje i firmy? - wykład wprowadzający

 

Cykle koniunkturalne w nieuchronny sposób wyznaczają rytm życia światowych gospodarek. Niestety, wiele firm zdaje się zapominać, że po latach tłustych muszą przyjść chude. Choć sektor mieszkaniowy obronił się przed dotkliwymi skutkami kryzysu, sektor biurowy, a zwłaszcza magazynowy boleśnie odczuły globalne spowolnienie gospodarcze. Czy w ogóle można zabezpieczyć się przed skutkami cyklicznej dekoniunktury?

 

•    W którym momencie cyklu koniunkturalnego znajduje się obecnie polska gospodarka?


•    Jakie konsekwencje dla naszego rynku nieruchomości może mieć kiepska sytuacja w USA i na zachodzie Europy? Czy możemy odczuć załamanie hiszpańskiego i irlandzkiego rynku deweloperskiego?


•    Mądry Polak przed szkodą - doświadczenia firm deweloperskich, które bez strat przetrwały kryzysy w 2001 i 2009 roku

 

10.00-10.50    Potencjał demograficzny Polski - fakty i mity - prezentacja i panel dyskusyjny

 

Mimo utrzymującego się bezrobocia i wciąż niezbyt pewnej sytuacji na rynku pracy Polacy wciąż zaciągają kredyty hipoteczne i kupują mieszkania. Dzieje się tak nawet mimo faktu, że spadki cen były symboliczne w porównaniu ze wzrostami ostatnich lat. Czy demografia - „słowo-wytrych” - może być wyjaśnieniem tych paradoksów?

 

•    Milion brakujących mieszkań - skąd wzięła się ta liczba?


•    Prace i płace - potencjał nabywczy Kowalskiego na rynku nieruchomości. Czy banki mogą liczyć na kolejny kredytowy boom?


•    Preferencje i plany nabywców na najbliższe 3 lata

 

Moderator: Kazimierz Kirejczyk, Partner, REAS

 

Katarzyna Cyprynowska, Prezes Zarządu, Nowy Adres S.A.

 

Michał Krajkowski, Analityk, Dom Kredytowy Notus

 

Bolesław Meluch, Doradca Prezesa, Związek Banków Polskich

 

10.50-11.00 - Case study

 

11.00-11.45 - Trójmiasto - słoneczna pogoda przewidywana - panel dyskusyjny

 

Aglomeracja trójmiejska to najważniejszy punkt na północy nieruchomościowej mapy Polski. Od kilku lat bardzo aktywni są tu deweloperzy mieszkaniowi, z racji usytuowania geograficznego nowe biura wynajmują tu firmy z kapitałem skandynawskim, niemieckim i brytyjskim, z kolei Sopot to ulubione miejsce branży hospitality. Trójmiasto, jako jeden z pierwszych rynków regionalnych otrząsnęło się ze skutków kryzysu i wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata nad Zatoką Pucką będą okresem dynamicznego rozwoju.

 

•    Gdańsk i Gdynia, jako miejsce ożywionych inwestycji mieszkaniowych


•    Linearny kształt aglomeracji a możliwości i ograniczenia dla inwestorów


•    Sopot - ekskluzywny kurort dla bogatych czy integralna część Trójmiasta?


•    Czy w Trójmieście może powstać tzw. biurowa dzielnica biznesowa?

 

Moderator: Aleksandra Chomicka, Dziennik Bałtycki

 

Marek Janta, Dyrektor Regionu Pomorskiego, Metrohouse & Partnerzy S.A.

 

Maciej Kotarski, Prezes, TPS Sp. z o.o.

 

11.45-12.00 - Przerwa kawowa

 

12.00-12.50 - Polska Sp. z o.o. - kondycja i plany polskich przedsiębiorstw a popyt na powierzchnie biurowe - prezentacja i panel dyskusyjny

 

Kryzys ekonomiczny ostatnich lat dość łagodnie obszedł się z naszym sektorem przedsiębiorstw. Uniknęliśmy masowych bankructw, a mimo wielu barier biurokratycznych i podatkowych wciąż zakładane są nowe firmy, które zgłaszają popyt na nowe biura. 

 

•    Ile właściwie funkcjonuje w Polsce firm i przedsiębiorstw? Ile z nich  jest aktywnych, a ile to „firmy-wydmuszki”?


•    Czy struktura i rozmiary polskiego sektora usługowego uzasadniają opinie o powrocie popytu na nowe powierzchnie biurowe?


•    Nie tylko międzynarodowe koncerny - preferencje i wymogi firm krajowych



Moderator: Robert Karniewski, Partner, Colliers International Poland

 

Jacek Wachowicz, Członek Zarządu, Globe Trade Centre S.A.

 

12.50-13.00 - Case study

 

13.00-13.45 - Wrocław - magnes na zagranicznych inwestorów - panel dyskusyjny

 

Wrocław w ostatnich latach rzucił wyzwanie miastu Kraków, jako lokalizacji inwestycji komercyjnych - jak grzyby po deszczu powstają tu nowe inwestycje biurowe dla dużych zachodnich najemców z sektora BPO oraz R&D, korzystne położenie geograficzne oraz rozbudowana infrastruktura drogowa sprawiają, że na Dolny Śląsk przychylnym okiem patrzą deweloperzy magazynowi. Szybki napływ inwestycji do miasta sprawia, że kwitnie również deweloperka mieszkaniowa - na rynku nieruchomości mieszkaniowych nie widać już śladów kryzysu sprzed 3 lat.

 

•    Dzielnice Wrocławia preferowane przy zakupie mieszkań


•    Jeśli nie BPO, to kto? Analiza popytu na nieruchomości biurowe


•    Nowe inwestycje komercyjne a popyt na mieszkania we Wrocławiu


•    Plusy i minusy Wrocławia, jako lokalizacji nowych projektów magazynowych

 

Moderator: Dawid Zielkowski, Gazeta Wyborcza Wrocław

 

Roman Maciej Meysner, Członek Zarządu, Vantage Development S.A.

 

Andrzej Szornak, Wiceprezes, GANT S.A.

 

Jan Woleński, Prezes, Panorama Nieruchomości

 

13.45-15.00 - Lunch

 

15.00-15.10 - Case study

 

15.10-16.00 - Dlaczego nie pożyczają - aktualne kryteria przyznawania kredytów deweloperskich - prezentacja i panel dyskusyjny

 

Choć na rynku nie brakuje oznak ożywienia, banki wciąż bardzo niechętnie kredytują nowe inwestycje mieszkaniowe i komercyjne. Tzw. alternatywne sposoby finansowania nowych inwestycji nie przydają się na wiele - na sfinansowanie całości inwestycji z własnego kapitału mogą sobie pozwolić tylko najwięksi deweloperzy. Jakie warunki powinny spełniać nowe projekty, by mogły liczyć na bankowy kredyt?

 

•    Obecna sytuacja na rynku kredytów deweloperskich - kto i na co kredyty dostawał w 2010 r.

 

•    Bankowe białe listy deweloperów - jak powstają?

 

•    Inwestycje mieszkaniowe i komercyjne preferowane przez banki - kryteria kredytowania

 

Grzegorz Żochowski, Partner, REAS

 

16.00-16.45 - Kraków - rynek numer dwa - panel dyskusyjny

 

Krakowski rynek nieruchomości wielkością ustępuje tylko Warszawie. Działa tu kilkaset firm deweloperskich, agencji nieruchomości, miasto przez kilka ostatnich lat było obok Wrocławia ulubioną lokalizacją dla deweloperów budujących biura na potrzeby sektora BPO/SSC. Nie brakuje tu nowoczesnych galerii handlowych, działa tu wiele wyższych uczelni, przeciętne zarobki są niższe tylko od średnich dla Warszawy i konurbacji śląskiej - wszystko to sprawia, że popyt na nieruchomości powinien być wysoki jeszcze przez lata. Powinien - bo dużym problemem Krakowa są wysokie ceny nieruchomości, niewiele niższe, niż w Warszawie

 

•    Silne i słabe strony Krakowa jako miejsca nowych inwestycji mieszkaniowych

 

•    Gdzie jeszcze jest miejsce na nowe projekty?

 

•    Czy boom na krakowskim rynku nieruchomości biurowych to już przeszłość?

 

Piotr Krochmal, Prezes, Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości

 

Armand Podczerwiński, Prezes Zarządu, INDEPRO Sp. z o.o.

 

21.00 - Bankiet - Versalka Club & Restaurant


21 września 2011 r.

 

10.00-10.30 - Mozolna droga w górę - podsumowanie sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych - wykład wprowadzający

 

W przeciwieństwie do rynku mieszkaniowego, rynek nieruchomości komercyjnych - zwłaszcza biurowych i magazynowych - boleśnie odczuł skutki niedawnego spowolnienia gospodarczego. Choć najtrudniejszy okres bez wątpienia jest już za nami, wszyscy rynkowi gracze wciąż borykają się z mniejszymi lub większymi problemami. W jakim miejscu na koniunkturalnej sinusoidzie znajduje się polska komercja?

 

•    Aktualny popyt i podaż w poszczególnych segmentach rynku w Warszawie i na największych rynkach regionalnych.

 

•    Urealnione poziomy cenowe transakcji najmu - wywoławcze i efektywne

 

•    Wolumen projektów wstrzymanych i odwołanych wskutek ograniczeń finansowych

 

•    Czy spadające ceny nieruchomości biurowych mogą przyciągnąć inwestorów instytucjonalnych, czy unikają oni obecnie takich zakupów?

 

10.30-10.40 - Case study

 

10.40-11.30 - Gdzie jeszcze można budować? W poszukiwaniu atrakcyjnych działek - prezentacja i panel dyskusyjny

 

Wbrew pozorom w centrach dużych polskich miast nie brakuje atrakcyjnych działek pod zabudowę mieszkaniową i komercyjną. Dużo z tych gruntów należy jednak do spółek Skarbu Państwa, przez co pojawienie się ich w obrocie na wolnym rynku wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków i procedur. Zmienia się również mapa atrakcyjności gruntów rolnych - postępy w budowie infrastruktury drogowej przed EURO 2012 sprawiają, że lokalizacje dotąd rolnicze stają się idealnymi miejscami dla dużych inwestycji komercyjnych, parków magazynowych lub centrów handlowych.

 

•    Nieruchomości powojskowe w miastach - jakie trudności mogą mieć klienci Agencji Mienia Wojskowego

 

•    Działki znajdujące się w pobliżu infrastruktury kolejowej - jak dużo można na nich zbudować?

 

•    Inwestycje na terenach rolniczych - korzyści i zagrożenia

 

Moderator: Agnieszka Janas, Businessman.pl

 

Romuald Bosakowski, Członek Zarządu, PKP S.A.

 

Krzysztof Michalski, Prezes, Agencja Mienia Wojskowego

 

Dr. Tomasz Nawrocki, Prezes, Agencja Nieruchomości Rolnych

 

Tatiana Spencer, Dyrektor Działu Pozyskiwania Nieruchomości Gruntowych, King Sturge Polska

 

11.30-11.45 - Przerwa kawowa

 

11.45-12.30 - Warszawa - lider wciąż niezagrożony - panel dyskusyjny

 

Stolica i długo, długo nic - tak można ogólnie podsumować sytuację w niemal wszystkich segmentach polskiego rynku nieruchomości. Warszawa jest największym rynkiem dla nowych inwestycji mieszkaniowych, tu budowana jest większość nowoczesnych biur, prawie każda dzielnica może poszczycić się co najmniej jednym wielkim centrum handlowym. Niewątpliwie Warszawa jest również miejscem, gdzie panuje najostrzejsza konkurencja. Jakie bariery muszą pokonać nowi gracze, którzy chcą zaistnieć na tym rynku?

 

•    Stołeczny rynek mieszkaniowy - wciąż niewykorzystany potencjał i perspektywy demograficzne

 

•    Oprócz Centralnego Obszaru Biznesu i Służewca Przemysłowego, jaki jeszcze rejon Warszawy ma szanse stać się nowym ośrodkiem biurowym?

 

•    W Warszawie nie ma już miejsca na nowe duże centra handlowe: prawda czy fałsz?

 

Mariusz Kania, Prezes, Metrohouse & Partnerzy

 

12.30-12.40 - Case study

 

12.40-13.30 - Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych - chybiony pomysł czy realne, długofalowe korzyści? - panel dyskusyjny

 

Deweloperzy - zwłaszcza mieszkaniowi - w ostatnich latach radzili sobie zmiennie na giełdowym parkiecie. Ich debiuty wypadały znacznie poniżej oczekiwań, kryzys ekonomiczny mocno odbił się na cenach ich akcji, obecność na GPW nakłada na firmę wiele obowiązków. Czy - i na ile - giełda może pomóc w nieruchomościowym biznesie?

 

•    Jakie korzyści i ryzyka przynosi obecność akcji firmy w giełdowym obrocie?

 

•    Najważniejsze warunki, jakie musi spełnić firma szykująca się do wejścia na GPW

 

•    Debiuty firm z sektora nieruchomości na GPW - case studies

 

Witold Hruzewicz, Partner, Azimutus Associates

 

Zbigniew Okoński, Prezes Zarządu, ROBYG S.A.

 

13.30-14.15 - Poznań - wciąż niewykorzystany potencjał? - panel dyskusyjny

 

Choć rynek mieszkaniowy Poznania dość mocno odczuł skutki kryzysu gospodarczego, wszystko wskazuje na to, że należą one już do przeszłości. Deweloperzy mieszkaniowi uruchamiają wcześniej zamrażane inwestycje, miasto świetnie radzi sobie z realizacją inwestycji infrastrukturalnych przed EURO 2012. Jednak w opinii wielu obserwatorów tutejszy rynek nie ma już możliwości, aby rozwijać się tak dynamicznie, jak  w latach 2006-08. Czy mają rację?

 

•    Lokalizacje preferowane przez mieszkańców Poznania i okolic przy zakupie nieruchomości mieszkaniowych

 

•    Rewitalizacja działek poprzemysłowych w centrum miasta. Jak duże obszary można w ten sposób uwolnić pod zabudowę mieszkaniową?

 

•    Lokalny rynek biurowy i szanse dla niego wynikające z bliskości niemieckiej granicy

 

Moderator: Barbara Kwiecińska-Kielczyk, poznanskie-nieruchomosci.pl

 

Dagmara Nickel, Prezes Zarządu, Nickel Development Sp. z o.o.

 

14.15-15.15 - Lunch

 

15.15-16.15 - Małe miasta: niezagospodarowane rynki czy beznadziejne przypadki? - panel dyskusyjny

 

Deweloperzy komercyjni, po nasyceniu rynku w metropoliach rozpoczęli ostrą rywalizację w mniejszych miastach, szczególnie na polu małych galerii handlowych i dyskontów spożywczych. Choć deweloperzy mieszkaniowi omijają raczej mniejsze ośrodki miejskie, ekspansja deweloperów komercyjnych i biurowych w takich miastach jak Opole, Bydgoszcz, Toruń, Lublin czy Białystok może wpłynąć na zmianę ich planów. Jakie rynki lokalne mogą stać się w najbliższych latach jasnymi punktami na polskiej mapie nieruchomości?

 

•    Silne i słabe strony mniejszych miast: cenny kapitał ludzki, kiepska infrastruktury

 

•    Dyskont vs tradycyjny bazarek - gdzie opłaca się budować małe centra handlowe?

 

•    Deweloperzy mieszkaniowi - kiedy inwestycja w małym mieście jest dla nich dochodowa?

 

16.15-17.00 - Konurbacja śląska - uśpiony tygrys? - panel dyskusyjny

 

Konurbacja śląska na papierze to region o ogromnym potencjale demograficznym. Według różnych szacunków, mieszka tu od 2,2 do 2,75 mln ludzi, co stawia ten rejon co najmniej na równi z Warszawą i okolicami. Również przeciętne zarobki są tu - poza średnimi stołecznymi - najwyższe w Polsce. Jednak nie powstaje tu zbyt dużo nowych inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych (oprócz magazynowych, które są tu chętnie lokowane ze względu na rozwiniętą sieć dróg i autostrad). Dlaczego tak się dzieje.

 

•    Różnice poszczególnych regionów konurbacji śląskiej jako miejsc pod nowe inwestycje mieszkaniowe

 

•    Specyfika lokalnego rynku biurowego, czyli dlaczego stare kamienice wygrywają z nowoczesnymi biurowcami

 

•    Skrzyżowanie Europy - położenie konurbacji śląskiej przy najważniejszych szlakach komunikacji międzynarodowej i wynikające z tego szanse i możliwości

 

Krzysztof Misiak, Starczy Negocjator, Cushman & Wakefield Polska

 

17.00 - Zakończenie konferencji

 

* Konferencja odbywa się w języku polskim, dostępne jest tłumaczenie symultaniczne na język angielski.

 

Więcej informacji

 

Zapraszamy na konferencje!

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 256

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >