Od kilku lat w Polsce obserwujemy dynamiczny rozwój budownictwa energooszczędnego jak i pasywnego. Dzięki temu znacznie ograniczamy koszty eksploatacji budynku, takie jak energia elektryczna i cieplna, zużycie wody, czy pobór gazu. Przy budownictwie pasywnym możemy zmniejszyć koszty nawet o 90% w stosunku do standardowego podejścia. Tak duża redukcja kosztów jest możliwa dzięki rozwiązaniom obejmującym m.in.: ukształtowanie bryły, wysoką termoizolacyjność oraz szczelność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także wewnętrznych źródeł ciepła do celów grzewczych. Należy także wspomnieć, że jednym z najważniejszych elementów budynku pasywnego jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza dzięki wentylacji mechanicznej o wysokim poziomie sprawności.
Na wydarzeniu poruszymy również kwestię certyfikacji wielokryterialnej. Inwestorzy, deweloperzy czy najemcy coraz częściej stawiają na budowle posiadające certyfikaty: LEED, BREEAM, DGNB, HQE. Obecnie w Polsce jest 437 obiektów certyfikowanych, spośród tego 80% to certyfikaty BREEAM. Dokumenty te wydaje się budynkom, które spełnią określone wymogi dla danego programu. Są to m.in.: efektywność energetyczna, jakość środowiska wewnętrznego, zarządzanie gospodarką wodną i odpadami, jakość materiałów, konstrukcja budynku czy zrównoważona lokalizacja.
Budownictwo energooszczędne oraz poprawa efektywności energetycznej to jedne z istotnych kwestii, które narzuca nam Polityka Energetyczna Polski i Europy. Rozwiązania wykorzystywane przy budynkach energooszczędnych oraz pasywnych w znacznym stopniu zmniejszają emisję CO2, ograniczają zużycie energii elektrycznej i cieplnej, a także przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Propagowanie idei budownictwa ekologicznego, nowoczesnych technologii, jak również certyfikacji wielokryterialnej w znacznym stopniu pobudza innowacje i rozwój polskiej gospodarki.
W programie m.in.:
-
Przepisy prawne regulujące rynek budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego,
-
Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki ener- getycznej budynków,
-
Przyszłość budownictwa zrównoważonego w Polsce,
-
Podnoszenie efektywności energetycznej w istniejących budynkach,
-
Certyfikacja LEED, BREEAM, DGNB, HQE – przebieg procesu certyfikacji, przykłady,
-
Polska jako lider certyfikacji wielokryterialnej w Europie Środkowo- Wschodniej,
-
Polskie certyfikaty budownictwa ekologicznego,
-
Dofinansowania do budownictwa energooszczędnego oraz na poprawę efektywności energetycznej budynków,
-
Materiały i technologie w budownictwie energooszczędnym,
-
Rozwiązania IT do efektywnego zarządzania mediami,
-
Termowizja i badania szczelności budynków.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby interesujące się tematyką zrównoważonego budownictwa oraz certyfikacją wielokryterialną, a w szczególności: firmy deweloperskie, inwestorów, agencje nieruchomości, firmy budowlane, biura architektoniczne, spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców nieruchomości, zakłady produkcyjne, samorządy, firmy technologiczne, instalatorów, banki i instytucje finansowe, kancelarie prawne itp.
Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com lub www.city-brand.pl
|