Data wydarzenia: | od 24.06.2015 do 24.06.2015 |
Termin: 24.06.2015 | |
Miejsce: Siedziba PKF Consult Warszawa ul. Orzycka 6 lok.1B
Celem szkolenia jest: -ugruntowanie wiedzy w kontekście zmian przepisów z 2014 i 2015 r. Możliwość przedstawienia i rozwiązania wątpliwości występujących w codziennej pracy – szkolenie będzie miało formę interaktywną nie formę wykładu.
Szkolenie skierowane jest do: - główni księgowi - księgowi -pracownicy działów finansowo-księgowych -kontrolerzy finansowi
Program:
I. Podstawowe regulacje prawne dotyczące rozliczania transakcji międzynarodowych.
1. Podatnik VAT, podatnik podatku od wartości dodanej, podatnik podatku o podobnym charakterze. 2. Określenie miejsca dostawy towarów jako podstawowy element prawidłowego rozliczenia transakcji międzynarodowych. Dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych. Dostawa towarów z montażem, Dostawa towarów niewysyłanych. 3. Określenie miejsca świadczenia usług jako podstawowy element prawidłowego rozliczenia transakcji międzynarodowych. Zasady ogólne dotyczące transakcji z podatnikami i nie podatnikami. Definicja siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności. Usługi związane z nieruchomością. Inne usługi, dla których miejsce świadczenia usługi określane jest w sposób szczególny. 4. Zasady przeliczania faktur w walucie obcej. 5. Transakcje międzynarodowe w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej.
II. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
1. Pojęcie i warunki dla zaistnienia WDT. 2. Obowiązek podatkowy w WDT. 3. Zaliczki na poczet WDT. 4. Podstawa opodatkowania w WDT po nowelizacji przepisów w 2014 r. Koszty transportu i inne związane z WDT a podstawa opodatkowania. Brak dowodów pozwalających na zastosowanie stawki 0 % a podstawa opodatkowania WDT. VAT do środka czy na zewnątrz? 5. Darowizny i inne transakcje nieodpłatne a WDT. 6. WDT towarów własnych. Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania. 7. Przemieszczenia towarów niestanowiące WDT. 8. Warunki uprawniające do zastosowania stawki 0 % w świetle najnowszego orzecznictwa TSUE oraz sądów polskich. Katalog podstawowy i katalog uzupełniający. 9. Rozliczenie WDT w deklaracji VAT i informacji podsumowującej. 10. Magazyn konsygnacyjny. 11. Brak numeru identyfikacyjnego nabywcy a prawo do zastosowania stawki 0 %. Co wynika z najnowszego orzecznictwa TSUE? 12. Przesunięcie czasowe pomiędzy dostawą a wysyłką towarów. Czy w takim przypadku mamy do czynienia z WDT?
III. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
1. Pojęcie i warunki dla zaistnienia WNT. 2. Wyłączenia z WNT. 3. Przemieszczenia towarów niestanowiące WNT. 4. WNT towarów własnych. 5. Obowiązek podatkowy w WNT. Faktura proforma od dostawcy / faktura przed dostawą a obowiązek podatkowy z tytułu WNT. 6. Zaliczki na poczet WNT. 7. Podstawa opodatkowania w WNT. Zagraniczny podatek na fakturze a podstawa opodatkowania WNT. 8. Darowizna z zagranicy a WNT. 9. Odliczenie podatku naliczonego z tytułu WNT – ważne zmiany od 2014 r. Zasady postępowania w przypadku braku faktury oraz w przypadku późniejszego otrzymania faktury. 10. Odliczenie VAT od WNT towarów własnych.
IV. Eksport towarów.
1. Pojęcie eksportu towarów. Eksport bezpośredni i eksport pośredni. 2. Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów. 3. Podstawa opodatkowania w eksporcie towarów. 4. Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki 0 % w eksporcie bezpośrednim i pośrednim. 5. Zaliczka na poczet eksportu. Nowe zasady rozliczania w związku ze zmianą przepisów w 2014 r.
V. Import towarów.
1. Pojęcie importu towarów. 2. Podatnik VAT z tytułu importu towarów. 3. Obowiązek podatkowy w imporcie towarów. 4. Podstawa opodatkowania. 5. Procedura uproszczona rozliczania importu towarów.
VI. Świadczenie usług w obrocie międzynarodowym.
1. Pojęcie i warunki do zaistnienia importu usług. 2. Obowiązek podatkowy w imporcie usług w 2014 r. Określenie momentu wykonania usługi. Faktura od kontrahenta zagranicznego a obowiązek podatkowy. 3. Podstawa opodatkowania w imporcie usług. 4. Import usług w deklaracji VAT – 7. 5. „Eksport” usług. 6. Określenie miejsca świadczenia usług i obowiązek podatkowy w „eksporcie” usług. 7. „Eksport” usług w informacji podsumowującej.
VII. Transakcje łańcuchowe i trójstronne.
1. Definicja dostawy łańcuchowej. 2. Określenie miejsca opodatkowania każdej dostawy w łańcuchu. 3. Zasady przypisywania transportu do dostawy towarów. Dostawy „ruchome” i „nieruchome”. 4. Procedura uproszczona rozliczania wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych. Warunki jej zastosowania i obowiązki podmiotów uczestniczących w transakcji. 5. Wykazanie transakcji łańcuchowej lub wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej w deklaracji VAT i informacji podsumowującej.
Zgłoś się już dziś: http://www.pkfpolska.pl/pl/informacje_o_szkoleniu/2780/
Organizator: PKF Consult Tel. 22 560-76-71 |