Hale magazynowe pod lupą inspektorów BHP [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Hale magazynowe pod lupą inspektorów BHP [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Coraz częściej w firmach, w których część powierzchni biurowej zajmują hale magazynowe, są wykonywane kontrole przez inspektorów BHP. Raporty nie prezentują się zbyt dobrze – brud, brak oznaczonych dróg ewakuacyjnych, spowodowanych np. ścieraniem się farby z podłogi, zła ergonomia pracy. Finał jest taki, że przedsiębiorstwa otrzymują kary pieniężne, a te, które najbardziej rażą przepisy zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy – są zamykane. Jak nie dopuścić do tego typu sytuacji? Czytaj dalej

 

„Nie raz zdarzyło nam się wykonywać prace związane ze sprzątaniem na halach, które od miesięcy nie były czyszczone. Kurz i piasek to najmniejszy problem. W ekstremalnych sytuacjach usuwaliśmy martwe gryzonie, palety, kartony, które nie były w żaden sposób zabezpieczone, ale i marnowały cenną przestrzeń magazynową, wprowadzając dodatkowy brak organizacji i chaos w tym miejscu. Po takim jednorazowym sprzątaniu, większość przedsiębiorstw prosiło o stałe sprzątanie biur i hal magazynowych, ponieważ poprawiało to jakość pracy” – mówi Andrezej Cybulski, Prezes firmy HAKOMAN.

To prawda, nie tylko brud i bałagan jest niebezpieczny – o czym będziemy mówić za chwilę, ale wprowadza chaos i dezorientację. Stan magazynowy i określenie dokładnego miejsca, w którym powinny znajdować się dane produkty nijak ma się do stanu rzeczywistego. Często jest to wina samych pracowników, którzy widząc nieład, nie starają się go poprawić. Jednak gdy na hali panuje idealny porządek, segregacja, wówczas czują się zobowiązani do przestrzegania określonych norm.

 

Czytaj również: Odszkodowanie za wady kupionego mieszkania lub domu

 

Niebezpieczeństwo, które czai się za rogiem


Bałagan w halach magazynowych może prowadzić też do utraty zdrowia, sprawności fizycznej, a nawet życia. W mediach nie raz słyszało się o wypadkach w miejscu pracy – palety, które się zawaliły lub paczki, które pospadały na głowy pracowników, a nawet nieodśnieżony zimą dach może być potencjalnym niebezpieczeństwem. Jednak nie tylko to może sprawić, że hala magazynowa nie przejdzie pozytywnie kontroli organów, które odpowiadają za jakość miejsca pracy.

Często, gdy nieruchomości nie są regularnie sprzątane, starciu ulegają pasy bezpieczeństwa w halach, które określają np. drogi ewakuacyjne. Nowi pracownicy w chwili potencjalnego zagrożenia nie mają wiedzy, gdzie udać się, by wyjść z miejsca zagrożenia.Sprzątanie nieruchomości pozwala też usunąć potencjalne zagrożenie związane z wirusami czy zakażeniem. Hale magazynowe są lubiane przez zwierzęta – szczury, myszy oraz owady – np. karaluchy. Ciepłe, suche pomieszczenie pozwala przetrwać ciężkie warunki, które panują na zewnątrz. Jednak te szkodniki przenoszą wiele chorób – nie zawsze człowiek może być narażony poprzez ugryzienie, wystarczy kontakt chociażby z odchodami, które nie zostały w porę usunięte.

 

 

Czytaj również: Bezpieczne parkowanie

 

 

Zadbaj o miejsce pracy i wymagaj tego od swojej kadry


Łatwo jest wymagać od pracowników, aby samodzielnie zadbali o porządek, jednak w większości przypadków ten wymóg nie jest spełniany. Dlatego najlepiej jest zatrudnić zewnętrzną firmę do sprzątania nieruchomości, a Twoi pracownicy widząc znaczącą poprawę jakości miejsca pracy, sami będą z większą starannością dbać o ład wokół ich miejsca pracy. Będzie to obejmować nie tylko prozaiczne wyrzucenie brudów, ale i dbałość o cenny sprzęt, na którym pracują.

Jak widać, czasami wystarczy mały impuls, aby nie tylko nie znaleźć się na czarnej liście inspektorów BHP, ale i zapewnić bezpieczeństwo i lepsze warunki do pracy dla swojej kadry.

Źródło: sprzątanie biur / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >