Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.

 

PRZYJĘTO PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI

 

Na podstawie znowelizowanej ustawy prezes Głównego Urzędu Statystycznego rozpocznie publikację kwartalnych wskaźników zmian cen nieruchomości. Będą one ogłaszane odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą.

Nowe rozwiązania poprawią efektywność zarządzania i gospodarowania mieniem publicznym przez dostarczanie wiarygodnej informacji o dynamice zmian cen nieruchomości. W konsekwencji waloryzacja zobowiązań i należności obywateli obliczana ma być na podstawie wskaźników zmian cen nieruchomości, tj. powiązana będzie bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji, jak ma to miejsce obecnie. Wskaźniki zmian cen nieruchomości posłużą także do monitorowania kondycji rynku nieruchomości, a w szczególności nieruchomości mieszkalnych, jak również pozwolą uczestnikom tego rynku na podejmowanie decyzji gospodarczych w oparciu o wiarygodne informacje.

 

Czytaj również: Prawo ochrony konkurencji i konsumentów

 

Ponadto zmiany dotyczą wyciągów z opinii o wartości nieruchomości (operatów szacunkowych), które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom prowadzącym kataster nieruchomości (starostwa powiatowe). Wyciągi z operatów szacunkowych mają być przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP w ciągu 2 miesięcy (obecnie są to 3 miesiące) według określonego wzoru. Zmiany te powinny przyczynić się do bardziej efektywnego pozyskiwania danych o rynku nieruchomości, a w konsekwencji mają służyć wszystkim jego uczestnikom.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 90 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Czytaj również: Hale magazynowe pod lupą inspektorów BHP [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

 

Źródło: IGN / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >